Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72007 από antisakis

mastoras έγραψε: Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. :)

Να ρωτήσω κάτι ακόμα.

Λιπαίνεις την μηχανή όταν ξεκινάς την διαδικασία παραγωγής ? Δηλαδή στην αρχή το τρίμμα να περιέχει λίγο λάδι, για να γλιστράει στην συνέχεια το πέλλετ στις τρύπες. :huh:


Εκτος απο τα γρασαδορακια δεν λιπαινω κατι αλλο ,μια φορα δοκιμασα λαδι σε υλικο που δεν πρεσσαριζοταν και εβγαινε οπως το εριχνα ,καμια διαφορα δεν ειδα ετσι εβγαινε και χωρις το λαδι.
Εσυ ;;;
Μηπως πρεπει να δοκιμασω λαδι σε υλικο με περισσοτερη απο την κανονικη υγρασια;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72011 από mastoras
Απο βδομάδα ξεκινώ τις πρώτες δοκιμές αρχικά με τα θρυμματισμένα ελαιοκλαδέματα, και στην συνέχεια μιχ με καρυδιά.....με βάση την συνταγή σου 50-50.

Η ερώτηση μου σχετικά με την λίπανση έχει να κάνει με τον φόβο μου, του μπουκώματος της μήτρας. :(

Οπως επίσης και να βρεθεί ο τρόπος και η διαδικασία να φέρω το ξερό περσινό μου θρύμμα, στην υγρασία που χρειάζεται για να γίνει το πελλετάρισμα.

τώρα ξεκινάει "Ο Αγών μου" :) ......αρκετά κράτησε η αναμονή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72044 από kiko73
Φιλε antisakis μπορεις να μας πεις ποσο περιπου σου κοστιζει η παραγωγη 1 τονου πελλετ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72081 από κοκκιναβα
Καλησπέρα σας
Λέγομαι Κυριακή,είμαι αγρότησα και καλλιεργώ αγριαγκινάρα Έχω αγοράσει μια πελλετομηχανή κινέζικη και ξεκίνησα να κάνω πέλλετ για ιδιόχρηση.Μετά από κάποια προβλήματα που είναι είδη αναρτημένα στο φόρουμ κατάφερα και έβγαλα πέλλετ με 80% πριονίδι οξιάς και 20% αποσταγμένη ρίγανη τα έχω περάσει με 15-16 υγρασία και έχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα ,το προβλημά μου είναι, τα έχω κάψει στην πελλετοσόμπα μου το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό από πλευρά θερμογόνου δύναμης -καύσης μετά από περίπου μια ώρα έπεσε η απόδοση της σόμπας διαπίστωσα πως το ποτηράκι είχε γεμίσει με στάχτη η οποία δεν διαλήθηκε για να πέσει στον κάδο.Ερώτηση για ποιόν λόγο δεν πέφτει η στάχτη?γιατί δεν γίνεται σκόνη και μένει συμπαγής?

Κυριακη Παπαδοπουλου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72152 από osakis

κοκκιναβα έγραψε: Καλησπέρα σας
Λέγομαι Κυριακή,είμαι αγρότησα και καλλιεργώ αγριαγκινάρα Έχω αγοράσει μια πελλετομηχανή κινέζικη και ξεκίνησα να κάνω πέλλετ για ιδιόχρηση.Μετά από κάποια προβλήματα που είναι είδη αναρτημένα στο φόρουμ κατάφερα και έβγαλα πέλλετ με 80% πριονίδι οξιάς και 20% αποσταγμένη ρίγανη τα έχω περάσει με 15-16 υγρασία και έχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα ,το προβλημά μου είναι, τα έχω κάψει στην πελλετοσόμπα μου το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό από πλευρά θερμογόνου δύναμης -καύσης μετά από περίπου μια ώρα έπεσε η απόδοση της σόμπας διαπίστωσα πως το ποτηράκι είχε γεμίσει με στάχτη η οποία δεν διαλήθηκε για να πέσει στον κάδο.Ερώτηση για ποιόν λόγο δεν πέφτει η στάχτη?γιατί δεν γίνεται σκόνη και μένει συμπαγής?



Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ μόνο που επειδή το δικό μου είναι τζάκι με πελετ το
καίει . Ψάχνοντας να βρω το γιατί κατέληξα στο συμπέρασμα ότι φταίει η υγρασία.
Το υγρασιομετρο που έχω είναι ένα μάντεψε (κινέζικο).
Εσύ με τι μετράς την υγρασία?
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": κοκκιναβα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #72157 από osakis

mastoras έγραψε: Απο βδομάδα ξεκινώ τις πρώτες δοκιμές αρχικά με τα θρυμματισμένα ελαιοκλαδέματα, και στην συνέχεια μιχ με καρυδιά.....με βάση την συνταγή σου 50-50.

Η ερώτηση μου σχετικά με την λίπανση έχει να κάνει με τον φόβο μου, του μπουκώματος της μήτρας. :(

Οπως επίσης και να βρεθεί ο τρόπος και η διαδικασία να φέρω το ξερό περσινό μου θρύμμα, στην υγρασία που χρειάζεται για να γίνει το πελλετάρισμα.

τώρα ξεκινάει "Ο Αγών μου" :) ......αρκετά κράτησε η αναμονή.




Μάστορα δεν πιστεύω να με ξεχάσεις και να μην μου στήλης πρόσκληση στον αρραβώνα (όταν θα δοκιμάζετε τα μηχανήματα )

Τώρα στο προκείμενο εγώ την υγρασία την ανέβασα με μια ραντιστήρα η οποία έριχνε νερό σε σπρέι όταν πέρναγα τα υλικά από τον σφυρομυλο
(τελικά μου φαίνεται ότι το παράκανα με το νερό γιατί βασίστηκα στον κινέζο)

Καλό κουράγιο
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by osakis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.246 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ