Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20111 από gio232
το ξυλο απο ελιες θα το ριχνω σε κομματια οπως κοιταξα και πηρα καυστηρα με μεγαλο χωρο καυσης,για καταστροφεα και πελλετ μαζι με φοβιζει η τιμη τους.εγω σκεφτομουν μηχανη μονο για πελλετ που εχει καλη αποδοση σε παραγωγη και μπορουν οι απλες μηχανες που ειναι κατα βαση ζωοτροφων να δουλευουν ξεκουραστα και χωρις ζημιες.Για αχυρο δεν ενδιαφερομαι δεν εχω σκοπο να αγορασω καυσιμο εκτος απο πυρηνοξυλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20112 από gio232
Θελω να σας βαλω ενα θεμα για να δειτε οτι δεν υπαρχει οργανωση.Εγω εδω που ειμαι υπαρχουν τρελα κλαδια απο ελιες ειδικα,τωρα πια ειναι δυσκολο αλλα πριν λιγα αν ησουν κατα κυριο επαγγελμα αγροτης(εγω δεν ειμαι) μπορουσες να παρεις ολα τα καλα μηχανηματα οχι τα ερασιτεχνικα επιδοτουμενα στην μιση τιμη ακομα και την αποθηκη και να το εκανες επαγγελματικα γιατι τα καλα μηχανηματα ειναι παιδια εντελως απαγορευτικα μην κοροιδευομαστε.Τωρα οσο ψαχνω απογοητευομαι εαν ημουν αγροτης μονο θα το σκεφτομουν γιατι μετα την περιοδο μαζεματος του ελαιοκαρπου θα μπορουσα να εχω δουλεια για αλλους 2μηνες να θρυμματιζω και μετα σε αποθηκη να ασχολουμαι με τα υπολοιπα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20114 από antisakis

gio232 έγραψε: Θελω να σας βαλω ενα θεμα για να δειτε οτι δεν υπαρχει οργανωση.Εγω εδω που ειμαι υπαρχουν τρελα κλαδια απο ελιες ειδικα,τωρα πια ειναι δυσκολο αλλα πριν λιγα αν ησουν κατα κυριο επαγγελμα αγροτης(εγω δεν ειμαι) μπορουσες να παρεις ολα τα καλα μηχανηματα οχι τα ερασιτεχνικα επιδοτουμενα στην μιση τιμη ακομα και την αποθηκη και να το εκανες επαγγελματικα γιατι τα καλα μηχανηματα ειναι παιδια εντελως απαγορευτικα μην κοροιδευομαστε.Τωρα οσο ψαχνω απογοητευομαι εαν ημουν αγροτης μονο θα το σκεφτομουν γιατι μετα την περιοδο μαζεματος του ελαιοκαρπου θα μπορουσα να εχω δουλεια για αλλους 2μηνες να θρυμματιζω και μετα σε αποθηκη να ασχολουμαι με τα υπολοιπα.


Ετσι ειναι οπως τα λες ,αρχισε να βογγαει η κινεζα μου ακουω ενα περιεργο χτυπημα θα με αφησει ακομα δεν αρχισα.............

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20115 από Βιομαζιστής

antisakis έγραψε:
Ετσι ειναι οπως τα λες ,αρχισε να βογγαει η κινεζα μου ακουω ενα περιεργο χτυπημα θα με αφησει ακομα δεν αρχισα.............



Κάνα ρουλεμάν θα είναι...

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20118 από antisakis

Βιομαζιστής έγραψε:

antisakis έγραψε:
Ετσι ειναι οπως τα λες ,αρχισε να βογγαει η κινεζα μου ακουω ενα περιεργο χτυπημα θα με αφησει ακομα δεν αρχισα.............



Κάνα ρουλεμάν θα είναι...



Ετσι νομιζω και γω
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by antisakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20148 από OANNHSEA
gio232
Στο ξαναγράφω: μην βλέπεις το τώρα...
Στο μέλλον θα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι που θα έχουν λέβητα βιομάζας και άρα θα γίνουν σπάνια τα κλαδέματα και πολύ πιο ακριβό το πυρηνόξυλο...
Άρα αγοράζεις τώρα το λέβητα βιομάζας και τον σπαστήρα για τα κλαδέματα για να μπορέσεις να δικτυωθείς και να ξέρεις τι κάνεις.
Σε λίγα χρόνια θα αγοράσεις την πρέσα - μόνο όμως αυτή στην οποία κινούνται τα ρόλερ, οι άλλες δεν κάνουν για ξύλο ότι και να λένε...
Και θα με θυμηθείς και θα βάλεις να κάνεις πέλετ από άχυρο και φύλλα, μέχρι κοπριά και λιγνίτη...

ΥΓ Και όταν δεν θα υπάρχουν ούτε αυτά, έλα πάλι στο φόρουμ για να διαβάσεις για άλλες μεθόδους...
Α ναι, μην πετάξεις το λέβητα πετρελαίου...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.219 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ