Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130016 από nikolas

Κυριακίδης 2 έγραψε:

carmen έγραψε: Μα golden και Alfa δεν ειναι απο ιδιο ξυλο;Ελατη-ερυθρελατη!


Ακριβώς και δεν είναι το ίδιο ξύλο .. το γιατί οι φανατιστές του Alfa υποστηρίζουν τόσα πολλά στα υπέρ του Alfa ειδικά μέσα σε αυτό το φόρουμ είναι άξιο απορίας (για μένα άξιο αηδίας.. που τα Alfa τα έχω μόνο για προσάνναμα για το μπάρμπεκιου , ούτε και να μου τα χαρίζουν) .. σε λίγο θα μας πουν ότι το Alfa είναι ισάξιο με την αξία του πουρναριού . Παρακάμπτοντας έγκυρες μελέτες για την ποιότητα και απόδοση του κάθε διαφορετικού ξύλου έως να απορρίπτουν αυτές τις μελέτες.



Εαν δεν είχαμε πρόβλημα με τα μεταφορικά πίστεψε με θα σου πρωτινα να σου δώσω 55 σακούλες GN και να μου έδινες 55 σακούλες ALFA. Εγώ έχω διαφορετική άποψη, το πρόβλημα μου είναι ότι είναι δυσκοίλιοι αυτοί που πουλάν το ΑLFA στην Αθήνα. 3 φορές τους καλέσαμε και όλο απουσιάζει ο υπεύθυνος θα επικοινωνισουν κ.λ.π.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130026 από kosmidis80
delete it sorry
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130034 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Εδώ φτιάχνουμε πέλλετ......εδώ μαθαίνουμε όλοι μαζί πως φτιάχνεται το πέλλετ....εδώ προαπαθούμε επαγγελματίες και ιδιώτες να βρούμε τον τρόπο να έχουμε στα χέρια μας ένα καλό πέλλετ, πέλλετ Ελληνικό, πέλλετ φτιαγμένο απο τα χεράκια μας, με χειρονακτικές μεθόδους, η αυτοματοποιημένες διαδικασίες.

Φτιάξτο μόνος σου, με ότι τρόπο μπορεί ο καθένας. Στην παρακάτω φώτο παραγωγή πέλλετ με την πιο μικρή και φθηνή μηχανηνούλα που υπάρχει. Για τις ανάγκες καυσίμου μιας σόμπας αρκεί. Φυσικά χρειάζεται η απαραίτητη υπομονή και διάθεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130094 από eightball2020

mastoras έγραψε: Εδώ φτιάχνουμε πέλλετ......εδώ μαθαίνουμε όλοι μαζί πως φτιάχνεται το πέλλετ....εδώ προαπαθούμε επαγγελματίες και ιδιώτες να βρούμε τον τρόπο να έχουμε στα χέρια μας ένα καλό πέλλετ, πέλλετ Ελληνικό, πέλλετ φτιαγμένο απο τα χεράκια μας, με χειρονακτικές μεθόδους, η αυτοματοποιημένες διαδικασίες.

Φτιάξτο μόνος σου, με ότι τρόπο μπορεί ο καθένας. Στην παρακάτω φώτο παραγωγή πέλλετ με την πιο μικρή και φθηνή μηχανηνούλα που υπάρχει. Για τις ανάγκες καυσίμου μιας σόμπας αρκεί. Φυσικά χρειάζεται η απαραίτητη υπομονή και διάθεση.

Απο που το πηρες το μηχανηματακι,ποσο,μοντέλο και τι χρησιμοποιεις για την παραγωγη πελετ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #130107 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Όλα αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί πολλές φορές, αλλά κάνε λίγο υπομονή και στην συνέχεια θα τα ξαναπούμε.

Εγώ φτιάχνω πέλλετ από κλαδέματα δέντρων, ελιές, οπωροφόρα, καρυδιές, και ότι άλλο πάνε οι αγρότες για κάψιμο.

Έχω φορτωμένο στο φορτηγάκι έναν βενζινοκίνητο κλαδοτεμαχιστή, και γυρνώ από χωράφι σε χωράφι τεμαχίζοντας τα κλαδιά με το μηχάνημα για να μειωθεί ο όγκος του.





Στην συνέχεια στο σπίτι έχω έναν σφυρόμυλο που εκεί ρίχνω μέσα το παραγόμενο υλικό που έχω συλλέξει, και μου το βγάζει σε μορφή πχ ρίγανης. Αυτό το ρίχνω μέσα στην πρέσα και βγάζω το τελικό προϊόν που είναι το πέλλετ.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #135602 από xrysafis72
Λέω να το κάνω αποθήκη για πελλετ!!!(χαθήκαμε δάσκαλε)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ