Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20089 από Βιομαζιστής
Καλώς όρισες.

Έχεις δοκιμάσει να κάψεις θρύμμα που θα παράγεις μόνος σου αφού έχεις άφθονα ξύλα όπως λες, παρέα με πυρηνόξυλο; 50 - 50 ίσως;
Γιατί να μετατρέψεις το πυρηνόξυλο σε πέλλετς και να καταναλώσεις άσκοπα ενέργεια;
Περισσότερη θεωρώ πως θα είναι η ζημιά σου παρά το κέρδος σου.
Το πυρηνόξυλο σε πέλλετς δεν μειώνει εξαιρετικά πολύ τον όγκο του. Το ξύλο τον μειώνει περισσότερο αν το κάνεις πέλλετς.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20091 από Βιομαζιστής
Όσο για την σκόνη που λες, ποια σκόνη; Δεν σηκώνει δα και καμιά φοβερή σκόνη το πυρηνόξυλο.
Έπειτα αν υποθέσουμε πως αποφασίζεις τελικά να το μετατρέψεις σε πέλλετς. Δεν θα έχεις σκόνη καθώς θα ταΐζεις την πελλετομηχανή;

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20098 από gio232
Άλλο το να λερωθείς μια μέρα κάνοντας πελλετ το πυρηνοξυλο και άλλο κάθε μέρα που θα ρίχνεις όσο για τη σκόνη σηκώνει ακου με προσωπική εμπειρία,αλλά για να το κανω αυτό θέλω να τη δω στην πραξη να δουλεύει.για τα ξύλα έχω θέμα με τον αποθηκευτικό χώρο όπου μπορώ να έχω σκεπασμένα αλλά τριμμα που να το βάλω.την άλλη σεζόν θα το λύσω το θέμα με το χώρο και μαλλον θα αρκεστώ στο πυρηνοξυλο με60-70 τον τόνο+ξύλα στον λέβητα πιστεύω ότι με300€ το πολύ θα ζεστανω 300τμ συν 200λιτρα μποιλερ,η απόσβεση θα γίνει για πλάκα μόνο από το ζεστό νερο+ζεστη 24ωρες γιατί ο ηλιακός το χειμωνα δεν με καλυπτει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20100 από Βιομαζιστής

gio232 έγραψε: Άλλο το να λερωθείς μια μέρα κάνοντας πελλετ το πυρηνοξυλο και άλλο κάθε μέρα που θα ρίχνεις όσο για τη σκόνη σηκώνει ακου με προσωπική εμπειρία...


Πόσο πέλλετς νομίζεις πως μπορείς να βγάλεις σε μια ημέρα από μια μικρή μηχανή;
Το κόστος της πελλετομηχανής;
Τα κόστος μετατροπής;
Οι εργατοώρες;
Μάλλον δεν τα έχεις σκεφτεί καλά!
Μάλλον ψάχνεις να βάλεις μπελάδες στο κεφάλι σου προκειμένου να γλυτώσεις από 2 - 3 λεπτά την ημέρα σκόνη. :cheer:
Καλή τύχη σου εύχομαι.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20109 από OANNHSEA
Πρώτον,
Η ιδέα του λέβητα βιιομάζας είναι πολύ καλή. Τα κομμάτια του chip που θα τον τροφοδοτεί θα πρέπει να είναι κάπως μεγάλα και όχι σκόνη. Η σκόνη φεύγει με τον αέρα και καίγεται μέσα στην καμινάδα και μέσα στον κυκλώνα...
Δεύτερον,
Το πέλετ καίγεται με μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης λόγω του ανωτέρου. Μόνο όμως εάν έχεις υλικό που θα μπορεί να γίνει πέλετ και δεν καίγεται καλά αυτούσιο, όπως π.χ. άχυρο . Ειδάλλως θα πάει τσάμπα.
Π.χ. το πέλετ από πυρηνόξυλο μπορεί να δώσει σε ένα λέβητα βιομάζας 10% πάνω σε θερμίδες. Σε συμφέρει να κάνεις το πυρηνόξυλο πέλετ και ύστερα να το κάψεις; Εξαρτάται το μηχάνημα που θα πάρεις.
Τρίτον,
Η μικρή μηχανή είναι της πλάκας. Δεν συμφέρει, εκτός εάν έχεις π.χ. πολύ άχυρο.

Ξεκινάς λοιπόν μόνο με τον καταστροφέα που θα κάνει το ξύλο όσο το νύχι περίπου και μετά αγοράζεις την μηχανή για να κάνεις πέλετ ότι βρεις στον γύρω κόσμο σου: από άχυρο μέχρι και κοπριά ζώων ή και λιγνίτη...

ΥΓ Μην βασίζεσαι στις σημερινές τιμές του ξύλου και του πυρηνόξυλου - θα ανέβουν, και φέτος και του χρόνου, λόγω κατανάλωσης...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20110 από gio232
Θα αγορασω πελλετ να δοκιμασω μονος μου την καυση να συγκρινω και το χειμωνα που θα εχω γνωμη τα ξαναλεμε,αλλα φιλε βιομαζιστη εγω στην τιμη που παιρνω το πυρηνοξυλο γιατι εχω την τυχη και την ατυχια να εχω πυρηνελαιουργειο σε 4χλμ το παιρνω χυμα στο αγροτικο ενα τονο περιπου που χωραει η θα καθομαι εκει να το γεμισω σε σακια αρα την ταλαιπωρια μια φορα θα την εχω.Εαν εχει διαφορα στην καυση δεν ειναι ιδιατερη ταλαιπωρια μια μερα θα λερωθεις και θα κουραστεις οσο για τα 2-3 λεπτα δεν με απασχολουν,οταν σου λεω οτι την προηγουμενη σεζον ειχε 70 ευρω ο τονος.Το καλυτερο ειναι αυτο που εχουν κανει πολλοι εχουν ενα σιλο με εναν σαλιγκαρο και το γεμιζουν 2-3 φορες ολο το χειμωνα και δεν ακουμπανε πουθενα,αλλα εγω δεν εχω χωρο για κατι τετοιο.Για πειτε μου απο τιμες εγω πηγα γυρω στα 2900 για την αγορα καυστηρα 70000 θερμιδες ξυλο,πυρηνοξυλο,πελλετ αλλα τον πηρα τον απριλιο οταν ειχε τελειωσει ο χειμωνας σε περιοδο προσφορας υποτιθεται.Ηθελα να παρω kombi για επωνυμο αλλα οι 50000 θερμιδες με την εκπτωση του υδραυλικου που ηταν σοβαρη ηταν σεβαστα ακριβοτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.221 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ