Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110566 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε:

γιατο πειραμα με πριονιδι και ηλιοσπορο δεν εχεις αποψη?
και κατι ακομα,αν βομβαρδισουμε εναν κοχλεια μεταφωρας με ατμο(ατμογενητρια )μπορουμε να φτασουμε τους βαθμους ενεργοποιησης της λιγνινης σε πριονιδι?

Πρόσεξε:
Το λάδι του ηλιόσπορου είναι πολύτιμο...
Στα σύγχρονα ντήζελ καίγεται χωρίς καμία μετατροπή...
Για πάρε καμία μηχανή που βγάζει το λάδι να το βγάζεις για να γλιτώνεις το ντήζελ της χρονιάς... :P
Το κατάλοιπο θα κάνεις ύστερα πέλετ με πριονίδι...
δωσε λινκ να δω πως γινετε αυτο?

Επί της ουσίας:
Είναι λογικό αυτό που γράφεις, αν και δεν το έχω ξανακούσει...
Πρόσεξε όμως: στο πυρηνόξυλο δεν είναι μόνο το λάδι που κάνει το προϊόν να κυλά.
Είναι και η μούργα που έχει μέσα το πυρηνόξυλο, αλλά και η στάχτη από την ξήρανση του πυρήνα...
Οπότε μόνο με ένα πείραμα θα δεις...

ΥΓ
Βρε βάλε χωνεμένη και ξηραμένη κοπριά αγελάδας που σου λέω... :evil:
για πελλετ αυτουσια για καυση στον φερολι.....η για λιπασμα στα χωραφια?
Για τον κοχλία και τον ατμό έχεις εν μέρη δίκιο...
Το πρόβλημα είναι ότι στις μεγάλες μήτρες που εφαρμόζουν τον ατμό, μετά τον κοχλία τροφοδοσίας έχουν και έναν αναμείκτη περιστροφικό για να γίνεται πλήρης η ανάμιξη ατμού με πριονίδι, ειδάλλως ο ατμός υγροποιείται έχοντας ενεργοποιήσει μόνο μέρος του υλικού.
Επίσης δεν είναι απλός ατμός - είναι υπέρθερμος ξηρός ατμός...
θα μπορεσει να ενεργοποιηση την λιγνινη και να μας δωσει υγρασια για πελλεταρισμα ο ατμος απο ατμοποιητη νερου?
.


ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110575 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!

δωσε λινκ να δω πως γινετε αυτο?










για πελλετ αυτουσια για καυση στον φερολι.....η για λιπασμα στα χωραφια?

Τώρα μου βάζεις δύσκολα...
Πρέπει να το δοκιμάσεις, αν και δεν πιστεύω ότι με 10% κοπριά αγελάδας θα έχει πρόβλημα ο Φερόλι...
Η κοπριά δεν είναι καμμένο υλικό όπως το πυρηνόξυλο.
Θα έχει σίγουρα πιο πολύ στάχτη όμως...
Σε λέβητα βιομάζας καίνε 50 μίγμα άνετα πάντως - το ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο, αλλά σου δίνω μία ένδειξη...

θα μπορεσει να ενεργοποιηση την λιγνινη και να μας δωσει υγρασια για πελλεταρισμα ο ατμος απο ατμοποιητη νερου?

Δεν το νομίζω γιατί δεν είναι ξηρός ατμός...
Θέλεις γεννήτρια ξηρού ατμού για το κάνεις σωστά αυτό...
Ο ατμοποιητής νερού βγάζει και υγρασία μαζί με τον ατμό γιατί ο ατμός του είναι σε χαμηλή θερμοκρασία...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110651 από xrysafis72
δασκαλε κανενα λινκ για αγορα μικρου ηλιοτριβιου(για καμια 4000κιλα ηλιοσπορου,για αρχη)
ακου δασκαλε προβλημα και δωσε λυση εγω σηκωσα τα χερια 2 ημερες τωρα!!!
πηγα σε ενα φιλο του φιλου,που εχει αγοραση ευρωπαικη μηχανη πελλετ,αναβουμε την πρεσσα ριχνω υλικο δικο μου ξερο 13%υγρασια και περιμενουμε να βγαλει πελλετ(εχω ρυθμηση τα ρολλερ 1.5mm απο την μητρα και βαζω σημαδια για να ξερω ποσο θα κατω η πανω θα ρυθμηζω τα ρολλερ.η πρεσσα γυαληστηκε εσωτερικα με τον γνωστο τροπο )περνανε 5 λεπτα τιποτα ουτε πελλετ ουτε θερμοκρασια,και αρχηζω να σφιγγο τα μπουλονια των ρολλερ τιποτα παλι στο τελος απο το σφιξημο αρχησαν τα ρολλερ να πατανε πανω στην μητρα και να ακουγεται δυνατος θορυβος και η πρεσσα αρχησε να βγαζει πελλετ αλλα οχι σωστο χωρις σωστη πιεση γυαλισμενο μεν αλλα.συνεχησα να ριχνω κανα 20 λεπτο πριονιδι μεσα στην πρεσσα και η πρεσσα δεν ανεβαζε θερμοκρασια (καμια 35*κελσιου) για να λειτουργηση η λιγνηνη και τα αμπερ την 15 κw μοτερ ειχαν εκτοξευθη στα 25 με 30.το αποτελεσμα ειναι οτι αυτη η πρεσσα δεν μπορει να βγαλει ξυλοπελλετ αυτουσια.εχει κατι να πεις γιαυτο το ανεξηγητο φαινομενο

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110653 από xrysafis72

kosmidis80 έγραψε: παίδες σορυ, ξερω εχω αφησει εκκρεμοτητες - φωτογραφίες και ερωτησεις χωρις απαντηση, αλλα ειμαι εδω και μερες χαμενος λογω πιθανων νεων εργασιακων εξελιξεων. Το μυαλο μου ειναι αλλου. :whistle:

Ενδεχεται να με χασετε απο Ελλαδα και στο μερος που ειναι να παω δεν χρειαζεται θερμανση καθολου ολη την χρονια :lol: , μονο ψυξη!

Μακαρι βασικα να κλεισει το θεμα και να σταματησει η οικονομικη κριση για την οικογενεια μου, γιατι κατα τα αλλα θα υπαρχουν προβληματα στην αρχη και δυσκολιες.

οποια και να ειναι η αποφαση σου καλη συνεχεια φιλε μου εμεις εδω θα ειμαστε να μπαινης να μας παρακουλουθης :)

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110672 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Παραγωγή pellet... φτιάξ' το μόνος σου!
Για έλεγξε μήπως η μήτρα είναι για ζωοτροφές και όχι για ξύλο...
Για δοκίμασε για ζωοτροφή... B)
Επίσης τι μάρκα είναι η πρέσα του;

δασκαλε κανενα λινκ για αγορα μικρου ηλιοτριβιου(για καμια 4000κιλα ηλιοσπορου,για αρχη)

Η τελευταία πρέσα που παράθεσα θα σου κάνει για αρχή...
Θέλεις όμως και ένα φίλτρο πλακών για να καθαρίσεις το λάδι...
Επίσης οι ηλιόσποροι θα πρέπει να είναι καβουρδισμένοι πρώτα...
Σε συμφέρει να αγοράσεις τόσα μηχανήματα;

Πάρε μία ιδέα:
www.straehle-maschinenbau.de/Folder/Folder%20A4_griech.pdf
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #110677 από xrysafis72

OANNHSEA έγραψε: Για έλεγξε μήπως η μήτρα είναι για ζωοτροφές και όχι για ξύλο...
και καλα πως θα ξερω ...να την ρωτησω καλη μου για τι πελλετ εισε κατασκευασμενη? :woohoo:
Επίσης τι μάρκα είναι η πρέσα του;
οταν ξαναπαω θα σου πω
Σε συμφέρει να αγοράσεις τόσα μηχανήματα;
Πάρε μία ιδέα:
καλα ασε το βαζω στο πελλετ ζωοτροφης η ξυλου
www.straehle-maschinenbau.de/Folder/Folder%20A4_griech.pdf
.


ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.143 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ