Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113442 από stratis 1

giannis85 έγραψε: στρατη (κ οποιοσ αλλοσ εχει καποια ιδεα-αποψη) εμενα μ ενδιαφερει να ξερανω με σχετικα απλο κ φθηνο τροπο μεγαλεσ ποσοτητεσ πριονιδιου πριστηριου (κοντα 300-400 τονουσ υγρο υλικο)που μπορω να βρω το καλοκαιρι σε υγρασια κοντα στο 20-25% ωστε να μπορω να το αποθηκευσω σε σωρουσ το υλικο χωρισ τον κινδυνο να αναψει κ για να μπορω να το καψω αποδοτικα τον χειμωνα αυτουσιο στον λεβητα μου.
σε ποσο διαστημα πιστευεισ μπορει να ξεραθει το πριονιδι στο 20-25% απλωμενο μεσα σε ενα θερμοκηπιο με εξαερισμο κ ανακατευοντασ το μια φορα τη μερα με μια φρεζα η' καποιον αλλο τροπο αν εχεισ υποψην σου.?
το ρωταω αυτο με την λογικη του να με ξεφωρτωνει ενα φορτηγο 40m3 ,να το απλωνω,να ξερενετε,να το μαζευω κ μετα ξανα απτην αρχη να ερχεται φορτηγο για ξεφορτωμα.πρεπει να το ξερω αυτο στο περιπου ωστε να υπολογισω το μεγεθοσ του θερμοκηπιου-ξυραντηριου (μπορει κ να χρειαζεται να χωραει κ 3-4 φορτηγα) για να μπορεσω μεσα σε 3-4 μηνεσ να μασω κ να ξερανω ολη την ποσοτητα.
επισησ εχει κανεισ υποψην του πωσ πρεπει να ειναι ενασ κοχλιασ μεσα σε εναν μακροστενο (1.2 * 0,4m) καυστηρα ωστε το υλικο (πριονιδι η' τσιπσ) να "φουσκωνει" ομοιομορφα σε ολο το μηκοσ τησ κ να μην αφηνει κενα....??? (ειναι τοποθετημενοσ κατα μηκοσ)


Μάλλον θα μένεις σε εκθεσιακό κεντρο η στεγασμένο γηπεδο για να θες 300 τονους πριονιδι για να το ζεστανεις :woohoo: :woohoo:
Για τοσο μεγάλη ποσότητα και εφόσον έχεις ολο το καλοκαίρι στη διάθεση σου και αν το υλικο ειναι χοντροκομμενο θα το αφήνεις σε σωρούς και κάπου κάπου θα το ανακατεύεις.
Είναι πολύ σχετικό το πόσος χρόνος χρειάζεται για να στεγνώσει.
Έχει να κάνει με την περιοχή και το πόσο θερμό θα ειναι το καλοκαίρι.
Αν το 20-25% υγρασιας του υλικου σου ειναι σίγουρο,τοτε δεν χρειάζεται πολυς χρονος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannis85

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113449 από giannis85
χαχαχα!!!μπα στρατη δεν μιλαω για την βιλα 10.000 τ.μ. που εχω!!! :P αλλα για θερμοκηπια!!!
το πριονιδι για μενα ειναι οτι φθηνοτερο μπορει καποιοσ να καψει χωρις να αγορασει ενα σωρο μηχανηματα (που χρειαζοναι κ ενεργεια κ εργατοωρεσ),μιασ κ ειναι ετοιμο για αυτοματη τροφοδοσια!!!
το υλικο δεν ειναι χοντροκομενο (δεν ειναι τσιπσ) και σε σωρους το ανακατεμα ειναι σχεδον αδυνατο μιασ κ μιλαμε για τοσο μεγαλεσ ποσοτητεσ...
το καλοκαιρι εδω ειναι παρα πολυ θερμο κ αν απλωμενο ξερενετε σε λιγοτερο απο εβδομαδα πιστευω οτι ειναι εφικτη η ξηρανση 400τονων πριονιδιου...
σχετικα με την ερωτηση με τον κοχλια εχεισ καθολου υποψην σου?η' καποιοσ αλλοσ εδω μεσα?καποιοσ μηχανολογοσ...?
αλλη ερωτηση....
εχει κανεισ φτιαξει πελλετ με ξερο ροκανιδι πλανης χωρισ προσμιξεις σε μικρη πρεσσα?
το ρωταω αυτο επειδη εχω καμια 20αρια τονους ροκανιδι κ σχεδον ολη την γραμμη πριν την πρεσσα για αυτοματη τροφοδοσια (μεγαλο σιλο με αναδευτηρα που ξεμιζει με απορροφητηρα κ κοχλια εξαγωγης)
κ με την αγορα μιασ πρεσσασ να μπορουσα να βγαλω το δικο μου πελλετ για τον λεβητα βιομαζασ που εχω στο σπιτι κ ισωσ κ για μερικουσ φιλουσ...!
η γραμμη εχει γινει για την τροφοδοσια του μεγαλου λεβητα που εχω στα θερμοκηπια ο οποιοσ ομωσ χρεισιμοποιειτε για μερικουσ μονο μηνεσ (ιανουαριο-απριλιο)κ ολο τον υπολοιπο χρονο καθετε...κ θα ηθελα να την εκμεταλευτω ταιζοντασ μια πελλετιερα αντι του λεβητα στο υπολοιπο χρονικο διαστημα....
στα συν ειναι η υπαρξη τριφασικου ρευματοσ στα 63amper κ το οτι το ρευμα ειναι αγροτικο (πολυ χαμηλο τιμολογιο)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113508 από stratis 1

giannis85 έγραψε: χαχαχα!!!μπα στρατη δεν μιλαω για την βιλα 10.000 τ.μ. που εχω!!! :P αλλα για θερμοκηπια!!!
το πριονιδι για μενα ειναι οτι φθηνοτερο μπορει καποιοσ να καψει χωρις να αγορασει ενα σωρο μηχανηματα (που χρειαζοναι κ ενεργεια κ εργατοωρεσ),μιασ κ ειναι ετοιμο για αυτοματη τροφοδοσια!!!Σωστα ,αρκει να εχει ομοιογενεια
το υλικο δεν ειναι χοντροκομενο (δεν ειναι τσιπσ) και σε σωρους το ανακατεμα ειναι σχεδον αδυνατο μιασ κ μιλαμε για τοσο μεγαλεσ ποσοτητεσ...Αν ειναι ψιλοκομενο τοτε απλωμα στους 20 ποντους και συχνο ανακατεμα,τρεις και τεσσερις φορες την ημερα Το πριονιδι επιφανειακα στεγνωνει γρηγορα
το καλοκαιρι εδω ειναι παρα πολυ θερμο κ αν απλωμενο ξερενετε σε λιγοτερο απο εβδομαδα πιστευω οτι ειναι εφικτη η ξηρανση 400τονων πριονιδιου...Υπολογησε ποσα κυβικα μετρα πριονιδιου χωραει το καθε φορτηγο και πολαπλασιασε επι 4 η 5 για να βρης ποσα τετραγωνικα θερμοκηπιου χρειαζονται για να απλωθουν
σχετικα με την ερωτηση με τον κοχλια εχεισ καθολου υποψην σου?η' καποιοσ αλλοσ εδω μεσα?καποιοσ μηχανολογοσ...? Εδω ειναι απλα τα πραγματα
αλλη ερωτηση....
εχει κανεισ φτιαξει πελλετ με ξερο ροκανιδι πλανης χωρισ προσμιξεις σε μικρη πρεσσα?
το ρωταω αυτο επειδη εχω καμια 20αρια τονους ροκανιδι κ σχεδον ολη την γραμμη πριν την πρεσσα για αυτοματη τροφοδοσια (μεγαλο σιλο με αναδευτηρα που ξεμιζει με απορροφητηρα κ κοχλια εξαγωγης)
κ με την αγορα μιασ πρεσσασ να μπορουσα να βγαλω το δικο μου πελλετ για τον λεβητα βιομαζασ που εχω στο σπιτι κ ισωσ κ για μερικουσ φιλουσ...!το πριονιδι γινεται πελλετ στους 13 βαθμους υγρασια.Αναλογα με το ειδος του ξυλου απο το οποιο προεκυψε,μπορει να χρειαζεται προσμιξη με αλλο ειδος ξυλου,λογω λιγνινης.Διαβασε το θεμα απο την αρχη.
η γραμμη εχει γινει για την τροφοδοσια του μεγαλου λεβητα που εχω στα θερμοκηπια ο οποιοσ ομωσ χρεισιμοποιειτε για μερικουσ μονο μηνεσ (ιανουαριο-απριλιο)κ ολο τον υπολοιπο χρονο καθετε...κ θα ηθελα να την εκμεταλευτω ταιζοντασ μια πελλετιερα αντι του λεβητα στο υπολοιπο χρονικο διαστημα....
στα συν ειναι η υπαρξη τριφασικου ρευματοσ στα 63amper κ το οτι το ρευμα ειναι αγροτικο (πολυ χαμηλο τιμολογιο)

Για 20 τονους πελλετ το χρονο δεν αγοραζεις πελλετιερα γιατι δεν συμφερει.Οι φτηνες πελλετιερες ειναι για ζωοτροφες, δεν ειναι για ξυλο.Αφου εχεις τροφοδοσια πριονιδιου για τον λεβητα του θερμοκηπειου,γιατι δεν φτιαχνεις μια μικροτερη για το σπιτι?Ετσι θα χρησιμοποιης το ξερο πριονιδι και στο σπιτι
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giannis85

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113731 από giannis85
στρατη καταρχην σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον
στο θεμα του κοχλια π λεσ οτι ειναι απλα τα πραγματα...μπορεισ λιγο να μ το αναλυσεισ?
ροκανιδι μπορω να εχω πολυ περισσοτερο απο 20 τονουσ ειδικα αν πω να μαζεψω απο αρχεσ καλοκαιριου.σκεφτομουν για ιμιεπαγγελματικη χρηση...μια πελλετιερα των 20-30kw μπορει να θεωρηθει σοβαρη για παραγωγη?
αυτο π λεσ για το σπιτι η αληθεια ειναι πωσ το εχω σκεφτει αλλα κολλαω λιγο στο πρακτικο του θεματοσ επειδη το υλικο εχει πολυ μικρη πυκνοτητα (200kg/m3 το τσιπσ και 100-120 το ροκανιδι)θελει μεγαλο σιλο για μια σοβαρη αυτονομια με τουσ αναλογα δυνατουσ τροφοδοτεσ κ εναν ευκολο τροπο γεμισματοσ χωρισ να γεμισει ολη η γειτονια σκονη...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113737 από stratis 1
Απο τι ξυλα ειναι το τσιπ και το ροκανίδι?

Αν τα περάσεις απο σφυρομυλο πιστεύω ότι θα αυξηθεί η πυκνότητα και στα δυο.

Eγω καιω κλαδεματα ελιας με πυκνοτητα 340 κιλα ανα κυβικο χωρις προβλημα.
Εχω καψει μουρια,κυπαρισι και εχω δοκιμασει αγριαγκιναρα σε θρυμμα χωρις προβλημα.
Αυτα δεν τα εχω κυβισει αλλα ειναι μικροτερης πυκνοτητας απο την ελια.
Οσο για τον κοχλια ξεκινα απο εδω....
nnn.energ.gr/index.php?option=com_kunena...w=topic&limitstart=0

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113744 από giannis85
το υλικο ειναι απο πευκο το οποιο ειναι μαλακο ξυλο γι αυτο κ η διαφορα πυκνοτητασ σιγκριτικα με την ελια που ειναι σκληρο κ οντωσ κυμενετε στα 350 περιπου κιλα το κυβικο.
τα τσιπσ μαλακου ξυλου ειναι γυρω στα 200-220 κ θα αυξηθει ελαχιστα αν περαστουν απο σφιρομυλο.το ροκανιδι θα αυξηθει κ θα ερθει στα επιπεδα περιπου του τσιπσ αν περαστει απο σφυρομηλο αλλα δεν με συμφερει να αγορασω σφυρομυλο γι αυτον τον λογο.
με την καυση του υλικου δεν εχω προβλημα...καιγετε μια χαρα...
σχετικα με τον κοχλια μαλλον δεν με καταλαβεσ...δεν εχω προβλημα με την τροφοδοσια του υλικου απο το σιλο.(αυτο το εχω λυσει με αναδευτηρα παρομοιο με τον δικο σου στο μινι σιλο μ τυπου βαρελι κ με αναδευτηρα με ατσαλινεσ λαμεσ στο μεγαλο σιλο διαμετρου 4m.)
το προβλημα το χω μεσα στον καυστηρα που καιγετε το υλικο,οπου επειδη ειναι μακροστενοσ (1,4m * 0,5m) σε καποια σημια δεν γεμιζει με υλικο με αποτελεσμα να μην εκμεταλευομαι ολο το μηκοσ τησ ωστε να παρω τα μεγιστα σε θερμοτητα.eχω ακουσει πωσ αν τον κανω κωνικο τον κοχλια μεσα στην εστια τα την ταιζει ομοιομορφα αλλα δεν ειμαι κ σιγουροσ κ θα θελα μια γνωμη απο καποιον π να ξερει κατι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.210 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ