Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6758 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

γιαννης έγραψε: εγω σκεφτηκα να παρω μια παλια μονοκυλινδρη μηχανη να κοψω το κυλινδρο και να βαλω ταπα απο πανω να βγαλω τη μπιελα απο πλαι με μια φυσουνα για να μην βγενουν τα λαδια εξω ωστε να λαδονεται ο στροφαλος και δινω κινηση στο βολαν με μοτερ η βενζινα roygerini εχει μεγαλο βολαν και θεση για λουρι αρα μεγαλη μειωση το υπολειπα ειναι ευκολα ,η μπρικετομηχανη μπροστα το στομιο στενευει η ειναι ολος ο σωληνας ιδια διατομη? δεν εχω δει ποτε απο κοντα




στενευει καρατσεκαρισμενο!!!!! εμεις απο 115 σε 90 χιλ!!!
εξαρταται και ποση δυναμη θα εχει το μοτερ, και τι υλικο θα δουλευεις!!!
η μητρα οπως λεγεται πρεπει να ειναι οσο το δυνατον απο πολυ σκληρο μεταλλο, δεν ειμαι μηχανουργος, αλλα επειδη φτιαχνουμε μια που ακομα την περιμενουμε.............. ακουγα οτι η μητρα ειναι απο μεταλλο ''σταβαξ''!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6776 από antisakis
Απαντήθηκε από antisakis στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
"navarxos"

στενευει καρατσεκαρισμενο!!!!! εμεις απο 115 σε 90 χιλ!!!

Σε τι μηκος αυτη η διαφορα;
και το πιστονι που πρεσσαρει ας πουμε πως ειναι μπορεις να δωσεις περισοτερες πληροφοριες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6804 από navarxos
Απαντήθηκε από navarxos στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

antisakis έγραψε: "navarxos"

στενευει καρατσεκαρισμενο!!!!! εμεις απο 115 σε 90 χιλ!!!

Σε τι μηκος αυτη η διαφορα;
και το πιστονι που πρεσσαρει ας πουμε πως ειναι μπορεις να δωσεις περισοτερες πληροφοριες;


καλησπερα!!! θα προσπαθησω να σου εξηγησω οσο μου ειναι δυνατον
1. ο πρωτος σωληνας οπου θα κινειται το εμβολο, θα πρεπει να ειναι περιπου μισο μετρο η(διαζ)και μικροτερο με διαμετρο 100, 90 η (διαζ) αλλη διαμετρο, γιατι οπως σου ειπα πρεπει να ειναι αναλογα με το τι μοτερ θα εχεις!!! μικρο μοτερ μικρη διαμετρο γιατι αλλιως δεν θα μπορεις να πρεσσαρεις στο σκληρο υλικο , οπως το ξυλο!!
2. στο σωληνα αυτον κανουμε μια διατομη 15 εκατοστα πριν την μητρα για νο ταιζουμε
3. η μητρα ειναι περιπου 10-15 εκατστα, η οποια ερχεται και βιδωνει πολυ γερα πανω στο παραπανω σωληνα, ξεκιναει η μητρα σε διαμετρο οσο ειναι ο πρωτος σωληνας και στενευει αναλογα με ποσο σφιχτη θελουμε την μπριγκεττα, και στη συνεχεια τοποθετουμε εναν απλο σωληνα ιδιου διαμετρου με την μητρα περιπου 20-30 εκατοστα, για να την κρατησει σφιχτη οσο θα ειναι ζεστη να μην διαλυσει!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6933 από antisakis
Απαντήθηκε από antisakis στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

navarxos έγραψε:

antisakis έγραψε: "navarxos"

στενευει καρατσεκαρισμενο!!!!! εμεις απο 115 σε 90 χιλ!!!

Σε τι μηκος αυτη η διαφορα;
και το πιστονι που πρεσσαρει ας πουμε πως ειναι μπορεις να δωσεις περισοτερες πληροφοριες;


καλησπερα!!! θα προσπαθησω να σου εξηγησω οσο μου ειναι δυνατον
1. ο πρωτος σωληνας οπου θα κινειται το εμβολο, θα πρεπει να ειναι περιπου μισο μετρο η(διαζ)και μικροτερο με διαμετρο 100, 90 η (διαζ) αλλη διαμετρο, γιατι οπως σου ειπα πρεπει να ειναι αναλογα με το τι μοτερ θα εχεις!!! μικρο μοτερ μικρη διαμετρο γιατι αλλιως δεν θα μπορεις να πρεσσαρεις στο σκληρο υλικο , οπως το ξυλο!!
2. στο σωληνα αυτον κανουμε μια διατομη 15 εκατοστα πριν την μητρα για νο ταιζουμε
3. η μητρα ειναι περιπου 10-15 εκατστα, η οποια ερχεται και βιδωνει πολυ γερα πανω στο παραπανω σωληνα, ξεκιναει η μητρα σε διαμετρο οσο ειναι ο πρωτος σωληνας και στενευει αναλογα με ποσο σφιχτη θελουμε την μπριγκεττα, και στη συνεχεια τοποθετουμε εναν απλο σωληνα ιδιου διαμετρου με την μητρα περιπου 20-30 εκατοστα, για να την κρατησει σφιχτη οσο θα ειναι ζεστη να μην διαλυσει!!!!!


Ευχαριστω Ναυαρχε για την κατατοπιστικη περιγραφη σου.
Η μητρα με χαλασε λιγο και να δω τη θα κανω με αυτη....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6952 από AMBIENTES
Απαντήθηκε από AMBIENTES στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
Καλησπέρα. Εγώ παίδες το αποφάσησα θα παραγγείλω μια μπρικετομηχανή απο Κίνα.Στο μαιλ που έστειλα για τιμή μου απάντησεγια μια μηχανή 180-200 κιλά 2800 ΔΟΛΑΡΙΑ + μεταφορικά,τελωνεία άλλο 1000-1500 ΔΟΛΑΡΙΑ σύνολο 3000-3300 ΕΥΡΩ και δεν πάνε να κουρεύονται οι έμποροι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6953 από AMBIENTES
Απαντήθηκε από AMBIENTES στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
Ξέχασα να πώ πως ο Κινέζος στέλνει στην τιμή αυτή και ένα σετ ανταλακτικά και 2-3 μήτρες διαφορετικών διαστάσεων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ