Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148511 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε: Τρεις είναι οι λύσεις που έχεις:
α) Φτιάχνεις πέλετ ξύλου - ξέχνα το...
β) Φτιάχνεις πέλετ χαμηλής ποιότητας με ότι βρεις και το καις σε λέβητα βιομάζας βουλκάνο. Όλες οι κινέζικες πελετομηχανές κάνουν για αυτό, αλλά θα πρέπει να ρίξεις μέσα και άλλο υλικό για να το κάνει ρευστό π.χ. πυρηνόξυλο ή κοπριά αγελάδας χωνεμένη σε ποσοστό τουλάχιστον 25%...
γ) Παίρνεις ένα λέβητα βιομάζας βουλκάνο και καις ότι βρεις, αρκεί να το έχεις κάνει πολύ μικρά θρύμματα (με την κατάλληλη υγρασία φυσικά)...

ΥΓ
Εάν αποφασίσεις να καις πυρηνόξυλο, τότε πάρε ένα μηχάνημα πέλετ και κάνει το πυρηνόξυλο πέλετ και κάψτο σε λέβητα βιομάζας.
Η διαφορά είναι σημαντική σε σχέση με ένα λέβητα πυρηνόξυλου...
.

και ναι "ΔΑΣΚΑΛΕ"βαζουμε πελλετ απο ξυλο και μαλιστα απο σκληρο ξυλο(βραστη οξεια απο καρεκλαδικο).απλα και ομορφα με μικρη καταναλωση ρευματος,σαν να παταμε ζωοτροφη!!
Και ναι φιλε john88s χαιρομαι που ειμαι το 10% που καταφερα να βγαλω πελλετ για ιδιοχρησια και οχι μονο
Φιλε Βιομαζιστής η εργατοωρα μου ειναι πολλη ακριβη αλλα δεν χρειαζεται να δουλευω, δουλευη το μυαλο και απολαβανω το αποτελεσμα.
Υ.Γ ολο το προτσεκ εχει φταση τα 10.000 ευρο(οσο ενα καλο μεταχηρησμενο Ι.Χ).βεβαια στην τιμη ειναι και ενα αυτοματο ζυγηστικο και ενα 12 σιλο δημητριακων για αποθηκευση πελλετ και μετα συσκευασια(μεταχηρισμενα και αυτα).
αυτος ειμαι και ετσι δουλευουμε!!!!χαχαχαχαχ
www.facebook.com/xrysafis72/videos/vb.12...5620/?type=3&theater

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152356 από xrysafis72
και εδω καπου βγαζουμε πελλετ και πινουμε τσιπουρακια και πινουμε φραπεδακια με φιλαρακια,γιατι δεν κανουμε χειρονακτικη δουλεια και δεν εχουμε κανενα θεμα με σκονες και υγρασιες
Υ.Γ και ναι φιλοι μου τα καφενεια τα εχουμε για να κλεινουμε δουλειες και τα φορουμ για ψυχαγωγια και ενημερωση!!!!


ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152363 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
Την επόμενη φορά που θα είμαι Δραμα θα περάσω να σε δω.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152368 από xrysafis72

jnet έγραψε: Την επόμενη φορά που θα είμαι Δραμα θα περάσω να σε δω.

οποτε θες ειμαι ανοιχτος σε επισκεψεις και συζητησης περι πελλετ και βιομαζα και οχι μονο!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152448 από xrysafis72
μπορει να ειναι το τελευταιο βιντεο σε αυτο το φορουμ που ανεβαζω,γιατι δεν υπαρχει ενδιαφερων απο καποιους για την παραγωγη πελλετ παρα μονο για το φτηνο καλο πελλετ που θα αγορασουν καποιοι στην "αρπαχτη".Καποιοι ανοιδεοι που πιστευουν οτι γνωριζουν την βιομαζα και βγαζαν πελλετ με τριτοκοσμικους τροπους δινουν ιδεες σε νεους μελλοντικους πελλετοφτιαχτες να μην ασχολειθουν.εγω την εργατοωρα μου σε χειρονακτικη την υπολογιζω κατα 10 ευρω την ωρα!!!
Υ.Γ αυτοι ειμαστε και ετσι βγαζουμε πελλετ απλα καθαρα με φραπεδακι και τσιπουρακια στο χερι και δουλεια σαν αρχοντες και οχι σαν είλωτες-Κολίγοι.Και κατι τελευταιο ετσι ειμαστε εμεις ο πρωτογενης τομεα,ριχνουμε φραγκα στην εργασια μας και οχι στην καλοπεραση μας!!!(το τελευταιο ειναι για αυτα που ακουω να λενε καποιοι οτι η αγροτες εχουν τρακτερ 100.000 και 4επι4 3.5κυβικον,ελατε να δειτε την γλυκα και την πικρα "γατακια")

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 8 Χρόνια 2 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155403 από xrysafis72
Μετα απο 5 χρονακια τελιωσε το ελληνικο "δαιμονιο"για την κατασκευη πελλετ.
Ειμαστε σαν λαος καταναλωτικος?
Δεν μας αρεσει να παραγουμε,μονο να φωναζουμε?
Υ.Γ "Εμεις" ακομα στης ελπαξεις της παραγωγη με πελλετ ξυλου,,πελλετ για στρωμη ζωων,πελλετ για λιπανση χωματος(κοπρια),πελλετ απο γεωργικα υπολειματα για καυση αφου στην περιοχη μου εχουν ασχοληθει καταναλωτες και εχουν κατασκευαση λεβητες και σομπες παμφαγους.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.207 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ