Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7184 από kostas.b

antisakis έγραψε:
Κωστα τα υπολειμματα ειναι το γνωστο κλινκερ κατι σαν πετρα
η κατι σαν χωμα ;;
ειχες προβλημα με το αναμα η με κατι αλλο και αλαξες τις ρυθμισεις;
το πελλετ καθαριστηκε απο τα θρυμματα;
Τα μπουκοματα μπορει και να ωφειλονται στα πολλα θρυμματα


Σακη με τεσσερα λεπτα δεν μου αναβε.Η σταχτη που βγαζει ειναι πρασινωπη και μοιαζει σαν χωμα.Κλινκερ εχει αλλα πολυ λιγο.Το προβλημα ειναι οτι η σταχτη γινεται βουνο στην ακρη της σχαρας εκει που εχει τα δυο αυτακια δεξια και αριστερα και προεξεχει απο την μπουκα του καυστηρα.
Πολυ δυσκολο υλικο στο καψημο και μαλλον θα βγαλω την χρονια με τους δυο τονους που εχω στην κατοχη μου και δεν θα ξανασχοληθω με πυρηνοξυλο.
Εχω τωρα δυο μερες που ειμαι πανω απο τον λεβητα αλλαζωντας τις ρυθμισεις αλλα δεν εχω βρει κατι που να με ικανοποιει απολυτα.
Την σκονη που ειχε οση μπορεσα την αφερεσα αφου οταν κρυωσε το πελλετ που εβγαλα το εβαλα σε τσουβαλια σαν αυτα που βαζουμε τα κρεμμυδια (κοκκαρι) που εχουν ψιλες τρυπες και απο εκει εβγαινε αρκετη σκονη.
Τωρα το δουλευω στο power 2 με ταισμα 1,2 sec και αναμονη 55 sec ενω τον αερα τον εχω στο 42.
Με αυτη την ρυθμιση παει καλουτσικα ομως θελει συχνο καθαρισμα η σχαρα.
Επισης να πω οτι τον λεβητα τον εκανε μ...ι καπελο σε χρονο dt.Πολλη βρωμα.Ισως βεβαια να φταιει και οτι η υγρασια του ειναι περιπου 10%.
Αυριο θα παρω μια μικροποσοτητα πριονιδι ελατου που βρηκα και θα την φτιαξω πελλετ οπουε θα δω τι θα κανει με αυτο το ειδος.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7434 από adreas
καλημέρα σε όλους!
Χαίρομαι που για μια φορά ακόμα η συλλογικότητα των ανθρώπων είναι τόσο χρήσιμη
(για εμάς τους απλούς κοινούς θνητούς, λόγο της άγνοιας ) και ένα μεγάλο όπλο κατά των εμπόρων , απλά σας συγχαίρω για την δουλειά σας!
Είμαι νέος στο χώρο του πέλλετ καθώς αγόρασα μια σόμπα ravelli r120 στις 30-11-11
με το σκεπτικό ότι το πέλλετ θα μου δώσει, ανεξαρτησία αν καταφέρω να περάσω στην μικρή παράγωγη για ιδιόχρήση...
πρώτον Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάψω πέλλετ από υπολείμματα γεωργικών προϊόντων ,πυρήνα ελιάς και αν αυτό θα έχει κάποιες επιπτώσεις στην σόμπα, γιατι η ravelli στο manual γράφει ότι πρέπει να καίμε μόνο wood pellet ?
Δεύτερων θα μπορούσε κάποιος να μου στείλει ένα δυο σακουλάκια πέλλετ ώστε να μπορέσω να κάνω κάποιες δόκιμες ?Με το αζημίωτο πάντα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7465 από mastoras
adreas διέθεσε λίγο χρόνο για να διαβάσεις αυτό το χάος των 58 σελίδων :evil: μέχρι να το βάλουμε σε τάξη.

Μέσα σε αυτό το θέμα ακούγονται ωραία πράγματα για κάποιον που έχει διάθεση να "ψαχτεί" έτσι ώστε κάποια στιγμή να είναι τελείως αυτάρκης και αυτόνομος στο μεγάλο θέμα της καύσιμης ύλης για θέρμανση.

Μερικοί ξεκίνησαν, άλλοι βρίσκονται σε καλό δρόμο, και ακόμα λίγοι το σκέφτονται. ;)

Δεν έχει σημασία εάν η σόμπα σου μπορεί να κάψει πέλλετ φύλλα ελιάς, αγριογκινάρας, άχυρα, κλαδέματα πάσης φύσεως, πευκοβελόνες, πουρνάρια, πριονίδι επιπλοποιίας, κλτ.

Σημασία έχει ότι έναν αποφασίσεις και ασχοληθείς με την παραγωγή πέλλετ, έχεις λύσει μια για πάντα το πρόβλημα της αγοράς καύσιμης ύλης για να ζεστάνεις κάθε χειμώνα την φαμίλια σου.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7478 από adreas
Καλησπέρα μάστορα ασφαλώς και με ενδιαφέρει το να μπορέσω να κάψω αυτό που θα!!! Παράγω, γιατί αλλιώς δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να δώσω τα λεφτά που θα στερηθώ :( :(
Ή να είναι προτιμότερο να αγοράσω έναν λέβητα αντί για την πελλετιέρα τον σφυρόμυλο?
Όσο για τις προηγούμενες σελίδες του blog δώστε μου λίγο χρόνο… Είναι πολλά τα post.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7486 από mastoras
Βασικά με 1900ευρω που κοστίζει μια πρέσσα και ένας σφυρόμυλος, δεν υπάρχει λέβητας πέλλετ εκτός από ένα και μόνο μοντέλο Ελληνικής κατασκευής..... ;)

Απο την άλλη ομως μεριά, γιατι να δεσμευτεί κανείς σε έναν λέβητα που καίει μόνο πέλλετ ?

Διαβάζω συνεχώς σε δημοσιεύματα ότι η Ελλάδα, έχει μεγάλη εμπειρία εδώ και δεκαετίες στην κατασκευή λέβητων ΒΙΟΜΑΖΑΣ.

Κανείς δεν ξέρει αυτήν την στιγμή να σου πει με σιγουριά τι είδος λέβητα να αγοράσεις. Και για έμενα είναι ένα μεγάλο ρίσκο.

Νομίζω όμως ότι η ασφαλέστερη λύση, και ίσως αυτή που θα επικρατήσει στο μέλλον να είναι είναι η αγορά λέβητα βιομάζας........δηλαδή λέβητας που τα καίει όλα.

Οπότε για ακόμα περισσότερη αυτονομία, παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση, σε συνδυασμό με ένα λέβητα βιομάζας, ίσως είναι η ασφαλέστερη επενδυση που μπορεί να κάνει κάποιος σήμερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7517 από kappas

mastoras έγραψε: Βασικά με 1900ευρω που κοστίζει μια πρέσσα και ένας σφυρόμυλος, δεν υπάρχει λέβητας πέλλετ εκτός από ένα και μόνο μοντέλο Ελληνικής κατασκευής..... ;)

Απο την άλλη ομως μεριά, γιατι να δεσμευτεί κανείς σε έναν λέβητα που καίει μόνο πέλλετ ?

Διαβάζω συνεχώς σε δημοσιεύματα ότι η Ελλάδα, έχει μεγάλη εμπειρία εδώ και δεκαετίες στην κατασκευή λέβητων ΒΙΟΜΑΖΑΣ.

Κανείς δεν ξέρει αυτήν την στιγμή να σου πει με σιγουριά τι είδος λέβητα να αγοράσεις. Και για έμενα είναι ένα μεγάλο ρίσκο.

Νομίζω όμως ότι η ασφαλέστερη λύση, και ίσως αυτή που θα επικρατήσει στο μέλλον να είναι είναι η αγορά λέβητα βιομάζας........δηλαδή λέβητας που τα καίει όλα.

Οπότε για ακόμα περισσότερη αυτονομία, παραγωγή πέλλετ για ιδιόχρηση, σε συνδυασμό με ένα λέβητα βιομάζας, ίσως είναι η ασφαλέστερη επενδυση που μπορεί να κάνει κάποιος σήμερα.


Λοιπόν σύμφωνο και επαυξάνω ! Πριν ένα χρόνο χάζευα λέβητες βιομάζας , κάποιος στην πορεία με φόβισε για επιστροφες φλόγας σε αυτούς τους λέβητες , μετά πήγα σε λέβητα ξύλου pellet , και αφού έβαλα λέβητα ξύλου pellet , και βλέπω οι γνωστοί μου να έχουν λέβητα βιομάζας και να καίνε τα πάντα (πυρηνόξυλο,τσόφλια από αμύγδαλα,ροδάκινα,κερασιού και καλαμπόκι ηλιόσπορο k.a.)εγώ ο έξυπνος και ο πιο ψαγμένος από όλους ψάχνω pellet με 150 , 170, άντε 200 δεν βρίσκω παρα μονο με 300. :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.326 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ