Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19784 από sotoul
Καλησπέρα. καινούριο μέλος κι εγώ. κι εγώ έχω αγοράσει 2 μηχανές απο την gemco. μια μηχανη για θρυματισμό κλαδιών και μια πελλετομηχανή.
και οι 2 είναι 7,5 kw με τριφασικό ρεύμα.
μάζεψα κλαδέματα, μάζεψα τρίματα ξύλου απο ξυλοκόπο.
εώς εδώ όλα καλα. δούλεψα τον θρυματιστή γύρω στην μισή ώρα. πολύ δυνατό μηχάνημα αλλα θέλει προσοχή( γαντια-γυαλια προστατευτικά κ.α).
Η πελλετομηχανή δούλεψε μια ώρα περίπου. ε δεν μπόρεσα να βγάλω ακόμα πέλλετ. αγόρασα και ενα φτηνό υγρόμετρο. εφτασα στα 12% περίπου το υλικό. τπτ
Να πώ την αλήθεια τα παράτησα. δεν έχω και χρόνο αυτή την εποχή κι έτσι είπα να τα δώσω σε όποιον ενδιαφέρετε και έχει χρόνο και μεράκι να φτιάξει πέλλετ. και το υλικό μαζί
στην τιμή θα τα βρούμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19796 από mastoras
Καλημέρα sotoul.

Ανέβασε φωτογραφίες από τα συγκεκριμένα μηχανήματα, βάλε και την τιμή που ζητάς, επίσης και σε ποια περιοχή βρίσκονται τα εργαλεία.

Σίγουρα άμεσα κάποιος από εμάς θα βρεθεί, για να συνεχίσει-δοκιμάσει την άτυχη προσπάθεια σου, στην παραγωγή πελλετ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19851 από sotoul



Screen shot 2012-08-10 at 5.45.58 PM.png
Screen shot 2012-08-10 at 5.45.58 PM.png

Screen shot 2012-08-10 at 5.44.59 PM.png
Tα μηχανήματα τα έχω στο κιλκίς. οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες απο το εργοστάσιο πρίν μου τις στείλουν. απο δευτέρα θα βγάλω φωτογραφίες να τα δείτε συναρμολογημένα. 3000 θα τα δώσω μαζί και εχτρα ενα φτηνό υγρασιόμετρο, + μια σύτα για τον θρυματιστή.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by sotoul.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19860 από osakis
sotoul καποιο email???
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by osakis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19868 από sotoul
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #20087 από gio232
Γεια σας και καλως ηρθα.
Επειδη Διαβασα πολλα εδω και καταλαβα οτι εχω να κανω με γνωστες θελω να μαθω κατι για τα πελλετ.
Ειμαι κατοχος ενος λεβητα βιομαζας ο οποιος καιει τα παντα και πελλετ τοποθετημενο περιμενω να χειμωνιασει να τον βαλω μπροστα.
Σκοπευω να τον χρησιμοποιησω με πυρηνοξυλο και ξυλο τα οποια ειναι αφθονα στην περιοχη μου.
Τα ξυλα ειναι δωρεαν (με προσωπικη εργασια φυσικα)και το πυρηνοξυλο σε πολυ καλη τιμη ακομα.
Το μονο μου προβλημα ειναι ο αποθηκευτικος χωρος που δεν ειναι μεγαλος και θελω να μαθω γιατι ακουω οτι το πελλετ καιγεται πολυ καλυτερα απο το πυρηνοξυλο και ειναι πολυ πιο καθαρο.Σκεφτομαι την αγορα μιας μηχανης πελλετ της πλακας αυτες τις ερασιτεχνικες για την παραγωγη πελλετ απο το πυρηνοξυλο οπου βλεπω οτι παραγεται με σχετικη ευκολια,γιατι ηθελα να παραγω πελλετ απο το ξυλο που εχω αφθονο,αλλα ειναι εντελως ασυμφορο συμφωνω απολυτα με τον βιομαζιστη,για να γινει συμφερουσα επιλογη θελει αρκετα χρηματα για σωστα μηχανηματα και τεραστια αποθηκη!!! που για να γινει θελει τουλαχιστον 5 ατομα μαζι.

Εμενα με ενδιαφερει να μαθω τη διαφορα καυσης πυρηνοξυλου με πελλετ απο πυρηνοξυλο,διοτι θα το αποθηκευσω πολυ πιο ευκολα και δεν θα λερωνομαι απο τη σκονη του πυρηνοξυλου καθε φορα που θα ριχνω.

ΥΓ:Ειμαι πολυ χαρουμενος που απο το πετρελαιο περναω στη βιομαζα και σε μια χρονια θα κανω αποσβεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.227 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ