Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113108 από stratis 1
Αν είναι μόνο ξερά,ναι.
Αν ειναι σαπια,οχι.
Εγω ,δεν έχω ασχοληθεί ποτε με σκέτα ξερά φύλλα ελιας.
Έχουν πολυ στάχτη και δεν έχουν βάρος.
Τα έχουν παρει χαμπάρι οι βοσκοί και δεν αφήνουν τιποτα.
Παντως γινεται πελετοποιηση με τα φύλλα ελιας.
Θα χρειαστείς σφυρομυλο και πρεσσα.
Προυπολογισμος απο 2-3 χιλιάρικα μεχρι μερικές δεκάδες!!!
Πρωτα δοκιμάζεις το υλικο σε κάποιον που εχει πελλετοπρεσα και αν σου κανει,
η προχωράς στην αγορά μηχανημάτων η του δινεις τις πρωτες υλες μαζι με ενα καλο'φιλοδώρημα'και σου φτιαχνει την ποσότητα που χρειάζεσαι.
Η δεύτερη περίπτωση είναι η καλύτερη
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113123 από giannis85
καλησπερα κ απο μενα
σκετικα με την ξυρανση πριονιδιου που απ οτι βλεπω μασ ενδιαφερει ολους...πια ειναι η γνωμη σασ σχετικα με την ξυρανση μεσα σε θερμοκηπιο απλωμενο γυρς στουσ 20 ποντουσ κ συχνο ανακατεμα με φρεζα κ ανεμιστηρεσ στην οροφη να φυσαν το υλικο...?
κατι σαν αυτο?





το καλοκαιρι υπαχουν τεραστιεσ ποσοτητεσ υγρου πριονιδιου πολυ φθηνο κ η ενα θερμοκηπιο το καλοκαιρι μπορει να ανεβασει κ πανω απο 60 βαθμουσ οταν εχει ηλιοφανια...
μιλαμε για δωρεαν ξυρανση πολυ μεγαλησ ποσοτητασ υλικου αναλογα με το μεγεθοσ του θερμοκηπιου...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113164 από stratis 1
Για τη βόρεια Ελλάδα το θερμοκήπιο ειναι μια καλη λυση για καποιον που θελει να ξερανει σχετικα μικρες ποσοτητες υλικου.
Παραμένει το υλικό απλωμένο χωρίς τον κίνδυνο να βραχει απο τις ξαφνικες βροχες του καλοκαιριου.
Αλλα και τον χειμωνα μπορει να προστατεύσει και ισως να ξερανει το πριονιδι σε ποιο αργο χρονο .
Παντως εγω το βλεπω σαν καλυτερη λυση σε σχεση με τα κλασικά ξηραντήρια,λογω φθηνότερου κοστους.
Μπορεί να χρησιμοποιηθει και για αποθήκευση του υλικού σε τσουβαλια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113290 από antisakis

sakic έγραψε: Καλημερα
Εχει φτιαξει κανεις πελλετ απο φυλλα ελιας?
Υπαρχει αναλογη εμπειρια απο καποιο μελος??


Εχω ασχοληθει πολυ με τα κλαδεματα ελιας και θα σε απογοητευσω
εκτος απο αυτα που σου ειπε ο Γιαννης για την καπνα,στο πελλετ δεν γινεται καλη καυση και αφηνει
υπολειμματα (κατι σαν σκουλικια)εγω αφηνω τα κλαδια στο χωραφι να ξεραθουν ωστε να πεσουν τα περισσοτερα φυλλα στην γη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113380 από OANNHSEA
Σε λέβητα πέλετ αυτό.
Σε λέβητα βιομάζας όμως που σκέφτεται να το καύση το μέλος sakic, η καύση θα είναι καλή - εκτός βέβαια από την μειωμένη θερμιδική απόδοση μια και είναι όλο ίνα και ελάχιστο ξύλο...

Πάντως από ότι έχω διαβάσει, κάνουν τα φύλλα πέλετ στο εξωτερικό.
Ακολουθούν όμως την εξής διαδικασία:
Συμπιέζουν τα φύλλα σε πέλετ των 20mm, τα ξηραίνουν και μετά τα πετάνε στον σφυρόμυλο.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #113439 από giannis85
στρατη (κ οποιοσ αλλοσ εχει καποια ιδεα-αποψη) εμενα μ ενδιαφερει να ξερανω με σχετικα απλο κ φθηνο τροπο μεγαλεσ ποσοτητεσ πριονιδιου πριστηριου (κοντα 300-400 τονουσ υγρο υλικο)που μπορω να βρω το καλοκαιρι σε υγρασια κοντα στο 20-25% ωστε να μπορω να το αποθηκευσω σε σωρουσ το υλικο χωρισ τον κινδυνο να αναψει κ για να μπορω να το καψω αποδοτικα τον χειμωνα αυτουσιο στον λεβητα μου.
σε ποσο διαστημα πιστευεισ μπορει να ξεραθει το πριονιδι στο 20-25% απλωμενο μεσα σε ενα θερμοκηπιο με εξαερισμο κ ανακατευοντασ το μια φορα τη μερα με μια φρεζα η' καποιον αλλο τροπο αν εχεισ υποψην σου.?
το ρωταω αυτο με την λογικη του να με ξεφωρτωνει ενα φορτηγο 40m3 ,να το απλωνω,να ξερενετε,να το μαζευω κ μετα ξανα απτην αρχη να ερχεται φορτηγο για ξεφορτωμα.πρεπει να το ξερω αυτο στο περιπου ωστε να υπολογισω το μεγεθοσ του θερμοκηπιου-ξυραντηριου (μπορει κ να χρειαζεται να χωραει κ 3-4 φορτηγα) για να μπορεσω μεσα σε 3-4 μηνεσ να μασω κ να ξερανω ολη την ποσοτητα.
επισησ εχει κανεισ υποψην του πωσ πρεπει να ειναι ενασ κοχλιασ μεσα σε εναν μακροστενο (1.2 * 0,4m) καυστηρα ωστε το υλικο (πριονιδι η' τσιπσ) να "φουσκωνει" ομοιομορφα σε ολο το μηκοσ τησ κ να μην αφηνει κενα....??? (ειναι τοποθετημενοσ κατα μηκοσ)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.206 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ