Παραγωγή μπριγκέττας

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7457 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

κατσε γιατι σ'εχασα.δυλαδη 3000 τα υλικα, + 1000 το κερδος "αερας"(που τους φενεται λιγο παναθεμα τους) + 2000 τα μαστορικα(ετσι δεν ειναι?) = 6000 πλακα μας κανουν.θα βγαλουν 3000κερδος στην ουσια και δεν τους ειναι αρκετο...δεν παμε καθολου καλαα....!

Όχι βρε...
Πρόσεξε: 3000 ευρώ τα υλικά, 1000 ευρώ τα εργατικά, 1000 ευρώ το κέρδος, 1000 ευρώ το ΦΠΑ....

3000 τα υλικα(που ειμαι σιγουρος οτι αν ψαχτεις λιγο θα τα βρεις πιο φθηνα),

Μιλάμε πάντα για καινούρια εξαρτήματα και όχι μεταχειρισμένα...

st37 ειναι τυπος τορνου?

Εντάξει - το είπαν ότι θα μου πάρει καιρό να συνηθίσω ότι δεν μιλάω σε άλλους μηχανολόγους... :blush:
Λοιπόν st37 είναι ο τύπος του χάλυβα - ο πιο μαλακός στην αγορά. 370Ν/mm^2 αντοχή σε εφελκυσμό...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7458 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

ΤΣΙΚ έγραψε: Καλησπερα και απο εμενα παλι,
Βλεπω οτι μιλατε για το κοστος κατασκευης χωρις να μιλατε για το κοστος παραγωγης.
Εγω εχω πειραματιστη αρκετα πανω στο θεμα κατασκευη και βλεπω οτι η μηχανες που λετε ειναι καθαρα για ερασιτεχνικη χρηση και για παραγωγη κατω απο 100 κιλα/ανα ωρα (αυτες με τα 3000 ευρω).
χρειαζετε θριματιστεις,η εστω πριονιδι ετοιμο και 3ωρες ωστε να τελειοποιηθη το υλικο.
σκεφτητε και λιγο το χρονο που χρειαζετε την μερα ωστε να το παραγετε,και το ποσο αγαπητη θα γινετε στους γυρο σας με τα πρωτα κρυα,και τοτε τα μιχανικια αρχιζουν και παραδιδουν πνευμα...


καλησπερα ΤΣΙΚ!
τα μηχανηματα θα αγοραστουν μια φορα και οχι καθε μερα.επισης μπορουν να αγοραστουν και συναιτερεικα. (συναιτερεικα = κοστος κτησης των μηχανηματων...τουλαχιστον δια δυο)
κατω απο 100 κιλα? δεν νομιζω η μπλε παλινδρομικη που ανεβασα αν ειδες να βγαζει μονο 100 κιλα! επισης δεν ειναι μηχανη της πλακας!ειναι ανθεκτικο μηχανημα οσο δεν παει!
ο χρονος δεν ειναι προβλημα ...για τους περισσοτερους εδω μεσα!

η πρωτη μηχανη που κατασκεευασα κοστισε κοπλε 5000ευρο και εβγαζε 150 με 180 κιλα τιν ωρα μαξημου.
οσο την δουλευα μια 1 με 2 ωρες την ημερα δεν ειχα κανενα προβλημα
πεζει τρελο ρολο το σφιξιμο γιατι αλλιος καιγοντε πολι γριγορα,
εγω ειχα βαλει πολυ καλα υλικα αλλα ειχα πολλα προβληματα στο στροφαλο και στην μπιελα,λιγο παιδια αν στραβωση ενα απο τα δυο αρχιζουν τα παρακεντρα και τα περνει ο διαολος
καπος ετσι βαρεσαμε τον πρωτο στροφαλο,μπηκε χειροποιητοσ και ποιο ενισχημενος και μετα χασαμε την μπιελα.τα εκανα χειροποιητα και τα δυο και τελειωσε το θεμα αλλα παλι δεν την δουλευω ποτε σερη πανω απο 2 ωρες.


δεν θελω να ανφερωμαι σε κιλα που αποδιδει η μηχανη(αν και το εκανα λιγο πιο πανω) μιας και τα νουμερα ειναι εντελως θεωρητικα. αναλογως το υλικο... τα κιλα παιζουν.(αλλο αχυρο..και αλλο κλαδι ελιας.μην τα ισσοπεδωνουμε ολα).
αν δεν την πιεζεις παρα πολυ την μηχανη, και 24 ωρες να δουλευει γιατι να εχει προβλημα? αν ομως εχεις εναν κοχλια που πιεζει παρα πολυ ποσοτητα στο εμβολο και η μηχανη δουλευει μονιμος ζωρισμενη...τοτε ναι θα εχεις προβλημα.
το σφιξιμο κανονιζεται ευκολα με την διαμετρο της κεφαλης.κανονιζεις να ειναι αρκετα κωνικη για να συμπιεζει αρκετα!
πιστευω οτι τα μεταλλα σου ανεβαζαν μεγαλες θερμοκρασιες λογω οτι ζωριζονταν περισσοτερο απο οσο αντεχαν. επισης αν τα μεταλλα τα πασπατευεις πολυ ωρα πανω στον τορνο και τα αναψεις,τοτε χανουν την σκληροτητα τους και μαλακονουν. ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!


αυτη που φτιαχνω τωρα ειναι τυπου ronak θα αγγιξει τα 15000 ευρω αλλα με μινι μου 1τονο ανα/ωρα.
δεν εχει τιποτα του εμποριου πανω ολλα ειναι χειροποιητα για μεγαλητερη αντοχη αλλα και τρελλες ωρες προσωπηκης εργασιας(λογο οτι εχω το μηχανουργειο)
σκεφτητε πολυ καλα πριν δωσετε ποιοδηποτε ποσο το τι απετησεις θελετε να εχετε.
και βασικο που θα βρισκετε την πρωτη υλη.
καντε μια σουμα και δειτε τι σας συμφερει.
ευχαριστω για το χρονο σας
και μεσα στο φεβρουαριο και φωτο απο το μεγαλο τερας...


υπαρχει τοσο υλικο που δεν ξερουμε τι να το κανουμε. απο αχυρο εως κλαδια δεντρων. μιλαμε για χιλιαδες τονους, για να μην πω εκατομμυρια και γινω υπερβολικος. το προβλημα ειναι στα μηχανηματα.να αγορασεις κατι σωστο που θα σου βγαζει σιγουρα δουλεια με νορμαλ τιμη αγορας. ειχα ανεβασει σε πρωηγουμενη σελιδα καποιες φωτο με εναν καταστροφεα ο οποιος φορτωνει απευθειας σε trailer τριμμα. πιστευω δεν υπαρχει τροπος γρηγοροτερος και ευκολοτερος απο αυτων. σε ενα πρωινο μπορω να μαζεψω τοσσα κλαδια και να τα κανω τριμμα οσα μου χρειαζονται για ολη την χρονια.
ανεβασε φωτο και απο το παλιο σου μηχανημα να το πουμε πως ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7460 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

πιστευω οτι τα μεταλλα σου ανεβαζαν μεγαλες θερμοκρασιες λογω οτι ζωριζονταν περισσοτερο απο οσο αντεχαν. επισης αν τα μεταλλα τα πασπατευεις πολυ ωρα πανω στον τορνο και τα αναψεις,τοτε χανουν την σκληροτητα τους και μαλακονουν. ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!

Τα πασπατεύεις;;; :evil: :evil: :evil:

Λοιπόν όταν κατεργάζεσαι ένα κομμάτι μέταλλο στον τόρνο, υπάρχουν ειδικοί πίνακες που λένε ποιά πρέπει να είναι η μέγιστη ταχύτητα κοπής. Αλλιώς το μέταλλο αρχίζει να χάνει ιδιότητες. Σε αυτή την περίπτωση το πας για βαφή (δεν εννοώ χρώμα!!!) και αποκτά τις ιδιότητες που θέλεις...
Επίσης δεν κάνει ο κάθε χάλυβας.
Υπάρχουν άλλοι χάλυβες για την τριβή, άλλοι για επιφανειακή σκληρότητα και άλλοι για να επεξεργαστούν με lapping kai pilling...
Άρα αυτό που κάνουν οι περισσότεροι είναι απλώς μαστορέματα...
Ρωτήστε και κάνα μηχανολόγο κατασκευαστή βρε!!!

υπαρχει τοσο υλικο που δεν ξερουμε τι να το κανουμε. απο αχυρο εως κλαδια δεντρων. μιλαμε για χιλιαδες τονους, για να μην πω εκατομμυρια και γινω υπερβολικος.

Δεν θα γίνεις καθόλου υπερβολικός - το αντίθετο μάλιστα...

Πάντως εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι η καλύτερη μπριγκετομηχανή θα πρέπει να είναι η τύπου ronak και αμέσως μετά ο ατέρμωνας... Ο ατέρμων δε, μια και δεν έχει κρούσεις, μπορεί στο τέλος να αποδειχτεί πιο ανθεκτικός από την παλινδρομική...
Η υδραυλική απλά δεν κάνει για έναν ιδιώτη - και επίσης είναι πολύ περίπλοκη στην κατασκευή από μικρά μηχανουργεία...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7483 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

OANNHSEA έγραψε:

πιστευω οτι τα μεταλλα σου ανεβαζαν μεγαλες θερμοκρασιες λογω οτι ζωριζονταν περισσοτερο απο οσο αντεχαν. επισης αν τα μεταλλα τα πασπατευεις πολυ ωρα πανω στον τορνο και τα αναψεις,τοτε χανουν την σκληροτητα τους και μαλακονουν. ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!

Τα πασπατεύεις;;; :evil: :evil: :evil:

Λοιπόν όταν κατεργάζεσαι ένα κομμάτι μέταλλο στον τόρνο, υπάρχουν ειδικοί πίνακες που λένε ποιά πρέπει να είναι η μέγιστη ταχύτητα κοπής. Αλλιώς το μέταλλο αρχίζει να χάνει ιδιότητες. Σε αυτή την περίπτωση το πας για βαφή (δεν εννοώ χρώμα!!!) και αποκτά τις ιδιότητες που θέλεις...
Επίσης δεν κάνει ο κάθε χάλυβας.
Υπάρχουν άλλοι χάλυβες για την τριβή, άλλοι για επιφανειακή σκληρότητα και άλλοι για να επεξεργαστούν με lapping kai pilling...
Άρα αυτό που κάνουν οι περισσότεροι είναι απλώς μαστορέματα...
Ρωτήστε και κάνα μηχανολόγο κατασκευαστή βρε!!!


το ιδιο ακριβως λεμε! πιστευω αυτο ηταν ο λογος που τα πειρε ολα στα χερια. ειχαμε παθει και εμεις κατι αναλογο με τον τορνο.αν "ΠΑΣΠΑΤΕΥΕΙΣ" κατι, παρα πολυ ωρα στον τορνο..τοτε καλητερα παρτο και πετα το! ειμουν απολυτα σιγουρος οτι θα σχολιαζες το πασπατευω γι αυτο και δεν το ειχα διαγραψει για να δω το καυστικο σου σχολιο!!! :evil:

υπαρχει τοσο υλικο που δεν ξερουμε τι να το κανουμε. απο αχυρο εως κλαδια δεντρων. μιλαμε για χιλιαδες τονους, για να μην πω εκατομμυρια και γινω υπερβολικος.

Δεν θα γίνεις καθόλου υπερβολικός - το αντίθετο μάλιστα...

Πάντως εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι η καλύτερη μπριγκετομηχανή θα πρέπει να είναι η τύπου ronak και αμέσως μετά ο ατέρμωνας... Ο ατέρμων δε, μια και δεν έχει κρούσεις, μπορεί στο τέλος να αποδειχτεί πιο ανθεκτικός από την παλινδρομική...
Η υδραυλική απλά δεν κάνει για έναν ιδιώτη - και επίσης είναι πολύ περίπλοκη στην κατασκευή από μικρά μηχανουργεία...


ειχα γραψει για την παλινδρομικη σε μια απο τις προηγουμενες σελιδες οτι εχει το μειονεκτυμα του κραδασμου, αυτο και μονο αυτο ειναι το μειονεκτημα της. σε αντιθεση με τα πλεονεκτηματα τις που την καθιστουν την καλητερη!
ο ατερμωνας ειναι καλως αλλα δεν μπορει να φτασει με τιποτα την αποδοση του παλινδρομικου.
καποιος γνωστος εχει μια μηχανη ...του κιμα απο κρεοπωλειο(OANNHSEA περιμενω καυστικο σχολιο!!! :evil: ) η οποια εχει καμμενο μοτερ και γι αυτο και την πεταξε στην ακρη. ο τροπος που πρεσσαρει το κρεας ειναι ο ιδιος μιας μπρικετομηχανης με κοχλια!το προβλημα ειναι οτι ο κοχλιας δεν ειναι εφαρμοστος με τον σωληνα.εχουν αρκετο κενο αναμεσα τους οποτε δεν κανει για να πρεσσαρει!επισης ο αξονας της ειναι πολυ ψιλος και δεν ειναι για πολλα πολλα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7514 από γιαννης
Απαντήθηκε από γιαννης στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

^silent_power^ έγραψε:

γιαννης έγραψε:

^silent_power^ έγραψε:

γιαννης έγραψε: εχει κουζινετα με λευκο μεταλο ειναι πολυ ανθεκτικα το θεμα ειναι που θα βρω μαλκοτσι


εχεις απολυτω δικιο. νομιζα πως δεν ειχε. το εψαξα και οντως εχει. γραψε λαθως! :evil:
σε αγγελια ισως βρεις. εχω μια εγω αλλα δεν ειναι για διαλυση μιας και δουλευει κανονικα.

Ξερεις τι διαδρομη εχει το εμβολο ? ασφαλως δεν θα χαλασω καποια που δουλευει ειναι αντικα εργο τεχνης ακους το δουλεματης και ευχαριστιεσε αν μου κανει η διαδρομη θα ψαξω για καμια χαλασμενη


γιαννη ρωτησα τον πατερα μου, μιας και εχει λυση μαλκοτση για να την επισκευασει. εμπειρικα στο περιπου, μου ειπε διαδρομη στους 20 ποντους και το πιστονι της αν σε ενδιαφερει να μαθεις, εχει τις διαστασεις ενος αλουμινενιου κουτιου coca cola.

καποιος που εχει το βιβλιο μιας 12 hp μου ειπε οτι εχει 12 ποντους και ειναι λιγο αλλα αν η μικρη εχει 20 ειναι οτι πρεπει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #7544 από ^silent_power^
Απαντήθηκε από ^silent_power^ στο θέμα Απ: Παραγωγή μπριγκέττας

καποιος που εχει το βιβλιο μιας 12 hp μου ειπε οτι εχει 12 ποντους και ειναι λιγο αλλα αν η μικρη εχει 20 ειναι οτι πρεπει


Γιαννη οι διαστασεις που σου εγραψα ειναι για την πιο μικρη μηχανη μαλκοτσης.(αυτη εχει ο πατερας μου). εχει 5 ιππους. ειναι αυτη που χρειαζεσαι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ