Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72170 από κοκκιναβα
η υγρασία στο πέλλετ βγαίνει με 14% και μετά από 1 ώρα πέφτει στ 11,5-12,5% μετρημένο με φιλανδικό οργανο ακριβείας.
το πρόβλημά μου είναι γιατί εν διαλύετε η στάχτη μέσα στο ποτηράκι!!!

Κυριακη Παπαδοπουλου
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by κοκκιναβα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72173 από antisakis

mastoras έγραψε: Απο βδομάδα ξεκινώ τις πρώτες δοκιμές αρχικά με τα θρυμματισμένα ελαιοκλαδέματα, και στην συνέχεια μιχ με καρυδιά.....με βάση την συνταγή σου 50-50.

Η ερώτηση μου σχετικά με την λίπανση έχει να κάνει με τον φόβο μου, του μπουκώματος της μήτρας. :(

Οπως επίσης και να βρεθεί ο τρόπος και η διαδικασία να φέρω το ξερό περσινό μου θρύμμα, στην υγρασία που χρειάζεται για να γίνει το πελλετάρισμα.

τώρα ξεκινάει "Ο Αγών μου" :) ......αρκετά κράτησε η αναμονή.


Για το μπουκωμα :μη ριξεις πολυ υλικο στην αρχη,με την χουφτα του ενος χεριου λιγο λιγο ετσι θα ζεσταθει και η μητρα,με το που θα δεις το υλικο να κολαει πανω στην μητρα και να μη βγαζει πελλετ σταματα να ριχνεις αμεσως αστην να δουλεψει για λιγο, μετα ριξε λιγο σιταρι και θα καθαρισει.
Σε αυτη την περιπτωση το υλικο εχει περισσοτερη υγρασια και ισως παιζει η περιπτωση του λαδιου.
κατα την γνωμη μου αντι για λαδι στην επομενη δοκιμη ανακατεψε λιγο απο το φετινο υλικο με το περσινο που ειναι ξερο και ξαναδοκιμασε.
Αν εισαι εδω στον πολυγυρο πες μου ποτε και ερχομαι ευχαριστως.
το περσινο υλικο μισο μισο με το φετινο και εισαι οκ, αυτο το εχω κανει και γω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72176 από dimlyk
κυριακη καλησπερα ,καλωςορισες και συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου
αυτο που αναφερεις ειναι το λεγομενο κλινκερ η η απαρχη του
και αν και εφ οσον οι ρυθμισεις της σομπας σου ειναι σωστες τοτε θα αναζητησεις την λυση στο πελλετ σου

η δικη μου διαπιστωση που καιω αμεκο και κατασκευασεται απο οξυα και 10%πευκο ειναι οτι η σταχτη της ειναι πιο "βαρεια" απο τα λευκα και κολλαει πιο πολυ στο ποτηρι...οχι σε βαθμο να βγαζει προβλημα φυσικα.

δοκιμασε ομως κατ αρχην με τις ρυθμισεις τις σομπας σου ...δυστυχως η πιο ομορφη φλογα δεν μας δινει και τα καλυτερα αποτελεσματα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κοκκιναβα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72201 από antisakis

κοκκιναβα έγραψε: Καλησπέρα σας
Λέγομαι Κυριακή,είμαι αγρότησα και καλλιεργώ αγριαγκινάρα Έχω αγοράσει μια πελλετομηχανή κινέζικη και ξεκίνησα να κάνω πέλλετ για ιδιόχρηση.Μετά από κάποια προβλήματα που είναι είδη αναρτημένα στο φόρουμ κατάφερα και έβγαλα πέλλετ με 80% πριονίδι οξιάς και 20% αποσταγμένη ρίγανη τα έχω περάσει με 15-16 υγρασία και έχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα ,το προβλημά μου είναι, τα έχω κάψει στην πελλετοσόμπα μου το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό από πλευρά θερμογόνου δύναμης -καύσης μετά από περίπου μια ώρα έπεσε η απόδοση της σόμπας διαπίστωσα πως το ποτηράκι είχε γεμίσει με στάχτη η οποία δεν διαλήθηκε για να πέσει στον κάδο.Ερώτηση για ποιόν λόγο δεν πέφτει η στάχτη?γιατί δεν γίνεται σκόνη και μένει συμπαγής?


Το ιδιο θεμα εχω και γω φετος ευτυχως ομως το πεταει ο καυστηρας μου στον λεβητα και δεν ειναι μεγαλο προβλημα για μενα .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κοκκιναβα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72405 από baro
Απαντήθηκε από baro στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
Καλή χρονιά σε όλους.
Αγαπητοί συμφορουμίτες, ξεκίνησα να κλαδεύω έναν τεράστιο θάμνο (σχοίνο) που έχω στο κτήμα μου.
Ερώτηση
Τα κλαδιά τα περνάω αμέσως από το κλαδοτεμαχιστή ή τα αφήνω να ξεραθούν και αν ναι πόσο καιρό.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72455 από osakis

baro έγραψε: Καλή χρονιά σε όλους.
Αγαπητοί συμφορουμίτες, ξεκίνησα να κλαδεύω έναν τεράστιο θάμνο (σχοίνο) που έχω στο κτήμα μου.
Ερώτηση
Τα κλαδιά τα περνάω αμέσως από το κλαδοτεμαχιστή ή τα αφήνω να ξεραθούν και αν ναι πόσο καιρό.

Ευχαριστώ



Καλή χρονιά και σε εσένα
Τώρα για τα κλαδέματα εάν τα αφήσεις ως έχουν έχεις ένα πρόβλημα
Τον χώρο αποθήκευσης
Εάν τα αλέσεις με τον καταστροφέα τότε λιγοστεύεις τον όγκο άρα και τον χώρο αποθήκευσης αλλά έχεις το πρόβλημα του ανάμματος του υλικού (μούχλιασμα)
Το καλύτερο είναι να τα αφήσεις για κάποιο χρονικό διάστημα έτσι 15 με 20 ημέρες και μετά να τα αλέσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.239 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ