Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #782 από ^silent_power^
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

jose pelleto έγραψε:

^silent_power^ έγραψε:

jose pelleto έγραψε: Σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις σας. Ειχα ακουσει οτι για 7 τοννους πελλετς θα χρειαστω περιπου 10 τοννους πριονιδι . Βρισκομαι στην φαση συγκομιδής της πρώτης υλης και θέλω να υπολογίσω ποσο αποθηκευτικο χώρο θα χρειαστω, καθώς κανω ακομα ερευνα αγοράς για πελλετομηχανη.


Ωραιος! Το πριονιδι το φτιαχνεις εσυ απο δενδρα-κλαδια ή μαζευεις ετοιμο απο επιπλοποιια,μπαλετοποιια κλπ???
Οσο για την πελλετομηχανη που ψαχνεις ριξε και μια ματια εδω: www.lzm-inc.com/wood-pellet-press-pellet...0b-kl150b-p-159.html
Ειναι κινεζικο εργοστασιο και απο οτι καταλαβα ολοι απο αυτον αγοραζουν(αν δεις σε ebay και αλλα sites,ολοι εχουντα ιδια προιοντα με αυτα που βγαζει αυτο το εργοστασιο).Με αλλα λογια ειναι η πηγη.Για την πελετιερα που βγαζει το link τον εστειλα mail και τον ρωτησα για την τιμη με τα μεταφορικα στην θεσσαλονικη και μου ειπε 1150 δολλαρια(καπου στα 850Ευρω ειναι)επισης τον ρωτησα για χονδρικη τιμη της ιδιας πελλετιερας και μου ειπε 5000 δολλαρια για 10 μηχανες.Δηλαδη 500 δολλαρια η μια(500$ = 380ευρω)
αν και εγω θα προτιμουσα μια σαν αυτη:

Ειναι με pto,χρειαζεται ενα μικρο τρακτερακι να την γυριζει αλλα ειναι πολυ πιο παραγωγηκες και μπορεις να δουλεψεις οπου θες εσυ(στο χωραφι,σε αποθηκη χωρις ρευμα κλπ)!


Πριονίδι προμηθεύομαι από το επιπλοποιειο του γαμπρού μου και κλαδια ελιας από φίλους που εχουν κτήματα, αν και στη περιοχή μου εχει ατελειωτο πουρναρι.
Ρώτησες για δασμους και Φ.Π.Α. για αγορα από την Κίνα; Εγω ενδιαφέρομαι για pto ειδα αυτή www.alibaba.com/product-gs/485821938/250...86_13721419972_.html την ιδια ακριβως την είδα στην Ελλαδα από 3321 , προσφορά 2900 ευρώ. Παραγωγή 120+kgr/h σε ξύλο,πιστεύω είναι υπερτιμημένη.


Πριονιδι και κλαδια θα τα κανεις μιξη?
Δεν ρωτησα για δασμους κλπ.απλα του ειπα να μου στειλη τιμη με ολα κομπλε(μεταφορικα κλπ) και παραδοτεα στην Ελλαδα.
Με pto εχει πολλα ατου.Οπως για παραδειγμα μπορει να δουλεψει οπουδηποτε.Σχεδον ολες οι πελλετιερες δουλευουν με τριφασικο(δεν βρισκεις οπουδηποτε τριφασικο). Επισης σου βγενει πιο οικονομικο με pto λογω οτι παιρνεις πελλετιερα χωρις μοτερ,βασεις,πινακες κλπ.
Οσω για την παραγωγηκοτητα μην ξεγελιεστε με τις τιμες που αναφερουν γιατι κατα την γνωμη μου ειναι εντελως θεωρητικες.Ξυλο με ξυλο θα δεις διαφορα στην ποσοτητα που βγαζει.Κοιταξε να βρεις μια με οσο δυνατον γινεται μεγαλητερη διαμετρο δισκου στο ποσο που θες να διαθεσης για πελλετομηχανη!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #783 από ^silent_power^

anakonda έγραψε: Θα με ενδιεφερε μια μονοφασικη για να φτιαχνω το δικο μου πελλετ εχουμε ενδιαφερον?????? ;) ;) ;) ;)


Η πελλετιερα χρειαζεται αρκετη δυναμη και τα απλα μοτερ εχουν τοση λιγη που δεν ξερω ποσο μικρη πελλετιερα πρεπει να παρεις για να ανταπεξερχετε το μονοφασικο μοτερ.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #786 από sv2dxa
Νομιζω πως η μετατροπη του τριφασικου σε μονοφασικο δεν ειναι μεγαλη υποθεση...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #787 από ^silent_power^

Αν και εγω θα προτιμουσα μια σαν αυτη:

Ειναι με pto,χρειαζεται ενα μικρο τρακτερακι να την γυριζει αλλα ειναι πολυ πιο παραγωγηκες και μπορεις να δουλεψεις οπου θες εσυ(στο χωραφι,σε αποθηκη χωρις ρευμα κλπ)!

Δηλαδή με λίγα λόγια θα πληρώσεις πετρέλαιο για να παράγεις ένα καύσιμο το οποίο θέλεις να αντικαταστήσει το πετρέλαιο που καις!!! Συν το ότι το τρακτέρ έχει μικρότερη απόδοση από το ηλεκτρικό και πληρώσεις πιο πολλά σε χρήση...
Εντάξει... Πάω πάσο... B) B)[/quote]

1ον δεν εχω τριφασικο στο σπιτι μου και με το μονοφασικο δεν μπρω να κανω και πολλα.
2ον το πετρελαιο που καταναλωνουν τα τρακτερ ειναι απειροελαχιστο(βαζεις πετρελαιο και ξεχνας ποτε θα ξαναβαλεις.Το τρακτερ δεν ειναι ουτε bmw x5 ουτε hummer.
3ον η τιμη σκετης πελλετιερας με pto ειναι πολυ μικροτερη απο αυτη με το ηλεκτρομοτερ.
4ον φυσικα και ξερω οτι η ηλεκτρικη πελλετιερα ειναι οικονομικοτερη σε χρηση, αλλα μην νομιζεις οτι θα καιω πανω απο 1 λιτρο την ωρα πετρελαιο με το pto.Βασικα αυτο ειναι το μειονεκτημα του pto σε συγκριση με το ηλεκτρομοτερ.



[/quote]
Δηλαδή με λίγα λόγια θα πληρώσεις πετρέλαιο για να παράγεις ένα καύσιμο το οποίο θέλεις να αντικαταστήσει το πετρέλαιο που καις!!!

Με λιγα λογια θα πληρωσω λιγα λιτρα πετρελαιο το οποιο θα καψει το τρακτερ για να γλιτωσω τα πολλα που θα εκαιγε ο λεβητας!


[/quote]
Συν το ότι το τρακτέρ έχει μικρότερη απόδοση από το ηλεκτρικό και πληρώσεις πιο πολλά σε χρήση...

δεν καταλαβαινω τι ενοεις οταν λες εχει μικροτερη αποδοση.Αν ο αξονας pto βγαζει ιδια ιπποδυναμη με το αντιστοιχο ηλεκτρομοτερ που θα ειχε η πελλετιερα αν την αγοραζα ηλεκτρικη πια ειναι η διαφορα στην αποδοση. Φυσικα ξερω οτι θα μου βγενει το πετρελαιο πιο ακριβα απο το ρευμα αλλα οπως σου εγραψα πιο πανω...καει απειροελαχιστο. Η διαφορα δεν ειναι τρομακτικη
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #791 από OANNHSEA

^silent_power^ έγραψε:

anakonda έγραψε: Θα με ενδιεφερε μια μονοφασικη για να φτιαχνω το δικο μου πελλετ εχουμε ενδιαφερον?????? ;) ;) ;) ;)


Η πελλετιερα χρειαζεται αρκετη δυναμη και τα απλα μοτερ εχουν τοση λιγη που δεν ξερω ποσο μικρη πελλετιερα πρεπει να παρεις για να ανταπεξερχετε το μονοφασικο μοτερ.

Απλά πρέπει να βάλεις μεγαλύτερο μονοφασικό μοτέρ.
Αυτό είναι εύκολο όταν έχεις να κάνεις με ένα μονοφασικό μέχρι 5 ίππους, από εκεί και πάνω όμως τσου...

1ον δεν εχω τριφασικο στο σπιτι μου και με το μονοφασικο δεν μπρω να κανω και πολλα.

Μπορείς να κάνεις μέχρι 50 κιλά την ώρα... Για οικιακή χρήση είναι πολύ καλά πιστεύω...

3ον η τιμη σκετης πελλετιερας με pto ειναι πολυ μικροτερη απο αυτη με το ηλεκτρομοτερ.

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο... Εάν έχεις τρακτέρ είναι σοφό να το κάνεις...
Βέβαια δε νομίζω να υπάρχει πρέσα για pto η οποία να μπορεί να βγάλει πάνω από 100 κιλά την ώρα...

Αν ο αξονας pto βγαζει ιδια ιπποδυναμη με το αντιστοιχο ηλεκτρομοτερ που θα ειχε η πελλετιερα αν την αγοραζα ηλεκτρικη ποια ειναι η διαφορα στην αποδοση. Φυσικα ξερω οτι θα μου βγαινει το πετρελαιο πιο ακριβα απο το ρευμα αλλα οπως σου εγραψα πιο πανω.

Δεν είναι ίδια η ιπποδύναμη - του τρακτέρ στο pto είναι αρκετά μεγαλύτερη...

Μμμμμ....
Έχεις σκεφτεί να κατασκευάζεις και βιοπετρέλαιο;;; :evil: :evil: :evil: :evil:

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #815 από ^silent_power^

OANNHSEA έγραψε:

1ον δεν εχω τριφασικο στο σπιτι μου και με το μονοφασικο δεν μπρω να κανω και πολλα.

Μπορείς να κάνεις μέχρι 50 κιλά την ώρα... Για οικιακή χρήση είναι πολύ καλά πιστεύω...

OANNHSEA ειπαμε να παραγουμε, οχι να παιζουμε! Απο το πρωι μεχρι το βραδυ πανω απο την πελετιερα για να βγαλω 500 κιλα?

3ον η τιμη σκετης πελλετιερας με pto ειναι πολυ μικροτερη απο αυτη με το ηλεκτρομοτερ.

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο... Εάν έχεις τρακτέρ είναι σοφό να το κάνεις...
Βέβαια δε νομίζω να υπάρχει πρέσα για pto η οποία να μπορεί να βγάλει πάνω από 100 κιλά την ώρα...

Ξεθαψα την προηγουμενη εβδομαδα απο την αποθηκη ενα σασμανακι pto(ηταν απο δυβαθμια κεντροφυγγα της ΣΕΒΑΘ)το οποιο παιρνει μια στροφη και βγαζει τεσσερεις! Οπως καταλαβαινεις μου μπαινουν ιδεες να δινω κινηση την πελετιερα απο το σασμανακι.Απο την αλλη φοβαμαι να μην παρω την πελετιερα στο χερι! :woohoo:

Αν ο αξονας pto βγαζει ιδια ιπποδυναμη με το αντιστοιχο ηλεκτρομοτερ που θα ειχε η πελλετιερα αν την αγοραζα ηλεκτρικη πια ειναι η διαφορα στην αποδοση. φυσικα ξερω οτι θα μου βγενει το πετρελαιο πιο ακριβα απο το ρευμα αλλα οπως σου εγραψα πιο πανω.

Δεν είναι ίδια η ιπποδύναμη - του τρακτέρ στο pto είναι αρκετά μεγαλύτερη...

Εισαι εντελως λαθος! Στο pto εχεις μικροτερη ιπποδυναμη απο οση βγαζει ο κινητηρας. Αν μεταξυ κινητηρα με pto υπαρχει σασμανακι pto,τοτε απλα χανεις ιπποδυναμη. Εαν ΔΕΝ υπαρχει αυτο το σασμανακι και το pto παιρνει κινηση απευθειας απο μηχανη χωρις να παρεμβαλετε κατι ενδιαμεσα, τοτε χανεις πολυ πολυ παραπανω ιπποδυναμη. Δεν υπαρχει τρακτερ το οποιο να δινει ολη την ιπποδυναμη του στο pto! Με αλλα λογια, αν καποιος παει να παρει πελετιερα pto,πρεπει να κοιταξει ποσσα ιππους ειναι το pto του και οχι να κοιταξει ποσσους ιππους κινητηρα εχει το τρακτερ.

Μμμμμ....
Έχεις σκεφτεί να κατασκευάζεις και βιοπετρέλαιο;;; :evil: :evil: :evil: :evil:


Εδω η ειρωνεια σε ολο της το μεγαλειο!
Τα τελευταια 5 χρονια οταν μαστορευουμε στο γκαραζ, για θερμανση χρησιμοποιουμε μια σομπα(πατεντα απο θερμοσιφωνο)η οποια καιει καμενα λαδια, τηγανελαια κλμ....
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.229 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ