Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56203 από alextech

mastoras έγραψε: Ο δικός μου ο σφυρόμυλος δεν μπορεί να θρυμματίσει καν τους καπλαμάδες γιατί αυτοί είναι σε λωρίδες, ξακρισματα.

Μόλις πέσουν οι λωρίδες μέσα στον μύλο, τυλίγονται γύρω από αυτόν και φρακάρει το μηχάνημα. Θα δοκιμάσω σε λίγες ήμερες να θρυμματίσω τις λωρίδες σε έναν άλλο πιο ισχυρό σφυρόμυλο, μήπως και εκεί δεν υπάρχουν τα ίδια συμπτώματα.

Πάντως από ότι βλέπω στο δικό σου υλικό, μου φαίνεται πολύ χοντρό για πρεσάρισμα. :dry:

Ίδωμεν.


mastora
Έχεισ δοκιμάσει με καπλαμάδες πιο λεπτά θρυματισμένους και είδες οτι όντος παράγεται πελλετ ή το υποθέτεις?

ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56225 από antisakis

baro έγραψε:
θέλω να ρωτήσω τον antisaki τρία πράγματα
1) Που έφτιαξες το ψιλό κόσκινο του κλαδοτεμαχιστή και τι πάχος λαμαρίνα χρησιμοποίησες;
2) Όταν δεν πετυχαίνεις να βγάλεις καλό πέλλετ, το υλικό το ρίχνεις στο σιλό του λέβητα και το καις σαν βιομάζα;
3) Τα τσιπς που βγάζεις από τον καταστροφέα μπορείς (με την ανάλογη υγρασία) να τα ρίξεις στο σιλό και να τα κάψεις σαν βιομάζα;

Οι απαντήσεις σου θα με βοηθήσουν πολύ στο να κάνω τις πρώτες μου αγορές καθώς τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων


1)Υπαρχει στην θεσσαλονικη στον παλιο δρομο για κιλκις ενας που τα κατασκευαζει και εχει τα παντα απο κοσκινα www.themelis.gr/map.php .τα δικα μου ειναι 3 χιλιοστα το παχος της λαμαρινας,
και της τρυπας εχω με 3-4-5-χιλιοστα διαμετρο για σφυρομυλο,
και 10-15-25 χιλιοστα για κλαδοτεμαχισμο.
2)Παντα το πελλετ ειναι Α+ θρυμματα δεν υπαρχουν, βιομαζα δεν καιει, ειναι πελλετ και ξυλου .
3)Εδω καποιος αλλος ισως μπορει να σε βοηθησει δεν γνωριζω , το μονο που θυμαμαι απο δω μεσα ειναι οτι και σε αυτη την περιπτωση η υγρασια του τσιπς πρεπει να ειναι γυρω στο 12 για καλη καυση.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56233 από mastoras

antisakis έγραψε:

baro έγραψε:
θέλω να ρωτήσω τον antisaki τρία πράγματα
1) Που έφτιαξες το ψιλό κόσκινο του κλαδοτεμαχιστή και τι πάχος λαμαρίνα χρησιμοποίησες;


1)Υπαρχει στην θεσσαλονικη στον παλιο δρομο για κιλκις ενας που τα κατασκευαζει και εχει τα παντα απο κοσκινα (δεν θυμαμαι διευθυνση) .τα δικα μου ειναι 3 χιλιοστα το παχος της λαμαρινας,
και της τρυπας εχω με 3-4-5-χιλιοστα διαμετρο για σφυρομυλο,
και 10-15-25 χιλιοστα για κλαδοτεμαχισμο.


Θεμελής λέγεται το εργοστάσιο παραγωγής διάτρητης λαμαρίνας.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56256 από antisakis

mastoras έγραψε:

antisakis έγραψε:

baro έγραψε:
θέλω να ρωτήσω τον antisaki τρία πράγματα
1) Που έφτιαξες το ψιλό κόσκινο του κλαδοτεμαχιστή και τι πάχος λαμαρίνα χρησιμοποίησες;


1)Υπαρχει στην θεσσαλονικη στον παλιο δρομο για κιλκις ενας που τα κατασκευαζει και εχει τα παντα απο κοσκινα (δεν θυμαμαι διευθυνση) .τα δικα μου ειναι 3 χιλιοστα το παχος της λαμαρινας,
και της τρυπας εχω με 3-4-5-χιλιοστα διαμετρο για σφυρομυλο,
και 10-15-25 χιλιοστα για κλαδοτεμαχισμο.


Θεμελής λέγεται το εργοστάσιο παραγωγής διάτρητης λαμαρίνας.


Ναι.το θυμηθηκα και διορθωσα χωρις να δω το ποστ σου μαστορα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56263 από baro
Απαντήθηκε από baro στο θέμα Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση
Παιδιά ευχαριστώ πολύ.
Θα αγοράσω τον κλαδοτεμαχιστή αρχικά ώστε να τον έχω τέλη Φλεβάρη που θα κάνω κλαδέματα και το καλοκαιρι θα αγοράσω λέβητα βιομάζας-πελετ-ξύλου .... τα παντα ολα.
Για πρέσσα θα κοιτάξω τον επόμενο χειμώνα γιατί τα οικονομικά μου είναι χάλια.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι φέτος θα φάμε πολύ κρύο οικογενειακώς.... ήδη αρχίσαμε.
Ευχάριστώ και πάλι για τις πληροφορίες θα παρακολουθώ το φόρουμ για να μαθαίνω τις εξελίξεις και ότι απορία έχω θα σας ρωτάω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #56268 από mastoras
Να μας παρακολουθείς γιατί σύντομα θα μαζευτούμε κάπου όλοι μαζί, εμείς που μας αρέσει αυτή διαδικασία, να τα πούμε από κοντά. Και φυσικά να φτιάξουμε πέλλετ με ότι υλικά έχει ο καθένας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.232 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ