Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7921 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

ΥΓ2: αυριο κυριακη παω για ενα 10ημερο στην χωρα του ανατελοντος ηλιου(ιαπωνια).θα προσπαθω να παρακολουθω το τοπικ απο εκει μιας και θα εχω το λαπτοπ. math_pro περιμενουμε νεα σου οταν γυρισω!

Aααα!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Ζηλεύω πολύ!!!
Θα μου φέρεις δώρο;;; Δεν θέλω πολλά - μία γκέισα μόνο να μου φέρεις... :evil:
Και για να σε προλάβω: αληθινή!!!

ΥΓ1: OANNHSEA ενα μηχανημα σαν αυτο θα μπορουσε να βγαλει μπρικεττες απο κλαδια ελιας χωρις προβληματα?(ενοοωειτε αποξηραμενα) μιας και η κυρια πρωτη υλη μας εδω ειναι αυτη. με φοβιζει αν θα μπορει να δενει το τριμμα, αν θα κολαει ή θα μας διαλυεται? καλο θα ηταν να αποφευχθει το συνδετηκο υληκο λογο κοστους.

Δεν υπάρχει πρόβλημα...
Και εάν θέλουμε συνδετικό ας είναι καλά ο νισεστές και η μαγειρική συνταγή που έδωσα...
Δεν είναι καθόλου ακριβή...

. εξηγησε στον φιλο σου οτι ολλα τα μεταλλα που θα μουν στον τορνο πρεπει να περαστουν απο βαφη μιας και οι μεγαλες θερμοκρασιες πανω στον τορνο θα τα αδυνατησουν και θα χασουν την αντοχη τους! δεν θελουμε να τα παρουμε ολα στο χερι οπως ο φιλος ΤΣΙΚ!!!

Τώρα είναι που θα το πάρεις στο χέρι... :P :P :P :P
Βρε συ, γιατί δεν ρωτάς κάνα μηχανολόγο; (Την μεγαλοφυΐα μου δηλαδή... :silly: )

Η βαφή του μετάλλου στα κρουστικά μηχανήματα είναι επιλεκτική...
Η βαφή το δυναμώνει μεν, το κάνει πιο εύθραυστο δε. Θα πρέπει ύστερα να γίνει ανόπτηση για να έρθει το μέταλλο σε κάποιες από τις αρχικές του ιδιότητες.
Με λίγα λόγια: ξέχνα την βαφή, εκτός από τα κύρια κομμάτια.
Υπάρχουν άλλοι χάλυβες που είναι τρεις ή και τέσσερις φορές πιο ανθεκτικοί από τον St37 χωρίς να έχουν υποστεί βαφή και είναι κατάλληλοι για κρούση...

ρε παιδια ενας σοβαρος τορνος εχει υγρο ψυκτηκο και δεν ανεβαζει θερμοκρασια και εχει βιντια που τρωνε και ρουλεμαν

Σοβαρός τόρνος; Θέλεις να πεις ότι οι υπόλοιποι κάνουν αστεία; Α τους άτιμους... :silly:

Το ψυκτικό υγρό είναι άμεσα συνδεδεμένο με το τι κόβει ο τόρνος. Δηλαδή άλλο υγρό για τα stahl, άλλο για τα inox, άλλο για το ορείχαλκο. Υπάρχει βέβαια και το unisex, αλλά αυτό είναι κάπως ακριβό...
Έτσι οι πιο πολλοί απλώς βάζουν ένα ρημάδι σαπουνέλαιο και τελείωσαν...
Τα βίντια που λες είναι από ειδικά πολλαπλώς επικαλλημένα σκληρομέταλλα και για τα βαμμένα υπάρχουν κεραμικά βίντια. Αυτές όμως θέλουν και ειδικές μανέλες...

Άρα δεν είναι όλα τόσο απλά για ένα μικρό μηχανουργείο...

Λοιπόν για να καταλάβετε πως είναι τα πλήρως επαγγελματικά μηχανήματα δείτε ένα από τα Νο1 ονόματα στην παραγωγή μπριγκετών. Την C.F. Nielsen.
Βάλτε στο youtube το λήμμα Nielsen Briquetting και δείτε πως ακριβώς παράγετε η τέλεια μπριγκέτα.
Προσέξτε ιδιαίτερα τα μηχανήματα, τα οποία είναι και υδραυλικά και κρουστικά...


Υπάρχει όμως και αυτή η λύση για μπριγκέτα...
Εδώ το βλέπετε για κάρβουνο, αλλά δουλεύει και στο πριονίδι...


Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7971 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA έγραψε:

ΥΓ2: αυριο κυριακη παω για ενα 10ημερο στην χωρα του ανατελοντος ηλιου(ιαπωνια).θα προσπαθω να παρακολουθω το τοπικ απο εκει μιας και θα εχω το λαπτοπ. math_pro περιμενουμε νεα σου οταν γυρισω!

Aααα!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Ζηλεύω πολύ!!!
Θα μου φέρεις δώρο;;; Δεν θέλω πολλά - μία γκέισα μόνο να μου φέρεις... :evil:
Και για να σε προλάβω: αληθινή!!!


χαχαχαχαχαχα......οτι θελει ο πρωτομαστορας!!!!!

ΥΓ1: OANNHSEA ενα μηχανημα σαν αυτο θα μπορουσε να βγαλει μπρικεττες απο κλαδια ελιας χωρις προβληματα?(ενοοωειτε αποξηραμενα) μιας και η κυρια πρωτη υλη μας εδω ειναι αυτη. με φοβιζει αν θα μπορει να δενει το τριμμα, αν θα κολαει ή θα μας διαλυεται? καλο θα ηταν να αποφευχθει το συνδετηκο υληκο λογο κοστους.
Δεν υπάρχει πρόβλημα...
Και εάν θέλουμε συνδετικό ας είναι καλά ο νισεστές και η μαγειρική συνταγή που έδωσα...
Δεν είναι καθόλου ακριβή...


heyy...μου τα μπερδευεις!απο την μια μου λες οτι δεν θα υπαρχει προβλημα και απο την αλλη μου λες για τα συνδετικα!!!περα απο την πλακα πες μου τι πραγματικα πιστευεις?θα κολαει ή θα μας διαλυεται?
ασε που ειχες πει οτι η συνταγη δεν κανει για μηχανημα μιας και θα κολησουν ολα...ή κανω λαθος?
κοιτα, καλο ειναι να αποφευχθη ο νισεστες και γενικα τα συνδετικα υλικα γιατι αν μιλαμε για 5-10 τονους...αντε βγαλε ακρη με τα συνδετικα μετα.[/quote]


Άρα δεν είναι όλα τόσο απλά για ένα μικρό μηχανουργείο...


εχεις απολυτο δικιο αλλα και τι να κανουμε??? για να παρεις ενα μηχανημα εργοστασιακο που να βγαζει 250 κιλα/ωρα θες τουλαχιστον 20-25 χιλιαδες!

Υπάρχει όμως και αυτή η λύση για μπριγκέτα...
Εδώ το βλέπετε για κάρβουνο, αλλά δουλεύει και στο πριονίδι...


καλο φενεται.αν τα εβγαζε και λιγο πιο μεγαλα ακομη καλητερα. ισως να αλαζουν τα καλουπια με μεγαλητερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7980 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
ειμουν στην αγροτικα με εναν φιλο μιας και ηθελα να δω για καινουργια μηχανηματα και περισσοτερο για κανενα καταστροφεα που να στελνει τριμματα κλαδεματων με pick up πισω σε trailer.τιποτα δεν βρηκα εκτος απο ενα που δεν εκανε μιας και ο καταστροφεας εβγενε διπλα απο δεξια και ηταν για γρασιδι και τριφυλια.τελος παντων καθομουν και εξηγουσα στον καθε εμπορο τι ακριβως ηθελα και γιατι το ηθελα. αυτοι δεν εχουν ιδεα το τι θελει-τι χρειαζεται ο κοσμος. αυτα τα μηχανηματα θα επρεπε να ειχε η φετινη αγροτικα και οχι τα ιδια και τα ιδια που εχουν κατακλησει την αγορα.
ειμουν εξω απο περιπτερο σε εναν εμπορο με πελλετιερες που ειχε τα μηχανηματα του εξω αν τον ειχατε δει οσσοι πηγατε. κοντεψαμε να σκοτωθουμε με αυτον μιας και καθομουν και ανοιγα τα ματια στον κοσμο, οτι ολλα αυτα που λεει δεν ειναι ετσι ακριβως μιας και μονο καφε που δεν μας ειπε οτι κανουν οι μηχανες του!πριν χοντρινη το παιχνιδι εφυγα για να υρεμησουν τα πνευματα. εκει ποιασαμε κουβεντα με καποιους αγροτες απο χαλαστρα.μας εξηγουσαν οτι εχουν απειρο αχυρο απο τα ρυζια και δεν ξερουν τι να το κανουν.μας ειπαν οτι πουλανε το αχυρο 45ευρω τον τονο αλλα δεν υπαρχει ζητηση.
και δεν ειναι μονο τα ρυζια...ειναι τα σταρια και ενα σωρο αλλα δημητριακα που τα υποληματα τους μπορουν να χρησημοποιηθουν για καυσιμη υλη. ειναι και οι ελιες,τα καισια,τα ροδακινα και τοσσα αλλα.
εκκατομυρια τονοι πανε χαμενοι καθε χρονο. ο κοσμος κοιμαται ακομη αλλα και αυτοι που δεν κοιμουνται δεν ξερουν τι και πως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8004 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

heyy...μου τα μπερδευεις!απο την μια μου λες οτι δεν θα υπαρχει προβλημα και απο την αλλη μου λες για τα συνδετικα!!!περα απο την πλακα πες μου τι πραγματικα πιστευεις?θα κολαει ή θα μας διαλυεται?
ασε που ειχες πει οτι η συνταγη δεν κανει για μηχανημα μιας και θα κολησουν ολα...ή κανω λαθος?
κοιτα, καλο ειναι να αποφευχθη ο νισεστες και γενικα τα συνδετικα υλικα γιατι αν μιλαμε για 5-10 τονους...αντε βγαλε ακρη με τα συνδετικα μετα.


Δεν κάνεις λάθος - όντως είχα γράψει ότι θα γίνουν όλα ένα σώμα με το νισεστέ.
Με την συνταγή όμως που έδωσα και η οποία ήταν για χειροποίητη μπριγκέτα...
Θεωρητικά και σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει και έχω δει στο δίκτυο, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα το μηχάνημα να κάνει την μπριγκέτα χωρίς συνδετικό.
Το συνδετικό είναι η τελική λύση και θα πρέπει να υπάρχει πειραματισμός...


^silent_power^
Το emaili μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Για στείλε μου μήνυμα ποιός ήταν αυτός ο "τρομερός" έμπορας...

καλο φενεται.αν τα εβγαζε και λιγο πιο μεγαλα ακομη καλητερα. ισως να αλαζουν τα καλουπια με μεγαλητερα.

Δυστυχώς σε ένα τέτοιο μηχάνημα απλά δεν μπορείς να αλλάξεις τα καλούπια...
Το φτιάχνεις και ξεκινάς με ένα και μοναδικό καλούπι...
Αλλά όπως είδες, η συμπίεση είναι τέλεια, και φυσικά το μηχάνημα πολύ απλό χωρίς κρούσεις...
Μήπως και είδες τα βίντεο στο youtube από την εταιρεία C.F. Nielsen;
Ψάξε και το στέκι της εταιρείας στο νετ - θα δεις και θα καταλάβεις γιατί αυτή η εταιρεία έχει γίνει από τις πρώτες στον κόσμο στην παραγωγή μπριγκετομηχανών...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #8264 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
τελικα παραγγειλα τα σχεδια αυτα
θα δω σε τι μορφη θα μου τα στειλουν και οποιος τα θελει του τα στελνω δωρεαν μονο το ταχυδρομειο θα πληρωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9332 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας
hello guyz!!!!
^silent_power^ is backkk!

Θεωρητικά και σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει και έχω δει στο δίκτυο, δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα το μηχάνημα να κάνει την μπριγκέτα χωρίς συνδετικό.
Το συνδετικό είναι η τελική λύση και θα πρέπει να υπάρχει πειραματισμός....


ξερω οτι δεν μιλαω με καποιον ασχετο και εμπειστευομαι τις γνωσεις σου αλλα
με φοβιζει οτι δεν εχω δει κατι με τα ματια μου και δεν βρισκεις ευκολα καποιον εδω που να εχει παρομοιο μηχανημα για να δοκιμασεις. εχεις υποψην κανενα εμπορο που θα δεχοταν να κανουμε δοκιμη στο μηχανημα του?

^silent_power^
Το emaili μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Για στείλε μου μήνυμα ποιός ήταν αυτός ο "τρομερός" έμπορας....


oannhsea δυστηχως δεν συγκρατησα την επωνυμια. παντως εκτος περιπτερου ηταν ο μοναδικος.αν καποιος ηταν στην εκθεση και ξερει τον παραπανω εμπορο ας μας βοηθυσει. ειχε και μικρους σφυρομηλους εκτος απο πελλετομηχανες.

καλο φενεται.αν τα εβγαζε και λιγο πιο μεγαλα ακομη καλητερα. ισως να αλαζουν τα καλουπια με μεγαλητερα.

Δυστυχώς σε ένα τέτοιο μηχάνημα απλά δεν μπορείς να αλλάξεις τα καλούπια...
Το φτιάχνεις και ξεκινάς με ένα και μοναδικό καλούπι...
Αλλά όπως είδες, η συμπίεση είναι τέλεια, και φυσικά το μηχάνημα πολύ απλό χωρίς κρούσεις...
Μήπως και είδες τα βίντεο στο youtube από την εταιρεία C.F. Nielsen;
Ψάξε και το στέκι της εταιρείας στο νετ - θα δεις και θα καταλάβεις γιατί αυτή η εταιρεία έχει γίνει από τις πρώτες στον κόσμο στην παραγωγή μπριγκετομηχανών...[/quote]

το μηχανημα διχνει καλο και γρηγορο.με μειονεκτημα οτι ειναι μεγαλη βαρια κατασκευη με αντλιες λαδιου,μπουκαλες και αυτοματισμους. το καρβουνο εχει μεγαλητερη πυκνοτητα.αυτο συμαινει οτι αν θες να βαλεις τριμματα κλαδιων εκει μεσα..τοτε πρεπει να εχεις πολυ περισσοτερο χωρο στο θαλλαμο συμπιεσης μιας και το τριμμα μετα την συμπιεση θα καταλαμβανει το 1/10(ενα δεκατο) απο τον χωρο που επιανε πριν. με αλλα λογια ή θα βγαζεις μπρικεττες σαν πολυ μικρες ροδελες ή πρεπει να μεγαλωσεις τον χωρο για να τις κανεις μεγαλητερες.
ναι ειδα τα βιντεο. καποια τα ειχα ξαναδει χωρις ομως να ξερω που κατασκευαζονται και οτι αυτη η εταιρεια ειναι κορυφη. παντως απο οτι ειδα βγαζει μηχανηματα για βιομηχανιες και οχι για κατι ερασσιτεχνικο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.155 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ