Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #882 από jose pelleto

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Βάλε ένα link να τα δούμε...

www.alibaba.com/trade/search?SearchText=...rea=product_en&fsb=y

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #884 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Αυτός ο Αλή Μπαμπάς, όλα τά ΄χει! Και χωρίς τους 40 κλέφτες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #903 από OANNHSEA
jose pelleto
Έχεις κάνει καλή έρευνα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω εάν θα φτάσει η ισχύς του pto για για καλύψει τους 40 ίππους που ζητάει το μεγαλύτερο μηχάνημα και όυτε πιστεύω ότι 40 ίπποι θα φτάσουν όταν θα έχεις να κάνει πέλλετ ελιά ή αμπέλι με τόσο μεγάλη παραγωγή.
Βέβαια σε μεγάλη παραγωγή οι εν λόγω πρέσες είναι ακατάλληλες για ξύλο.
Από τα 500 κιλά και άνω θα πρέπει να έχεις οπωσδήποτε κοντίσιονερ και άρα κοχλία τροφοδοσίας...

Μια πρεσσα των 100 κιλων παραγωγης, πιστευω ειναι μια χαρα για ιδιωτικη χρηση! Ξερεις εαν αυτο που καθοριζει την ποσοτητα που θα βγαλει η πελετιερα, το καθοριζει η διαμετρος του δισκου? ή πεζουν και αλλα πραγματα ρολο? Ας πουμε για παραδειγμα, υπαρχουν ρολερς τα οποια ειναι με 4 κυλινδρους.Πιστευεις οτι μπορεις να εχεις μεγαλη διαφορα με αυτο? Επισης ξερεις να μου πεις ποσες στροφες βγαζει το μοτερ? Η γωνιακη(κορονα-πηνιο) που εχει η πελλετιερα ξερεις εαν παιρνει μια και δινει μια ή υπαρχει υποδιερεση ή πολλαπλασιασμος των στροφων του μοτερ?

Η διάμετρος της πρέσας σίγουρα είναι ανάλογη και της παραγωγής. Πιο πολλές τρύπες βλέπεις τόσο μεγαλύτερη παραγωγή έχεις...
Όσο πιο πολλά ρόλερ υπάρχουν τόσο πιο μεγάλη παραγωγή έχεις - δεν μπορείς όμως να βάλεις πολλά ρόλερ σε μικρό μηχάνημα...
Δυστυχώς δεν έχω δει πόσες στροφές βγάζουν τα μοτέρ...
Όμως δεν βλέπω να υπάρχει μειωτήρας στην έξοδο του μοτέρ.
Άρα έχουμε μοτέρ των 1400 στροφών - οι κινέζοι δεν θα ήθελαν να βάλουν των 900, γιατί είναι ακριβά.
Οπότε η όλη μείωση επιτυγχάνεται στην αλλαγή της κίνησης από ευθύγραμμη σε περιστροφική.
Η μείωση είναι αναγκαία, ειδάλλως θα καιγόταν η σκόνη που θα έμπαινε μέσα, μόνο και μόνο από την τριβή, συν το ότι έτσι αυξάνεις και την ροπή.
Τώρα την μείωση δεν την ξέρω - θα πρέπει να βρω και να ανοίξω ένα μηχάνημα να τη δω...

Εριξα μια ματια σε αυτο εδω το foroum για βιοdiesel, αλλα δεν υπαρχουν θεματα.Αν θες ξεκινα το για να ανταλαξουμε πληροφοριες σχετικα με αυτο.Εγω ειμαι μεσα. Αν και δεν ξερω παρα πολλα. Ξεκινα το αν θες.Πιστευω θα εχει ενδιαφερον. Ιδωμεν!

Έχω κάποια στοιχεία, αλλά από την άλλη εβδομάδα για να δω και τις εξελίξεις στην έκθεση...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #904 από antisakis

anakonda έγραψε: 50 κιλα την ωρα να μου βγαζει μου αρκει δεν παω για εμποριο για να καιω το δικο μου θελω και να απαλαγω απο τα κορακια αν εγινα κατανοοιτος...................



Σωστος !!!!!!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #912 από jose pelleto

antisakis έγραψε:

anakonda έγραψε: 50 κιλα την ωρα να μου βγαζει μου αρκει δεν παω για εμποριο για να καιω το δικο μου θελω και να απαλαγω απο τα κορακια αν εγινα κατανοοιτος...................



Σωστος !!!!!!!!!!!!!


Σωστός; Ολόσωστος!!!! Χονδρικά όμως αν οι ανάγκες σου σε πελλετ είναι 10 t την χρονιά, τότε θα χρειαστείς 200 ώρες εργασίας.
Αν βάλεις τις εργατώρες, τα καύσιμα, και τις 2 αλλαγες λαδιών του κινητήρα ισως το ξανασκεφτείς. Βέβαια ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του, ανάλογα με τα βαλάντια που διαθέτει και αυτό είναι το σωστό. Κατά τα άλλα, τα περι κορακιων συμφωνούμε απόλυτα.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #914 από antisakis

jose pelleto έγραψε:

antisakis έγραψε:

anakonda έγραψε: 50 κιλα την ωρα να μου βγαζει μου αρκει δεν παω για εμποριο για να καιω το δικο μου θελω και να απαλαγω απο τα κορακια αν εγινα κατανοοιτος...................



Σωστος !!!!!!!!!!!!!


Σωστός; Ολόσωστος!!!! Χονδρικά όμως αν οι ανάγκες σου σε πελλετ είναι 10 t την χρονιά, τότε θα χρειαστείς 200 ώρες εργασίας.
Αν βάλεις τις εργατώρες, τα καύσιμα, και τις 2 αλλαγες λαδιών του κινητήρα ισως το ξανασκεφτείς. Βέβαια ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του, ανάλογα με τα βαλάντια που διαθέτει και αυτό είναι το σωστό. Κατά τα άλλα, τα περι κορακιων συμφωνούμε απόλυτα.


Εγω αγροτης ειμαι δεν εχω θεμα με τις ωρες και αλλες τοσες να ειναι,
τα καυσιμα ας ειναι κανενα 500ρικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.259 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ