Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7535 από kostas.b

kappas έγραψε:
Λοιπόν σύμφωνο και επαυξάνω ! Πριν ένα χρόνο χάζευα λέβητες βιομάζας , κάποιος στην πορεία με φόβισε για επιστροφες φλόγας σε αυτούς τους λέβητες , μετά πήγα σε λέβητα ξύλου pellet , και αφού έβαλα λέβητα ξύλου pellet , και βλέπω οι γνωστοί μου να έχουν λέβητα βιομάζας και να καίνε τα πάντα (πυρηνόξυλο,τσόφλια από αμύγδαλα,ροδάκινα,κερασιού και καλαμπόκι ηλιόσπορο k.a.)εγώ ο έξυπνος και ο πιο ψαγμένος από όλους ψάχνω pellet με 150 , 170, άντε 200 δεν βρίσκω παρα μονο με 300. :angry:


Για την επιστροφη της φλογας που ανφερεις εχω να πω τα οτι πηγα σε δυο φιλους που καιγανε πυρηνα.
Ο ενας εχει τον thermostahl και ο αλλος τον mavil primus.Oταν καποια στιγμη αποφασισαν να καψουν πελλετ αφησαν το καπακι της δεξαμενης ανοικτο για ενα χρονικο διαστημα.
Το αποτελεσμα ηταν να παρουσιαστει καπνος ο οποιος εβγαινε μεσα απο την δεξαμενη.Δεν επεστρψαν την φλογα ομως και μονο που ειδαν τον καπνο κοντεψαν να παθουν εγκεφαλικο.

Οσοι καινε τα παντα οπως λες εχουν και αυτοι αρκετα προβληματα.Καταρχην ζουν κατα κυριο λογο σε καποιο χωριο εχουν αποθηκες για να μπορουν ν' αποθηκευσουν τα "στασου μυγδαλα" τους εχει φαει το κουβαλημα γιατι τα περισσοτερα απο τα ειδη που ανεφερες εχουν χαμηλη θερμογονο δυναμη και καινε ακομα και 150 κιλα την ημερα.Η σταχτη ειναι απιστευτη, βαρελια ολοκληρα, ο λεβητας χρειαζεται συχνο καθαρισμα για ν' αποδοσει σωστα ενω και το υλικο που βρισκουν εχει μεγαλη υγρασια και αρκετες ξενες υλες οπως χωμα που σε κανει να τρελενεσαι προσπαθωντας να βρεις την χρυση τομη στις ρυθμισεις.

Τα παντα λοιπον εχουν ενα τιμημα ειτε καις διαφορα υλικα ειτε προσπαθεις να φτιαξεις κατι δικο σου.Το θεμα ειναι κατα ποσο αισθανεσαι ετοιμος ν' ασχοληθεις και βεβαια το κατα ποσο εχεις το χρονο και την διαθεση να το κανεις αυτο για πολλα χρονια συνεχομενα.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kappas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7557 από adreas
Καλησπέρα σε όλους !
Το σκεπτικό είναι εγώ να κρατήσω την σόμπα και να πάρω στο χωριό έναν λέβητα βιομάζας για τους γονείς μου …
Τον λέβητα δεν θα τον αγοράσω τώρα γιατί δεν υπάρχουν τα λεφτά και όχι από φόβο.
Τώρα όσο για τον χώρο μένω σε μια μονοκατοικία , όπου το υπόγειο 40τμ μπορεί να είναι
Το εργαστήριο και ο κήπος που είναι 500τμ σίγουρα θα μου φανεί χρήσιμος
Έτσι παίρνοντας στην μικρή παράγωγη πέλλετ για την σόμπα (που είναι ποιο απαιτητική)
Ίσως να γλιτώσω κάποια χρήματα για να τους αγοράσω τον λέβητα , άρα εάν δεν μάθω
Ότι μπορεί η σόμπα μου να κάψει το πέλλετ δεν έχω λόγο να προχωρήσω στην αγορά των μηχανημάτων
Εάν πάλι μου πείτε ότι το μόνο που θα χάσω είναι η εγγύηση , και οι υπέροχες βόλτες μέχρι τους αδαείς έμπορους της Αθήνα (όχι όλοι), τότε νομίζω ότι αξίζει !
Απώτερος σκοπός είναι να αποκτήσω την γνώση και την (αυτάρκεια) ώστε όταν θα μας διώξουν από την Αθήνα το Δ.Ν.Τ να είμαι έτοιμος για τα κρύα βράδια του Έβρου(όπου έχει άφθονη πρώτη υλη ) :lol: :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7665 από mastoras

adreas έγραψε: Εάν πάλι μου πείτε ότι το μόνο που θα χάσω είναι η εγγύηση , και οι υπέροχες βόλτες μέχρι τους αδαείς έμπορους της Αθήνα (όχι όλοι), τότε νομίζω ότι αξίζει !


Και με το δίκιο σου ψάχνεσαι να βρεις εάν τελικά η σόμπα σου καίει και άλλα υλικά εκτός από ξύλο. Την ακριβοπλήρωσες την Ιταλίδα :cheer:

Πάντως από ότι έμαθα, η πελλετόσομπες καίνε τα πάντα φτάνει να είναι σε μορφή σκληρού πέλλετ χωρίς σκόνη.
Η διαφορετικη ρύθμιση εξυπακούεται. ;) ......σιγά τον πολυέλαιο.

Αλλο πράγμα που δεν πρέπει να σε ανησυχεί είναι ότι μπορεί η σόμπα σου φέτος να κάνει 2100ευρώ, του χρόνου όμως να είσαι σίγουρος ότι πέσει στην μισή τιμή.

Οσο για τα 40τμ εργαστήριο που έχεις, αυτό αρκεί για παραγωγή πέλλετ, τόσο, όσο να δίνεις και στον γείτονα ;)

Αλήθεια......... ακόμα στην Αθήνα είσαι ? :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7735 από antisakis
"kostas.b"

Πολυ δυσκολο υλικο στο καψημο και μαλλον θα βγαλω την χρονια με τους δυο τονους που εχω στην κατοχη μου και δεν θα ξανασχοληθω με πυρηνοξυλο.

Αυριο θα παρω μια μικροποσοτητα πριονιδι ελατου που βρηκα και θα την φτιαξω πελλετ οπουε θα δω τι θα κανει με αυτο το ειδος.

Κωστα πυρηνα εχεις καντον μιξη μισο μισο με το πριονιδι απο ελατο και μετα στην πελλετιερα για να μην εχεις προβλημα με το αναμα.

Το ετοιμο πελλετ απο πυρηνα που εχεις αν το ριχνεις στο σιλο του λεβητα μπερδεμενο με αλλο ξυλοπελλετ παλι δεν θα εχεις προβλημα με το αναμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7736 από antisakis
"adreas"
Καλησπέρα σε όλους !
Το σκεπτικό είναι εγώ να κρατήσω την σόμπα και να πάρω στο χωριό έναν λέβητα βιομάζας για τους γονείς μου ..
Απώτερος σκοπός είναι να αποκτήσω την γνώση και την (αυτάρκεια) ώστε όταν θα μας διώξουν από την Αθήνα το Δ.Ν.Τ να είμαι έτοιμος για τα κρύα βράδια του Έβρου(όπου έχει άφθονη πρώτη υλη )

Γεια σου Αντρεα
Αν θες την γνωμη μου, φροντισε ο λεβητας που θα παρεις ειτε βιομαζας ειτε πελλετ
να καιει και ξυλο
ετσι θα εχεις το σιγουρο χωρις προβληματα τυπου :
το καιει δεν το καιει η
θα τα καταφερω να κανω πελλετ ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8283 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
Να γράψουμε για το Group Buy για αγορά πελλετόπρεσας και σφυρόμυλων απο Κίνα που δημιουργήθηκε προχθές και εχει αμεση σχέση με το παρόν θεμα.
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=30&Itemid=53

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.831 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ