Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78662 από OANNHSEA
Προφανώς και ο antisakis και εγώ πρέπει να έχουμε χεστεί στα φράγκα τα δύο αυτά χρόνια που γράφουμε... Πρέπει να είμαστε πάρα πολύ καλοί πωλητές μια και δεν ξέρει ούτε η μάνα μας ότι πουλάμε μηχανήματα για πέλετ...

Λοιπόν μια και το έφερε η κουβέντα:
Βοηθάω ή καλύτερα ανοίγω τα μάτια στους τυφλούς για τους εξής λόγους:
Πρώτον, γιατί είναι γελοιότητα να πληρώνετε κάτι που τσάμπα στη φύση και σχεδόν παντού γύρω σας και ουσιαστικά οι γελοίοι συνάνθρωποί σας να το πετάνε. Σίγουρα, τα μηχανήματα κοστίζουν αρκετά, όπως επίσης κοστίζει και το κάπνισμα ή οι μαλακίες όπως το ποδόσφαιρο - δεν άκουσα όμως κανέναν να λέει τσιράκια των καπνοβιομηχανιών όσους καπνίζουν...

Δεύτερον, γιατί είναι γελοίο να είναι οι άνθρωποι στην ομηρία των εμπόρων πετρελαίου ή πέλετ ή βιομάζας, όταν οι ίδιοι μπορούν να μαζέψουν την καύσιμη ύλη του χειμώνα. Θυμηθείτε μόνο πόσο έκανε πέρυσι το πέλετ, πόσο κάνει φέτος και πόσο θα κάνει του χρόνου.

Τρίτον, γιατί θεωρώ βλαμμένους μέχρι τελικής αηδίας τους Έλληνες και προσπαθώ να τους ανοίξω τα μάτια. Γιατί το πέλετ και οι μπριγκέτες υπάρχουν από το 1930, αλλά τα ελληνικά ζώα προτιμούσαν τόσα χρόνια να διαβάζουν μόνο για τα σκουπίδια που κλωτσάνε μπάλες και τις βρώμες τις τραγουδίστριες και από την άλλη να πληρώνουν το πετρέλαιο αντί να ζεσταθούν σχεδόν τσάμπα...

Τέταρτον, γιατί η παραγωγή πέλετ συμφέρει εάν κάνεις καλή παραγωγή. Μιλάμε π.χ. για 100 κιλά την ώρα.

Πέμπτον, γιατί το πέλετ έχει μεγαλύτερη απόδοση από τη σκέτη βιομάζα σε ένα λέβητα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν λέμε κάψτε μόνο πέλετ. Φτιάξτε τη δική σας βιομάζα και κάψτε την. Δεν μπορείς όμως να κάψεις π.χ. χαρτί σε λέβητα βιομάζας, ούτε κοπριά. Αυτά πρέπει να γίνουν πέλετ πρώτα για να καούν...

Έκτον, γιατί η παραγωγή πέλετ κάνει τους ανθρώπους να δουν διαφορετικά τον κόσμο γύρω τους.
Αρχίζουν να σκέφτονται και να ενεργούν.
Μέχρι τώρα το μόνο που ένοιαζε τους περισσότερους Έλληνες ήταν η ομάδα τους και τα βυζιά της κάθε τραγουδίστριας ή της κάθε ηθοποιού. Σήμερα βέβαια υπάρχουν και ζώα τα οποία το μόνο που τους νοιάζει είναι ποιό δέντρο θα κάψουν παράνομα για να ζεσταθούν...

Έβδομον, τσάμπα βοήθεια για όσους θέλουν να φτιάξουν πέλετ. Το ότι εμείς είμαστε σήμερα εδώ είναι πραγματικό αγκάθι στα παραμύθια που πουλούσαν και πουλάνε οι απατεώνες οι εισαγωγείς στους ανίδεους. Το είχα γράψει: κάποιοι πέρυσι παρήγαγαν πέλετ εμπορίου χωρίς να ξηράνουν το ξύλο ή κάποιοι που πήραν πρέσες στην Λάρισα έβαλαν και χώμα μέσα στο πέλετ!!! Αυτοί προφανώς διάβαζαν το θέμα μας και τα έπραξαν αυτά;;;;

Όγδοο, (προσωπικά) για δύο λόγους α) γιατί έτσι ξεκινά μία άλλη φάση στην ιστορία, μία τεχνολογική φάση που θα οδηγήσει σε προορισμούς που δεν μπορεί να φανταστεί ο μέσος άνθρωπος και β) γιατί έτσι καταστρέφονται τα ψέματα που τρώγατε αμάσητα τα τελευταιά 38 χρόνια από τα σκατά που ψηφίζατε... Όχι ότι θα αλλάξετε από τη μία μέρα στην άλλη μυαλά (έτσι και αλλιώς θα συνεχίσετε να πιστεύετε και να ψηφίζετε τους 300 καραγκιόζηδες), αλλά η αρχή είναι το ήμισυ του παντός...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by OANNHSEA.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras, alek3003, mitsos740

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78682 από stratis 1

mastoras έγραψε: Βασικά να ξεκαθαρίσω ότι δεν κάνω καμία παρουσίαση του συγκεκριμένου σφυρόμυλου για λογαρισμό του ΚΕΧΙΔΗ. Ουτε προσπαθώ να αποδείξω ότι το μηχάνημα παράγει Χ τόνους την ώρα.

Εγραψα την τιμή που αγόρασα το μηχάνημα, και τα χαρακτηριστικά που γράφονται για αυτό, σύμφωνα με τα λεγόμενα των Κινέζων. Αυτό έγραψε και ο ΚΕΧΙΔΗΣ στην ιστοσελίδα του. Δεν έχει κανέναν λόγο να ασχοληθεί και να ερευνήσει εάν τελικά η παραγωγή που αναφέρουν οι Κινέζοι είναι αυτή...η κάτι άλλο.

Αυτόν το σφυρόμυλο του ζητήσαμε, όσοι ενδιαφερθήκαμε για την ομαδική αγορά του energ.gr αυτόν έφερε. Εξάλλου έγραψα και στο θέμα "αγορά πελλετόπρεσα απο την κίνα" ότι ο μικρός αριθμός των μηχανημάτων έχει μειωθεί δραματικά, και όσοι είχαν δηλώσει συμμετοχή στην ομαδική αγορά, καλό θα ήταν να βιαστούν, γιατί τα μηχανήματα έχουν ήδη εξαντληθεί. Για την ακρίβεια έχουν μείνει μόνο δύο ακόμα σφυρόμυλοι σαν και τον δικό μου......και τέλος

Αυτά για να τελειώνουμε με τα promotion, τις πλύσεις εγκεφάλων, και άλλες αηδίες, που στόχο έχουν να χαλάσουν το κλίμα και την διάθεση για συμμετοχή στην συζήτηση :angry:




Το ενδιαφερον του κοσμου για το φορουμ βρίσκεται στην αναγκη σωστης ενημερωσης, βαση της προσωπικης εμπειριας του καθε μελους.
Δεν διευκρινησες οτι η παραγωγη του μηχανηματος ειναι κατα δηλωση των κινεζων.
Οσο για τον Κεχιδη και για τους υπολοιπους εμπορους ειναι δικαιωμα τους να πλασαρουν οπως θελουν την πραματια τους.(μεσα στα πλαισια του νομου)
Το ιδιο δικαιωμα ομως εχουν και οι χρηστες μελη, να κρινουν τα προιοντα και να συμβουλευουν τους υποψηφιους αγοραστες.
Ο δρομος ειναι ενας.Το αγοραζω,το δοκιμαζω ,το ξαναδοκιμαζω,και μετα το βαθμολογω.
Ξαναγραφω οτι για την τιμη του το μηχανημα ,για 300 κιλα τη ωρα ειναι καλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78688 από stratis 1
OANNHSEA μου αρεσει και ο τροπος που σκεφτεσαι,αλλα και ο τροπος που γραφεις!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78692 από DOOM_NX
Τελικά συμφέρει ή δε συμφέρει στην τσέπη να αγοράσει κάποιος μηχανήματα και πρώτη ύλη για να παράγει πέλλετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78703 από xrysafis72
κυριοι εδω το φορουμ ειναι αγορα πελλετοπρεσσας απο κινα ο καθενα που αγοραζεικαποιο μηχανημα το παρεθετη εδω με τα αρνητικα η τα θετικα της αγορας του .αν καποιος θελει να αγοραση παρομοιο μηχανημα δεν εχει παρα να επισκευτη τον εκαστοτε ιδιοκτητη και να εχει ιδιαν αντιληψει.τωρα αν συμφερη η οχι ειναι αλλος λογαριασμος.θα μηλησω για μενα:ειμαι αγροτης με 300 στρεμματα καλιεργειες δυναμηκες (βαμβακι καλαμποκι ηλιανθο).μετα την συγκομιδη μενουν υποληματα στα χωραφια και με μηχανηκη εργασια(οργωμα ριπερ )δεν υπαρχει δηματοτιτα σαπησματος του υποληματος.εγω θα τα μαζευω και θα τα κανω πελλετ.για την εκταση που καλιεργω αν ειχα ενα τρακτερ 40 ιππους δεν θα με εφτανε το 24ωρο να καληψω της αναγκες της καλιεργειας.για αυτο και εγω εχω 3 τρακτερ 65-80-140 ιπους αντιστηχα.αν θελετε κυριοι να κανετε πελετ πρεπει να πληρωσεται αδρα και να ψαχτιτε.δεν μπορητε με ενα φρεαζακι χειρος να καλιεργησετε 10 στρεματα χωραφι.για μενα ,αν καποιος δεν εχει μερακι να φτιαξη πελλετ δικο του να χαρη το δικο του δημιουργημα να μην ασχοληθη καθολου.εγω το βλεπω σαν χομπι,οπως εχω το ψαρεμα οποτε παω για ψαρεμα τα εξοδα ειναι γυρο στο 50αρικο.και ξερεται τη πιανω 1 κιλο σαργουδακια η σπαρακια .με 59 ευρο ξερεται τη ψαρια αγοραζω!!!αλλα δεν ειναι ετσι παλια μας ειχε φαει η καταναλωτικη μανια το μας επιασε η οικονομια.καποιοι σχολιασαν την φωτο που ανεβασα δεν με νοιαζει εγω θα συνεχηζω να ανεβαζω φωτο απο την πρεσσα και της εντυπωσης απο την κατασκευη πελλετ,αν καποιος ενδιαφερθη στο μελλον για αγορα η τροπο κατασκευης πελλετ το εργαστηρι που θα φτιαξω ειναι ανοιχτο!!!!εγω δεν θα γινω ερμεο τον εμπορων ,πελλετεμπορων και εμπορων αγροτικων προιοντον. το κινημα της πατατας ξεκινησε και ηταν απο την ΔΡΑΜΑ κυριοι

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78715 από DOOM_NX
Μάλιστα. Οπότε 3 στους 4 καταλήγετε ότι είναι ένα χόμπι και μάλιστα σε βάζει και σε έξοδα αντί να σε γλυτώνει. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.236 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ