Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8976 από stergiosbik

Mal έγραψε: ειμαι απο Καλαμπακα.
Εννοείται τα έξοδα της αποστολής είναι δικά μου


Γεια σου πατριδα!!! :cheer:

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9005 από kostas.b

Mal έγραψε:

mastoras έγραψε: Αμαν....αμαν. :) Νομίζω ότι η λεύκα είναι το ιδανικό ξύλο για πέλλετ.

Εγώ μηχανή ακόμα δεν έχω, αλλά πες μας σε ποια περιοχή είσαι, να σε κάνω "κονέ" :cheer:


ειμαι απο Καλαμπακα.
Εννοείται τα έξοδα της αποστολής είναι δικά μου


Στειλτο μου στα Φαρσαλα.
Βαλτο στο κτελ της γραμμης Καλαμπακας-Βολου και θα σου το στειλω εγω πισω.Αν παλι θελεις ελα ενα οποιδηποτε απογευμα με δικο σου μεσο να το πρεσσαρουμε μαζι.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9039 από Mal
Απαντήθηκε από Mal στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
Στειλτο μου στα Φαρσαλα.
Βαλτο στο κτελ της γραμμης Καλαμπακας-Βολου και θα σου το στειλω εγω πισω.Αν παλι θελεις ελα ενα οποιδηποτε απογευμα με δικο σου μεσο να το πρεσσαρουμε μαζι.[/quote]


κostasas.b σε ευχαριστώ.
Σε ετοιμάσω ένα δεματάκι και θα στο στείλω στα Φάρσαλα.
Εδώ σε γράφω το e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. για να μου στήλης τα στοιχεία σου για να επικοινωνήσω μαζί σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9155 από kostas.b
Την Κυριακη που μας περασε φτιαξαμε πελλετ απο μπαλα ενσιρωματος καλαμποκιου και απο βαμβακιες
Δεν δοκιμασα να καψω τιποτα απο τα δυο αφου η ποσοστητα ηταν πολυ μικρη για να βγουν συμπερασματα οποτε δεν αξιζε τον κοπο.

Παντως και τα δυο πρεσσαριστικαν πολυ καλα και ειδικα η βαμβακια εγεινε αρκετα σκληρη.

Προσπαθησα να βγαλω πελλετ απο σκετο πριονιδι που το βρηκα απο τοπικο μαραγκο.Ηταν σε μορφη αλευριου και ειχε υγρασια απο 11,5 εως και 16.
Ομως δεν καταφερα να το κανω πελλετ αφου μου εβγαινε με παρα πολυ σκονη και δεν ειχε καθολου μηχανικη αντοχη.

Πελλετ το εκανα οταν εριξα λιγο πυρηνοξυλο μεσα σε αναλογια 4 πριονιδι προς 1 πυρηνοξυλο.
Αυτη την στιγμη καιω το πελλετ μου και μπορω να πω πως μεχρι στιγμης δεν εχει κλινκερ ουτε μπουκωματα οπως το πελλετ πυρηνοξυλου ενω και η σταχτη εχει μειωθει αρκετα.

Αν καποιο απο τα παιδια ξερει να μου πει τι θα μπορουσα να ριξω μεσα στο πριονιδι για να γινει απο μονο του πελλετ θα με βοηθουσε αρκετα.
Δοκιμασα και νερο αλλα παλι τιποτα.


ΥΓ.Mal σου εστειλα mail

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9174 από joe125

kostas.b έγραψε: Την Κυριακη που μας περασε φτιαξαμε πελλετ απο μπαλα ενσιρωματος καλαμποκιου και απο βαμβακιες
Δεν δοκιμασα να καψω τιποτα απο τα δυο αφου η ποσοστητα ηταν πολυ μικρη για να βγουν συμπερασματα οποτε δεν αξιζε τον κοπο.

Παντως και τα δυο πρεσσαριστικαν πολυ καλα και ειδικα η βαμβακια εγεινε αρκετα σκληρη.

Προσπαθησα να βγαλω πελλετ απο σκετο πριονιδι που το βρηκα απο τοπικο μαραγκο.Ηταν σε μορφη αλευριου και ειχε υγρασια απο 11,5 εως και 16.
Ομως δεν καταφερα να το κανω πελλετ αφου μου εβγαινε με παρα πολυ σκονη και δεν ειχε καθολου μηχανικη αντοχη.

Πελλετ το εκανα οταν εριξα λιγο πυρηνοξυλο μεσα σε αναλογια 4 πριονιδι προς 1 πυρηνοξυλο.
Αυτη την στιγμη καιω το πελλετ μου και μπορω να πω πως μεχρι στιγμης δεν εχει κλινκερ ουτε μπουκωματα οπως το πελλετ πυρηνοξυλου ενω και η σταχτη εχει μειωθει αρκετα.

Αν καποιο απο τα παιδια ξερει να μου πει τι θα μπορουσα να ριξω μεσα στο πριονιδι για να γινει απο μονο του πελλετ θα με βοηθουσε αρκετα.
Δοκιμασα και νερο αλλα παλι τιποτα.


ΥΓ.Mal σου εστειλα mail

Για δοκίμασε να ρίξεις άμυλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9177 από terisds
Σε μια μοναδα που πηγα και ειδα,δεν ηταν μονο πριονιδι,ηταν και πιο πολυ ροκανιδι,ξερεις το πιο χοντρο,και στα βιντεο αν δεις κανενας δεν βαζει ψιλο υλικο.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.471 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ