Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #712 από ^silent_power^
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

jose pelleto έγραψε: Σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις σας. Ειχα ακουσει οτι για 7 τοννους πελλετς θα χρειαστω περιπου 10 τοννους πριονιδι . Βρισκομαι στην φαση συγκομιδής της πρώτης υλης και θέλω να υπολογίσω ποσο αποθηκευτικο χώρο θα χρειαστω, καθώς κανω ακομα ερευνα αγοράς για πελλετομηχανη.


Ωραιος! Το πριονιδι το φτιαχνεις εσυ απο δενδρα-κλαδια ή μαζευεις ετοιμο απο επιπλοποιια,μπαλετοποιια κλπ???
Οσο για την πελλετομηχανη που ψαχνεις ριξε και μια ματια εδω: www.lzm-inc.com/wood-pellet-press-pellet...0b-kl150b-p-159.html
Ειναι κινεζικο εργοστασιο και απο οτι καταλαβα ολοι απο αυτον αγοραζουν(αν δεις σε ebay και αλλα sites,ολοι εχουντα ιδια προιοντα με αυτα που βγαζει αυτο το εργοστασιο).Με αλλα λογια ειναι η πηγη.Για την πελετιερα που βγαζει το link τον εστειλα mail και τον ρωτησα για την τιμη με τα μεταφορικα στην Θεσσαλονικη και μου ειπε 1150 δολλαρια(καπου στα 850Ευρω ειναι)επισης τον ρωτησα για χονδρικη τιμη της ιδιας πελλετιερας και μου ειπε 5000 δολλαρια για 10 μηχανες.Δηλαδη 500 δολλαρια η μια(500$ = 380ευρω)
αν και εγω θα προτιμουσα μια σαν αυτη:

Ειναι με pto,χρειαζεται ενα μικρο τρακτερακι να την γυριζει αλλα ειναι πολυ πιο παραγωγηκες και μπορεις να δουλεψεις οπου θες εσυ(στο χωραφι,σε αποθηκη χωρις ρευμα κλπ)!
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #730 από terisds
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

^silent_power^ έγραψε:

jose pelleto έγραψε: Σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις σας. Ειχα ακουσει οτι για 7 τοννους πελλετς θα χρειαστω περιπου 10 τοννους πριονιδι . Βρισκομαι στην φαση συγκομιδής της πρώτης υλης και θέλω να υπολογίσω ποσο αποθηκευτικο χώρο θα χρειαστω, καθώς κανω ακομα ερευνα αγοράς για πελλετομηχανη.


Ωραιος! το πριονιδι το φτιαχνεις εσυ απο δενδρα-κλαδια ή μαζευεις ετοιμο απο επιπλοποιια,μπαλετοποιια κλπ???
Οσο για την πελλετομηχανη που ψαχνεις ριξε και μια ματια εδω: www.lzm-inc.com/wood-pellet-press-pellet...0b-kl150b-p-159.html
ειναι κινεζικο εργοστασιο και απο οτι καταλαβα ολοι απο αυτον αγοραζουν(αν δεις σε ebay και αλλα sites,ολοι εχουντα ιδια προιοντα με αυτα που βγαζει αυτο το εργοστασιο).Με αλλα λογια ειναι η πηγη.Για την πελετιερα που βγαζει το link τον εστειλα mail και τον ρωτησα για την τιμη με τα μεταφορικα στην θεσσαλονικη και μου ειπε 1150 δολλαρια(καπου στα 850Ευρω ειναι)επισης τον ρωτησα για χονδρικη τιμη της ιδιας πελλετιερας και μου ειπε 5000 δολλαρια για 10 μηχανες.Δηλαδη 500 δολλαρια η μια(500$ = 380ευρω)
αν και εγω θα προτιμουσα μια σαν αυτη:

Ειναι με pto,χρειαζεται ενα μικρο τρακτερακι να την γυριζει αλλα ειναι πολυ πιο παραγωγηκες και μπορεις να δουλεψεις οπου θες εσυ(στο χωραφι,σε αποθηκη χωρις ρευμα κλπ)!

Καλη τιμη,αλλα δεν ξερω αν εννοεις για αυτην που παραγει 100-150 κιλα,μπορουμε ανετα να μαζευτουμε 10 ατομα ,και να παρουμε απο μια,ας ειναι λιγο πιο μεγαλη,γυρω στα 500ευρω.Οποιος ενδιαφερεται ας γραψει,να δουμε τι θα κανουμε.

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": texnotzak

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #736 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του KunenaΑυτή εδώ τι λέει λογικό κόστος βλέπω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #753 από jose pelleto
Δεν υπάρχει ebay APP ID ορισμένο στις ρυθμίσεις του Kunena

^silent_power^ έγραψε:

jose pelleto έγραψε: Σας ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις σας. Ειχα ακουσει οτι για 7 τοννους πελλετς θα χρειαστω περιπου 10 τοννους πριονιδι . Βρισκομαι στην φαση συγκομιδής της πρώτης υλης και θέλω να υπολογίσω ποσο αποθηκευτικο χώρο θα χρειαστω, καθώς κανω ακομα ερευνα αγοράς για πελλετομηχανη.


Ωραιος! Το πριονιδι το φτιαχνεις εσυ απο δενδρα-κλαδια ή μαζευεις ετοιμο απο επιπλοποιια,μπαλετοποιια κλπ???
Οσο για την πελλετομηχανη που ψαχνεις ριξε και μια ματια εδω: www.lzm-inc.com/wood-pellet-press-pellet...0b-kl150b-p-159.html
Ειναι κινεζικο εργοστασιο και απο οτι καταλαβα ολοι απο αυτον αγοραζουν(αν δεις σε ebay και αλλα sites,ολοι εχουντα ιδια προιοντα με αυτα που βγαζει αυτο το εργοστασιο).Με αλλα λογια ειναι η πηγη.Για την πελετιερα που βγαζει το link τον εστειλα mail και τον ρωτησα για την τιμη με τα μεταφορικα στην θεσσαλονικη και μου ειπε 1150 δολλαρια(καπου στα 850Ευρω ειναι)επισης τον ρωτησα για χονδρικη τιμη της ιδιας πελλετιερας και μου ειπε 5000 δολλαρια για 10 μηχανες.Δηλαδη 500 δολλαρια η μια(500$ = 380ευρω)
αν και εγω θα προτιμουσα μια σαν αυτη:

Ειναι με pto,χρειαζεται ενα μικρο τρακτερακι να την γυριζει αλλα ειναι πολυ πιο παραγωγηκες και μπορεις να δουλεψεις οπου θες εσυ(στο χωραφι,σε αποθηκη χωρις ρευμα κλπ)!


Πριονίδι προμηθεύομαι από το επιπλοποιειο του γαμπρού μου και κλαδια ελιας από φίλους που εχουν κτήματα, αν και στη περιοχή μου εχει ατελειωτο πουρναρι.
Ρώτησες για δασμους και Φ.Π.Α. για αγορα από την Κίνα; Εγω ενδιαφέρομαι για pto ειδα αυτή www.alibaba.com/product-gs/485821938/250...86_13721419972_.html την ιδια ακριβως την είδα στην Ελλαδα από 3321 , προσφορά 2900 ευρώ. Παραγωγή 120+kgr/h σε ξύλο,πιστεύω είναι υπερτιμημένη.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #755 από OANNHSEA
Υπάρχει ένα μικρό προβληματάκι:
Ότι υπάρχουν πολλοί στην Κϊνα που φτιάχνουν πελλετομηχανές.
Άλλοι φτιάχνουν πελλετομηχανές μόνο για ζωοτροφές και άλλοι για συνδυασμό ξύλου και ζωοτροφών.
Εγώ δεν είδα να γράφει κάπου για τι είναι αυτά τα μηχανήματα που έχετε βρει στο νετ.
Δεύτερον, υπάρχει κάτι που το λένε ανταλλακτικά.
Η μήτρα και τα ρόλερ δεν είναι αιώνια. Μετά από κάποιες ώρες χρήσης θα χρειαστούν αλλαγή. Ξέρετε από ποιόν θα τα πάρετε και πότε θα σας έρθουν;

Τα μηχανήματα παραγωγής δεν είναι τηλεόραση ή ραδιόφωνο για το αγοράσω από το νετ, εκτός και εάν ξέρω τι κάνω...

Επίσης, για να έρθει ένα μόνο μηχάνημα από την Κίνα, θέλει πολύ χρόνο, ίσως και πάνω από 5 μήνες.
Με το απλό ταχυδρομείο, μου έχει έρθει ανταλλακτικό από την Κίνα σε 2 εβδομάδες!!!
Και κάτι άλλο: κάποιοι στην Κϊνα τα παράγουν και άλλοι τα διανέμουν.
Μπορεί να φαίνονται ίδια, όμως μπορεί να είναι άλλου εργοστασίου, άρα τα ανταλλακτικά δεν θα κάνουν...

Εγω ενδιαφέρομαι για pto ειδα αυτή www.alibaba.com/product-gs/485821938/250...86_13721419972_.html την ιδια ακριβως την είδα στην Ελλαδα από 3321 , προσφορά 2900 ευρώ. Παραγωγή 120+kgr/h σε ξύλο,πιστεύω είναι υπερτιμημένη.

Δεν το νομίζω, εάν και πάντα εξαρτάται από το υλικό που χρησιμοποιείς.
Γράφει ότι είναι 100 κιλά για ξύλο, ή 100 κιλά παραγωγής;
Εάν είναι 100 κιλά παραγωγής, τότε θα είναι για 50 ξύλου...

Επίσης προσέξτε εάν η μηχανή είναι μονοφασική ή τριφασική.
Αλλιώς σας βλέπω να πληρώνετε για να αλλάξετε μοτέρ...

αν και εγω θα προτιμουσα μια σαν αυτη:

ειναι με pto,χρειαζεται ενα μικρο τρακτερακι να την γυριζει αλλα ειναι πολυ πιο παραγωγηκες και μπορεις να δουλεψεις οπου θες εσυ(στο χωραφι,σε αποθηκη χωρις ρευμα κλπ)!

Δηλαδή με λίγα λόγια θα πληρώσεις πετρέλαιο για να παράγεις ένα καύσιμο το οποίο θέλεις να αντικαταστήσει το πετρέλαιο που καις!!! Συν το ότι το τρακτέρ έχει μικρότερη απόδοση από το ηλεκτρικό και πληρώσεις πιο πολλά σε χρήση...
Εντάξει... Πάω πάσο... B) B)

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #756 από papg
Απαντήθηκε από papg στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
Υπάρχουν και στην Ευρώπη με πολύ μικρό κόστος.
translate.google.gr/translate?u=http%3A%...e&tl=el&hl=&ie=UTF-8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.205 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ