Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #915 από terisds

jose pelleto έγραψε:

antisakis έγραψε:

anakonda έγραψε: 50 κιλα την ωρα να μου βγαζει μου αρκει δεν παω για εμποριο για να καιω το δικο μου θελω και να απαλαγω απο τα κορακια αν εγινα κατανοοιτος...................



Σωστος !!!!!!!!!!!!!


Σωστός; Ολόσωστος!!!! Χονδρικά όμως αν οι ανάγκες σου σε πελλετ είναι 10 t την χρονιά, τότε θα χρειαστείς 200 ώρες εργασίας.
Αν βάλεις τις εργατώρες, τα καύσιμα, και τις 2 αλλαγες λαδιών του κινητήρα ισως το ξανασκεφτείς. Βέβαια ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του, ανάλογα με τα βαλάντια που διαθέτει και αυτό είναι το σωστό. Κατά τα άλλα, τα περι κορακιων συμφωνούμε απόλυτα.

Ποσο πιο ακριβα νομιζεις οτι θα βγει?Αν υπολογισουμε 10 τονους πελλετ,τοτε χρειαζοταν γυρω στους 4-5 τονους πετρελαιο,η μια μητρα κοστιζει γυρω στα 170-180 ευρω,τα ραουλα γυρω στα 115,δυο αλλαγες λαδιων γυρω ατα 120 ,και ποσο καυσιμο θα χρειαστει?Οπως και να το κανεις παλι συμφερει,ακομα και την πρωτη υλη να αγορασεις,που κοστιζει 6,5ευρω το κυβικο,και στο φιναλε,μην τα περιμενουμε ολα ετοιμα.Οποιος δεν θελει να κουραστει λιγο,ας παει να πεσει στα χερια των αετονυχιδων,που σηκωσαν ψηλα τον αμανε,αλλα δεν ξερουν,η δεν θελουν να ξερουν,οτι "Πισω εχει η αχλαδα την ουρα,και ο σκυλος τα α@@@@α".

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #945 από jose pelleto

terisds έγραψε:

jose pelleto έγραψε:

antisakis έγραψε:

anakonda έγραψε: 50 κιλα την ωρα να μου βγαζει μου αρκει δεν παω για εμποριο για να καιω το δικο μου θελω και να απαλαγω απο τα κορακια αν εγινα κατανοοιτος...................



Σωστος !!!!!!!!!!!!!


Σωστός; Ολόσωστος!!!! Χονδρικά όμως αν οι ανάγκες σου σε πελλετ είναι 10 t την χρονιά, τότε θα χρειαστείς 200 ώρες εργασίας.
Αν βάλεις τις εργατώρες, τα καύσιμα, και τις 2 αλλαγες λαδιών του κινητήρα ισως το ξανασκεφτείς. Βέβαια ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του, ανάλογα με τα βαλάντια που διαθέτει και αυτό είναι το σωστό. Κατά τα άλλα, τα περι κορακιων συμφωνούμε απόλυτα.

Ποσο πιο ακριβα νομιζεις οτι θα βγει?Αν υπολογισουμε 10 τονους πελλετ,τοτε χρειαζοταν γυρω στους 4-5 τονους πετρελαιο,η μια μητρα κοστιζει γυρω στα 170-180 ευρω,τα ραουλα γυρω στα 115,δυο αλλαγες λαδιων γυρω ατα 120 ,και ποσο καυσιμο θα χρειαστει?Οπως και να το κανεις παλι συμφερει,ακομα και την πρωτη υλη να αγορασεις,που κοστιζει 6,5ευρω το κυβικο,και στο φιναλε,μην τα περιμενουμε ολα ετοιμα.Οποιος δεν θελει να κουραστει λιγο,ας παει να πεσει στα χερια των αετονυχιδων,που σηκωσαν ψηλα τον αμανε,αλλα δεν ξερουν,η δεν θελουν να ξερουν,οτι "Πισω εχει η αχλαδα την ουρα,και οσκυλος τα α@@@@α".


Εντάξει ρε παιδιά, τη γνώμη μου είπα και με κάνατε …τεμπέλη. Απλά υποστηρίζω την αγορα μεγαλύτερης μηχανής (τουλάχιστον 200kg/h),απέναντι στην μικρότερη των 50kg/h. Και ν’αντιστρέψω τώρα το ερώτημα: Πόσο πιο ακριβά νομίζεις ότι θα βγει;
Υ.Γ. antisakis και εγω αγροτης είμαι.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #950 από ^silent_power^
Η διάμετρος της πρέσας σίγουρα είναι ανάλογη και της παραγωγής. Πιο πολλές τρύπες βλέπεις τόσο μεγαλύτερη παραγωγή έχεις...
Όσο πιο πολλά ρόλερ υπάρχουν τόσο πιο μεγάλη παραγωγή έχεις - δεν μπορείς όμως να βάλεις πολλά ρόλερ σε μικρό μηχάνημα...
Δυστυχώς δεν έχω δει πόσες στροφές βγάζουν τα μοτέρ...
Όμως δεν βλέπω να υπάρχει μειωτήρας στην έξοδο του μοτέρ.
Άρα έχουμε μοτέρ των 1400 στροφών - οι Κινέζοι δεν θα ήθελαν να βάλουν των 900, γιατί είναι ακριβά.
Οπότε η όλη μείωση επιτυγχάνεται στην αλλαγή της κίνησης από ευθύγραμμη σε περιστροφική.
Η μείωση είναι αναγκαία, ειδάλλως θα καιγόταν η σκόνη που θα έμπαινε μέσα, μόνο και μόνο από την τριβή, συν το ότι έτσι αυξάνεις και την ροπή.
Τώρα την μείωση δεν την ξέρω - θα πρέπει να βρω και να ανοίξω ένα μηχάνημα να τη δω...

Εριξα μια ματια σε αυτο εδω το foroum για βιοdiesel, αλλα δεν υπαρχουν θεματα.Αν θες ξεκινα το για να ανταλαξουμε πληροφοριες σχετικα με αυτο,εγω ειμαι μεσα, αν και δεν ξερω παρα πολλα. Ξεκινα το αν θες,πιστευω θα εχει ενδιαφερον. Ιδωμεν!

Έχω κάποια στοιχεία, αλλά από την άλλη εβδομάδα για να δω και τις εξελίξεις στην έκθεση...[/quote]


Ολα αυτα περι στροφων σου τα ρωτησα γιατι το pto βγαζει 540 στροφες το λεπτο οταν ο κινητηρας του τρακτερ δουλευει στις 2000 στροφες!(η 540 του pto στις 2000 του κινητηρα ειναι διεθνες σε ολα τα τρακτερ). Ευτηχως εμενα το τρακτερ εχει και και διπλασιασμο απο 540 στις 1080.Στις 1080 δουλευω τον σφυρομηλο.
Οσο για το βιοπετρελαιο,ριξε μια ματια σε αυτην την σελιδα: www.oilconvert.com/GR/page.php?11
θα βρεις αρκετες πληροφοριες. Επισης η εταιρα που τα παραγει θα ειναι και αυτη στην εκθεση!
Εδω θα βρεις προσκληση για να την εκτυπωσης και να μην δωσεις το 10αρικο στην εισοδο.: www.oilconvert.com/GR/page.php?31
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #952 από ^silent_power^
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

papg έγραψε: Αυτή εδώ τι λέει λογικό κόστος βλέπω.


Τι παιζει με αυτην την πελλετιερα και εχει τοση μεγαλη διαφορα στην τιμη απο αλλες ισωδυναμες?
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #953 από ^silent_power^


Τελικα το εν λογω μηχανημα στοιχιζει στην ισπανια 15000 ευρω! Ακετα τσημπημενη τιμη πιστευω.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #982 από OANNHSEA

Απλά υποστηρίζω την αγορα μεγαλύτερης μηχανής (τουλάχιστον 200kg/h),απέναντι στην μικρότερη των 50kg/h. Και ν’αντιστρέψω τώρα το ερώτημα: Πόσο πιο ακριβά νομίζεις ότι θα βγει;

Για 200Kg/h πέλλετς ξύλου πιστεύω ότι θα σου βγει περίπου στα 1100 ευρώ...
Εντάξει είναι λογικό μια και δεν θα έχει κινητήρα...

Ευτηχως εμενα το τρακτερ εχει και και διπλασιασμο απο 540 στις 1080.Στις 1080 δουλευω τον σφυρομηλο.

Και τι ίππους βγάζει το pto;;; Ή τι διάμετρο άξονα έχει;;;

Οσο για το βιοπετρελαιο,ριξε μια ματια σε αυτην την σελιδα: www.oilconvert.com/GR/page.php?11

Έλα βρε... Αυτή την εταιρεία τη ξέρω.. Το μηχάνημα της όμως είναι υπερτιμημένο...
Μετά την έκθεση τα υπόλοιπα...

Τι παιζει με αυτην την πελλετιερα και εχει τοση μεγαλη διαφορα στην τιμη απο αλλες ισωδυναμες?

Ίσως είναι μόνο για ζωοτροφές ή είναι από στοκ ή χίλιοι άλλοι λόγοι...

Τελικα το εν λογω μηχανημα στοιχιζει στην ισπανια 15000 ευρω! Αρκετα τσημπημενη τιμη πιστευω.

Όχι για το μέγεθος του και την χώρα κατασκευής του...
Είναι μία λογική τιμή...
Βέβαια όμως έγραψε και ο antisakis δεν κάνει για παραγωγή πέλλετ, γιατί θα σου βουτήξει καμία πέτρα και ύστερα άντε να αλλάζεις μήτρα και ρόλερ στην πρέσα...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.221 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ