Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30018 από stamatakis
καλησπερα δεν νομιζω να ειναι θεμα κακομεταχειρισης μπορη να ειναι αστοχια υλικου η να μην ειχε αρκετο λαδι μεσα για να λιπενετε και με την θερμοκρασια να επαθες αυτη την ζημια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30119 από antisakis

stamatakis έγραψε: καλησπερα δεν νομιζω να ειναι θεμα κακομεταχειρισης μπορη να ειναι αστοχια υλικου η να μην ειχε αρκετο λαδι μεσα για να λιπενετε και με την θερμοκρασια να επαθες αυτη την ζημια


Λαδια ειχε σιγουρα και μαλιστα παραπανω απο τα κανονικα
ελειπε ομως ο πλαστικος δεικτης μετρησης λαδιου ειχε λιωσει.
να πω ακομη πως η κορωνα ειναι φαγωμενη μονοπαντα σαν να μη πατουσε σωστα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30125 από OANNHSEA
Το πινιόν δεν το βλέπω να έχει φθορές.
Οπότε το πρόβλημα πρέπει να είναι στη μη σωστή ευθυγράμμιση της κορώνας ή και του άξονα κίνησης που περιέχει τη κορώνα..
Σε κάθε περίπτωση αγόρασε νέα κορώνα.
Για μετατροπή σε κινούμενα ρόλερ δεν μπορώ να ξέρω εάν γίνεται.
Θα χρειαστείς νέα μήτρα, νέα ρόλερ και νέο πλαίσιο.

Εάν αγοράσεις όλο το σύστημα χωρίς τον κινητήρα;
Το να βάλεις τον κινητήρα σε ένα νέο ύψος είναι πιο εύκολο - υπάρχουν και τα σχετικά κόμπλερ που σε βοηθούν.

Γενικά στις προηγούμενες δουλειές μου το αποφεύγαμε αυτό το σύστημα. Μόνο σε μία περίπτωση βάλαμε ένα πιο περίπλοκο σύστημα για μετάδοση κίνησης στις 90 μοίρες για να αποφύγουμε το σύστημα της μηχανής σου - βέβαια εκείνο κόστισε πολύ πιο ακριβά, αλλά δουλεύει ακόμα...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30134 από mastoras
Να σκορπίσει γρανάζωμα κορώνα πηνίου........το κέρατο μου μέσα. :angry:

Βασικά σοβαρός λόγος είναι αυτό που λέει ο OANNHSEA "σωστή ευθυγράμμιση της κορώνας ή και του άξονα κίνησης που περιέχει τη κορώνα"

Φεύγει η ευθυγράμμιση από φθορά στα ρουλεμάν, η καταστροφή αυτών, η από αρχική κατασκευαστική εφαρμογή, πράγμα πολύ δύσκολο.

Ενας άλλος λόγος είναι η ποιότητα του μετάλλου.....αλλά τι διάολο αυτά τα μέταλλα στα τρακτέρια δουλεύουν απροβλημάτιστα χρόνια ολάκερα......ίσως στα κινέζικα κάτι να αλλάζει.

Και ο σοβαρότερος λόγος είναι η λίπανση.

Σάκη είπες για λάδι........ :huh: βαλβολίνη θα εννοούσες. Αν και για εμένα αυτου του είδους το γραναζωμα δουλεύει άψογα με γράσο.....ανάλογα την κατασκευή βέβαια. :)

Οσο για τις άλλες μετατροπές.....μην βιάζεσαι ακόμα, δώσε ένα μήνα περιθώριο και τα λέμε. ;)
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30143 από antisakis

OANNHSEA έγραψε: Το πινιόν δεν το βλέπω να έχει φθορές.
Οπότε το πρόβλημα πρέπει να είναι στη μη σωστή ευθυγράμμιση της κορώνας ή και του άξονα κίνησης που περιέχει τη κορώνα..
Σε κάθε περίπτωση αγόρασε νέα κορώνα.
Για μετατροπή σε κινούμενα ρόλερ δεν μπορώ να ξέρω εάν γίνεται.
Θα χρειαστείς νέα μήτρα, νέα ρόλερ και νέο πλαίσιο.

Εάν αγοράσεις όλο το σύστημα χωρίς τον κινητήρα;
Το να βάλεις τον κινητήρα σε ένα νέο ύψος είναι πιο εύκολο - υπάρχουν και τα σχετικά κόμπλερ που σε βοηθούν.

Γενικά στις προηγούμενες δουλειές μου το αποφεύγαμε αυτό το σύστημα. Μόνο σε μία περίπτωση βάλαμε ένα πιο περίπλοκο σύστημα για μετάδοση κίνησης στις 90 μοίρες για να αποφύγουμε το σύστημα της μηχανής σου - βέβαια εκείνο κόστισε πολύ πιο ακριβά, αλλά δουλεύει ακόμα...
.


200 ευρω κανουν τα δυο μαζι Γιαννη και θα ανεβω στο Καλοχωρι σημερα αν υπαρχουν να τα παρω, περιμενω τηλεφωνο τους.
Την μετροπη αργοτερα αφου ξεμπερδεψω με το υλικο μου
σκευτηκα το μοτερ πανω κινηση με ιμαντα, καινουργια roller και τα υπολοιπα σχετικα, αλλα δεν εχω μιλησει με τον μηχανοτεχνιτη ακομα ,
πες μου αν θελεις περισσοτερα για το περίπλοκο σύστημα μετάδοσης κίνησης στις 90 μοίρες που δουλεύει ακόμα και ποσο κοστιζει περιπου
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30401 από antisakis
Ευτυχως υπαρχουν ετοιμοπαράδοτα ανταλλακτικα.


Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.211 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ