Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9770 από varasova
αν αντί για πέλλετ χρησιμοποιήσω το πριονίδι κατρευθείαν σε αντίστοιχη σόμπα δεν θα είναι καλλίτερα; σκεφτομαι δηλαδή αντι να μπώ στη διαδικασία να κάνω πέλλετ να χρησιμοποήσω σόμπες που καίνε πριονίδι και να κάνω την οποια βιομάζα διαθέτω πριονίδι και να τροφοδοτώ με αυτό τις σόμπες μου. ποιά είναι η γνώμη σας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9795 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

varasova έγραψε: αν αντί για πέλλετ χρησιμοποιήσω το πριονίδι κατρευθείαν σε αντίστοιχη σόμπα δεν θα είναι καλλίτερα; σκεφτομαι δηλαδή αντι να μπώ στη διαδικασία να κάνω πέλλετ να χρησιμοποήσω σόμπες που καίνε πριονίδι και να κάνω την οποια βιομάζα διαθέτω πριονίδι και να τροφοδοτώ με αυτό τις σόμπες μου. ποιά είναι η γνώμη σας;


σόμπες για πελλετ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #9801 από sta1
Απαντήθηκε από sta1 στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε:

varasova έγραψε: αν αντί για πέλλετ χρησιμοποιήσω το πριονίδι κατρευθείαν σε αντίστοιχη σόμπα δεν θα είναι καλλίτερα; σκεφτομαι δηλαδή αντι να μπώ στη διαδικασία να κάνω πέλλετ να χρησιμοποήσω σόμπες που καίνε πριονίδι και να κάνω την οποια βιομάζα διαθέτω πριονίδι και να τροφοδοτώ με αυτό τις σόμπες μου. ποιά είναι η γνώμη σας;


σόμπες για πελλετ????

Eνοεί σόμπα που καίει απευθείας πριονίδι...
Δεν ξέρω ποιες είναι αυτές οι σόμπες αλλά κάτι είχα ακούσει παλαιότερα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9802 από varasova
ναι ακριβώς αυτό εννοώ (σόμπα που καίει κατευθεία το πριονίδι)τις χρησιμοποιούσαν παλιότερα και στα σπίτια ειδικά στη Βόρεια Ελλάδα έχω δεί εδώ και 25 χρόνια στο Μέτσοβο. Επίσης χρησιμοποιείται πολύ στα θερμοκήπια. Δεν είναι φυσικά πρακτική για ένα διαμέρισμα αλλά στα χωριά μπορεί να είναι πολύ αποδοτική. Ψαχνω να βρώ τέτοια ή να μιλήσω με κάποιον που έχει σχετική εμπειρία

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9803 από ^silent_power^

antisakis έγραψε: "^silent_power^"

καλησπερα σε ολους!
τι κανεις σακη? ολα καλα? εχετε χιονια πανω? το τριμμα απο ελια σαν αυτο που σου ειχα φερει πως τα παει σε λιγνινη? οταν το αφηνουμε στον ηλιο να ξεραθει για να φυγει η υγρασια χανουμε ταυτοχρονα και την λιγνινη που εχει μεσα?

Πολυ χιονι φιλε
κοντα στο μετρο χωρις νερο και ρευμα μια βδομαδα
τα ειδαμε ολα.
Η ελια δεν χρειαζεται τιποτα ειμαστε τυχεροι που την εχουμε
γιατι εχοντας την ελια εχουμε 2 σε 1
1)πριονιδη α΄ ποιοτητας
2)συνδετικο α΄ ποιοτητας


αστα να πανε..κατι ακουσα γι αυτο σε ρωτησα! παντως τωρα ειστε οκ πιστευω! εμεις κατω εχουμε χρονια να δουμε χιονι.μονο λιγο στις σκεπες και αυτο λιωνει σε μερικες ωρες!
ξερω οτι η ελια ειναι η...κυροζινη της βιομαζας! σε πελλετ βγαζει Α΄ εθνικης πραμα! σε μπρικεττα θα κολουσε το ειδιο καλα? μιας και η μπρικεττα ειναι ενα μεγαλο πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9804 από ^silent_power^

OANNHSEA έγραψε:

Κωστα το πριονιδι αυτο ειναι πεθαμενο απο λιγνινη και πελλετ δεν γινεται μονο του.-
ο μονος τροπος που μπορεις να το κανεις ειναι μιξη με καποιο αλλο πριονιδι που ειναι ακομα ζωντανο.

Πολύ φιλοσοφία έχει πέσει στο νήμα, περί θανάτου και ζωής... :P :P :P :P :silly: :silly: :silly:

Το έγραψα πιο πάνω: ο νεός είναι ωραίος...
Τα φρέσκα, έστω και ξερά έχουν πολύ λιγνίνη...
Τα μπαγιάτικα θέλουν κάτι να την ενεργοποίησή - αυτή είναι η υψηλή θερμοκρασία και το λάδι...

Άρα εάν έχετε πρόβλημα με ξύλο από το ξυλουργείο θα κάνετε κάτι πολύ απλό: ή θα βάλετε κάτι φρέσκο μέσα, ή θα βάλετε ένα συνδετικό. Ο νισεστές σε αραίωση είναι συνδετικό - το πυρηνόξυλο είναι φρέσκο πράμα...


...OANNHSEA μου επιτρεπεις να σε λεω δασκαλο?!? το αξιζεις πιστευω!
Δυλαδη οταν ξυρενουμε ενα υλικο και απο πρασινο που ειναι γινει καφε...η λιγνινη παραμενη μεσα και δεν την χανουμε κατα την διαρκεια της ξυρανσης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.206 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ