Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129922 από carmen
Μα golden και Alfa δεν ειναι απο ιδιο ξυλο;Ελατη-ερυθρελατη!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129930 από Κυριακίδης 2

carmen έγραψε: Μα golden και Alfa δεν ειναι απο ιδιο ξυλο;Ελατη-ερυθρελατη!


Ακριβώς και δεν είναι το ίδιο ξύλο .. το γιατί οι φανατιστές του Alfa υποστηρίζουν τόσα πολλά στα υπέρ του Alfa ειδικά μέσα σε αυτό το φόρουμ είναι άξιο απορίας (για μένα άξιο αηδίας.. που τα Alfa τα έχω μόνο για προσάνναμα για το μπάρμπεκιου , ούτε και να μου τα χαρίζουν) .. σε λίγο θα μας πουν ότι το Alfa είναι ισάξιο με την αξία του πουρναριού . Παρακάμπτοντας έγκυρες μελέτες για την ποιότητα και απόδοση του κάθε διαφορετικού ξύλου έως να απορρίπτουν αυτές τις μελέτες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129959 από stergiosbik

carmen έγραψε: Μα golden και Alfa δεν ειναι απο ιδιο ξυλο;Ελατη-ερυθρελατη!


Σιγουρα;Γιατι ειχα την εντυπωση οτι το golden ειναι απο οξυα; :ohmy:
Εν πασει περιπτωσει στη θεση του Golden ας βαλουμε ενα αλλο που οντως ειναι απο οξυα.
Οι συλλογισμοι μου ομως εξακολουθουν να ισχυουν.
Φιλε μου Κυριακιδη μιας κ εισαι τοσο Large τυπος πως κ καταδεχεσαι κ γραφεις σε ενα Ελληνικο φορουμ;
Δε σου προκαλει αηδια;
Οπως κ να εχει ομως ακομα δεν απαντησες σε αυτα που εγω απλως ρωτησα.
Προκυπτουν ακριβως απο δεκαετιες γνωσης δικης μου κ ορεινων ανθρωπων οπως εγω που εχουν τριφτει με το ξυλο κ το ξερουμε σαν την παλαμη του χεριου μας.
Αν εσυ δεν μπορεις να χωρισεις 2 γαιδαρων αχυρο δε σου φταιει κανεις.
Παρε καψε ενα ξυλο κωνοφορου κ ενα ξυλο οξυας ιδιου βαρους κ ελα να μας πεις τι ειδες μετα.
Μου θες κ εγκυρες μελετες τρομαρα σου.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129963 από γιαννης-δραμα

Κυριακίδης 2 έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Βεβαια αυτο με τη θερμογονο δεν το εχω καταλαβει ουτε εγω.
Το πευκο αν το βαλεις φωτια τρελαινεται,βγαζει μια φλογα τεραστια σε σχεση με τα σκληρα ξυλα.
Πως γινεται να εχει μικροτερη θερμογονο δε το καταλαβαινω.

Να παρέμβω και στα δικά μου πιστεύω..
1) έστω και υποθέσουμε πάρουμε ξύλο πεύκου π.χ 1κιλό και το κάνεις πριονίδι .. το πριονίδι θα βγάλει πιο γρήγορα φλόγα αλλά αυτή θα διαρκέσει πολύ λιγότερο από το 1κιλό ξύλο πεύκου όταν καεί όπως έχει (στην φυσική του μορφή συμπιεσμένο).
2) Αν υποθέσουμε συγκρίνουμε 1 κιλό πεύκο με 1 κιλό έβενο ... το ξύλο του πεύκου όταν θα σβήσει εντελώς .. το ξύλο του έβενου θα καίει μέχρι πρωίας (που λέει ο λόγος) .. και κατά δεύτερον βγαίνει συμπέρασμα ότι όσο πιο πυκνό/συμπιεσμένο είναι το ξύλο προς καύση τόσο καλύτερα.
3) Δεδομένου ότι μιλάμε για "σόμπες" / "λέβητες" .. και ως γνωστό η μισή σχεδόν θέρμανση (όπως και στα τζάκια) "ξεφεύγει" από τα μπουριά/καμινάδες.
Δεν θα ήταν πιο λογικό ένα ξύλο που καίγεται σε τέτοιες σόμπες να καίγεται αργά και σε διάρκεια?
4) Αν στις σόμπες βάζαμε 1 κιλό πριονίδι αυτό θα καίγονταν αμέσως σε ελάχιστα λεπτά (γρήγορα όσο και καλύτερη απόδοση φλόγας και να έχει ) ... αλλά άλλο τόσο θα έχανε από την έξοδο της σε απώλειες προς τα μπουριά / καμινάδα. Ενώ στο συμπιεσμένο ξύλο .. θα έκαιγε πολύ περισσότερο χρόνο αλλά σταθερά , με μικρότερες απώλειες.

Μονο που στη δικη μας περιπτωση δεν μιλαμε για πριονιδι αλλα για πελλετ που πεφτει σπυρι σπυρι με οτι αυτο συνεπαγεται(μπορεις να ρυθμισεις ποσο θα ριχνει και ας καιγεται πιο γρηγορα)!
Επισης ελατη και ερυθρελατη ειναι σχεδον ιδια.
Στεργιο ναι το golden ειναι απο ελατη,οξιας ειναι τα silva-bioenergy point κ.α.
Σε δοκιμες με αλφα-σβαι το αλφα ηταν πιο δυνατο(μεγαλυτερη θεμοκρασια καυσαεριων με ογκομετρηση)!
Δεν ξερω αν δεν θελετε να δειτε την αληθεια αλλα ολος ο κοσμος(ολες η χωρες μεγαλης καταναλωσης πελλετ) προτιμα πελλετ κωνοφορων,αυτο εμενα μου λεει πολλα(αν εσας δεν σας λεει κατι οκ ο καθενας εχει την γνωμη του :) ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #129967 από stergiosbik
Ε αυτο δε λεω κι εγω;
Στο ιδιο βαρος το κωνοφορο θα βγαλει μεγαλυτερη ζεστη κ μαλιστα πιο γρηγορα.
Βεβαια για την κατασκευη του πελλετ μαλλον παιζει ρολο κ το οτι το κωνοφορο ειναι πιο μαλακο ξυλο κ επεξεργαζεται πιο ευκολα με λιγοτερες φθορες.
Με το Golden εφαγα κολλημα κ νομιζα οτι ειναι απο οξυα.Λαθος μου.
Τα ονοματα ομως δεν παιζουν ρολο.
Στη θεση του Alfa θα μπορουσε να ειναι το Golden εναντι του Bioenergy π.χ.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιαννης-δραμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130014 από Nasikas

Κυριακίδης 2 έγραψε:

carmen έγραψε: Μα golden και Alfa δεν ειναι απο ιδιο ξυλο;Ελατη-ερυθρελατη!


Ακριβώς και δεν είναι το ίδιο ξύλο .. το γιατί οι φανατιστές του Alfa υποστηρίζουν τόσα πολλά στα υπέρ του Alfa ειδικά μέσα σε αυτό το φόρουμ είναι άξιο απορίας (για μένα άξιο αηδίας.. που τα Alfa τα έχω μόνο για προσάνναμα για το μπάρμπεκιου , ούτε και να μου τα χαρίζουν) .. σε λίγο θα μας πουν ότι το Alfa είναι ισάξιο με την αξία του πουρναριού . Παρακάμπτοντας έγκυρες μελέτες για την ποιότητα και απόδοση του κάθε διαφορετικού ξύλου έως να απορρίπτουν αυτές τις μελέτες.

....και έκανα κλήρωση να στειλω σε μέλος του φόρουμ 24 παλετες δωρεάν και κληρώθηκε ο Κυριακιδης2....

Στην θέση σου φιλε θα ντρεπόμουν να εμφανιστω ξανα στο φορουμ.

Εσυ δεν εισαι εκεινος που εγραψε ψεματα ότι εκαψε πρασινο σακι- και το πηρε απο μαγαζι στο στρατόπεδο η τον δρομο για Αβαντα (στις γραμμες) - και τα 2 αυτα μαγαζια δεν έχουν πάρει πρασινο ??

Τι μικροπρέπειες Θεε μου ;
Εκτός αν παιζει κάτι άλλο και είσαι φίλος- συγγενης κανενός λαθρεμπορα ή εισαγωγέα...


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ