Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #818 από OANNHSEA

Εισαι εντελως λαθος! Στο pto εχεις μικροτερη ιπποδυναμη απο οση βγαζει ο κινητηρας. Αν μεταξυ κινητηρα με pto υπαρχει σασμανακι pto,τοτε απλα χανεις ιπποδυναμη. Εαν ΔΕΝ υπαρχει αυτο το σασμανακι και το pto παιρνει κινηση απευθειας απο μηχανη χωρις να παρεμβαλετε κατι ενδιαμεσα, τοτε χανεις πολυ πολυ παραπανω ιπποδυναμη. Δεν υπαρχει τρακτερ το οποιο να δινει ολη την ιπποδυναμη του στο pto! Με αλλα λογια, αν καποιος παει να παρει πελετιερα pto,πρεπει να κοιταξει ποσους ιππους ειναι το pto του και οχι να κοιταξει ποσσους ιππους κινητηρα εχει το τρακτερ.

Ώπα μάστορα!!!
Δεν είπα ότι το Pto θα βγάλει όλη τη δύναμη του τρακτέρ!!!
Έγραψα: Δεν είναι ίδια η ιπποδύναμη - του τρακτέρ στο pto είναι αρκετά μεγαλύτερη...
Εννοώντας ότι θα έχεις μεγαλύτερη ιπποδύναμη από το pto, αντί για τους κινητήρες που έχουν οι πρέσες...
Λογικά θέλεις μία πρέσα των 100 κιλών την ώρα. Μην μου πεις ότι και αυτή είναι μικρή...
Σε μία μέρα δύο άτομα μπορούν να βγάλουν ένα τόνο!!!

εδω η ειρωνεια σε ολο της το μεγαλειο!
Τα τελευταια 5 χρονια οταν μαστορευουμε στο γκαραζ, για θερμανση χρησιμοποιουμε μια σομπα(πατεντα απο θερμοσιφωνο)η οποια καιει καμενα λαδια, τηγανελαια κλμ....

Αχα!!!
Άρα να παίξω και στο θέμα με τα βιοκαύσιμα: δημιουργία βιοντήζελ για προσωπική χρήση;;;
Καλά μωρέ καις το τηγανόλαδο, όταν μπορείς να το κάνεις πετρέλαιο κίνησης;;;
3500 ευρώ έχει το μηχάνημα και περίπου 0,25 ευρώ το λίτρο η μετατροπή!!!

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν #835 από ^silent_power^
[/quote]
Ώπα μάστορα!!!
Δεν είπα ότι το Pto θα βγάλει όλη τη δύναμη του τρακτέρ!!!
Έγραψα: Δεν είναι ίδια η ιπποδύναμη - του τρακτέρ στο pto είναι αρκετά μεγαλύτερη...
Εννοώντας ότι θα έχεις μεγαλύτερη ιπποδύναμη από το pto, αντί για τους κινητήρες που έχουν οι πρέσες...
Λογικά θέλεις μία πρέσα των 100 κιλών την ώρα. Μην μου πεις ότι και αυτή είναι μικρή...
Σε μία μέρα δύο άτομα μπορούν να βγάλουν ένα τόνο!!!

Τι να σου κανω! Να εισαι πιο διευκρινιστικως την επομενη φορα!Βαζε κομμα ή τελεια οπου χρειαζεται για να καταλαβενομαστε! :P
Μια πρεσσα των 100 κιλων παραγωγης, πιστευω ειναι μια χαρα για ιδιωτικη χρηση! Ξερεις εαν αυτο που καθοριζει την ποσοτητα που θα βγαλει η πελετιερα, το καθοριζει η διαμετρος του δισκου? ή πεζουν και αλλα πραγματα ρολο? Ας πουμε για παραδειγμα, υπαρχουν ρολερς τα οποια ειναι με 4 κυλινδρους.Πιστευεις οτι μπορεις να εχεις μεγαλη διαφορα με αυτο? Επισης ξερεις να μου πεις ποσσες στροφες βγαζει το μοτερ? Η γωνιακη(κορονα-πηνιο) που εχει η πελλετιερα ξερεις εαν παιρνει μια και δινει μια ή υπαρχει υποδιερεση ή πολλαπλασιασμος των στροφων του μοτερ?

Εδω η ειρωνεια σε ολο της το μεγαλειο!
Τα τελευταια 5 χρονια οταν μαστορευουμε στο γκαραζ, για θερμανση χρησιμοποιουμε μια σομπα(πατεντα απο θερμοσιφωνο)η οποια καιει καμενα λαδια, τηγανελαια κλμ....

Αχα!!!
Άρα να παίξω και στο θέμα με τα βιοκαύσιμα: δημιουργία βιοντήζελ για προσωπική χρήση;;;
Καλά μωρέ καις το τηγανόλαδο, όταν μπορείς να το κάνεις πετρέλαιο κίνησης;;;
3500 ευρώ έχει το μηχάνημα και περίπου 0,25 ευρώ το λίτρο η μετατροπή!!![/quote]

Εριξα μια ματια σε αυτο εδω το foroum για βιοdiesel, αλλα δεν υπαρχουν θεματα.Αν θες ξεκινα το για να ανταλαξουμε πληροφοριες σχετικα με αυτο.Εγω ειμαι μεσα. Αν και δεν ξερω παρα πολλα. Ξεκινα το αν θες.Πιστευω θα εχει ενδιαφερον. Ιδωμεν!
:evil:
Last edit: 9 Χρόνια 9 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #842 από jose pelleto
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο... Εάν έχεις τρακτέρ είναι σοφό να το κάνεις...
Βέβαια δε νομίζω να υπάρχει πρέσα για pto η οποία να μπορεί να βγάλει πάνω από 100 κιλά την ώρα...

Μην είσαι τόσο σίγουρος, δεν πιστεύω να είναι παραπλανητικά τα παρακάτω χαρακτηριστικά, εκτός αν εννοείς ότι δεν αρκει η δύναμη του pto.

250t tractor pellet mill specification:
This machine could be directly contacted to the shaft of tractor, which is be for the mobile pellet machine.

Main Data:
l Model: 9PK-200T
1) Capacity: 200-300kg/h for feedstuff;
100-200 kg/h for wood pellet.
2) Power: 12-15Hp
3) Net weight: 150kg
4) Outside dimensions: 700 x 550 x 1,100mm
5) Dia of mould: Dia 200mm

l Model: 9PK-250T
1) Capacity: 500-800kg/h for feedstuff; 250-300 kg/h for wood pellet.
2) Power: 15-25HP
3) Net weight: 250kg
4) Outside dimensions: 730 x 500 x 1,250mm
5) Dia of mould: Dia 250mm

l Model: 9PK-300T
1) Capacity: 800-1000kg/h for feedstuff; 300-400 kg/h for wood pellet.
2) Power: 25-30HP
3) Net weight: 320kg
4) Outside dimensions: 750 x 700 x 1,350mm
5) Dia of mould: Dia 300mm

l Model: 9PK-350T
1) Capacity: 900-1100kg/h for feedstuff; 450-550 kg/h for wood pellet.
2) Power: 30-40HP
3) Net weight: 450kg
4) Outside dimensions: 790 x 730 x 1,350mm
5) Dia of mould: Dia 350mm

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #854 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Βάλε ένα link να τα δούμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #863 από anakonda
50 κιλα την ωρα να μου βγαζει μου αρκει δεν παω για εμποριο για να καιω το δικο μου θελω και να απαλαγω απο τα κορακια αν εγινα κατανοοιτος...................

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #864 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Σωστός! Όλοι αυτό θέλουμε, αλλά πως θα το βρούμε και να μας συμφέρει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.228 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ