Εργοστάσιο pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33661 από Περικλής
Απαντήθηκε από Περικλής στο θέμα Εργοστάσιο pellet
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, έχω στην κατοχή μου ένα ημιτελές ακίνητο μισό στρέμμα, οικόπεδο και μπετά που σαν αποθήκη κλείνουν και με y-tong 90τμ ισόγειο και 90τμ 1ος όροφος. Επίσης σαν αρχή ένας ιδιοκτήτης συνεργείου μου αφήνει 40 τόνους κλάδεμα για εκμετάλλευση. Είμαι τελείως άσχετος με τα μηχανήματα που χρειάζονται για το πριονίδι και αν μπορείτε να με διαφωτίσετε θα γλιτώσω από πολύ ψάξιμο, δηλαδή που να κοιτάξω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33693 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Εργοστάσιο pellet
40 τονους κλαδεμα!!??
τι ενοεις??
Η περιοχη σου εχει ελιες η αλλα δενδρα που κλαδευονται συχνα??
Το ακινητο καλο ειναι για αρχη, εαν μπορει να σκεπαστει ολοκληρο με σιδηροκατασκευη.
Χρειαζεσαι ενα φορτηγακι με τρειλερ και εναν θρυματιστη
οχι μικροτερο απο αυτον.
ενα σφυρομυλο

ενα φτυαρι και σακουλες.
Για στεγνωμα του υλικου καλυτερα με το ηλιο κατω απο το υποστεγο.
Υπαρχουν στεγνωτηρες αλλα ειναι ακριβοι www.alibaba.com/product-gs/654556153/Rel...d_dryer_machine.html
μπορεις βεβαια να κανεις και καμια πατεντα.
Οι πελατες σου πρεπει να εχουν λεβητα βιομαζας, οχι μονο πυρηνοξυλο η μονο πελλετ αλλα να μπορουν να καψουν ΚΑΙ πριονιδι η wood chips σαν αυτον www.reffogiuseppe.it/Caldaia%20Kalorina%...%20sansa,%20ecc.html
η σαν τον δικο μου
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33862 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Εργοστάσιο pellet
Πρώτον, έχεις εξασφαλίσει κάτι πέρα από τους 40 τόνους;
Ξέρεις, αυτή τη στιγμή υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που ψάχνουν για υλικό καύσης...

Δεύτερον εάν ασχοληθείς σοβαρά, θέλεις βαρύ μηχάνημα.
Κάτι σαν αυτό:



Ή σαν αυτό:




Τρίτον, θα χρειαστείς οπωσδήποτε ξηραντήριο για τα chips.
Το φρέσκο κλάδεμα όταν γίνει ντάνες, αρχίζει και ανάβει από κάτω και σαπίζει...

Τέταρτον - 90+90 τετραγωνικά; Ξέρεις πόσο όγκο πιάνει μία σακούλα big bag του ενός τόνου; Περίπου 1,5x1,5m δηλαδή 2,25 τετραγωνικά...
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34150 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Εργοστάσιο pellet
ΟΑΝNHSEA

στείλε μου ένα mail σε παρακαλώ

ευχαριστώ

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34218 από OANNHSEA
Απαντήθηκε από OANNHSEA στο θέμα Εργοστάσιο pellet
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37709 από kritikos
Απαντήθηκε από kritikos στο θέμα Εργοστάσιο pellet
Χαιρετώ την παρέα ...
Μπορώ να καταλάβω ότι το αγκρο πελλετ δεν κάνει για εμπορικούς λόγους λόγω προδιαγραφών ... αυτό που δεν μπορώ να καταλλάβω είναι γιατί να μην υπάρχουν προδιαγραφές για αγκροπελλετ ... γιατί να είναι μόνο για ιδιόχρηση;;; ... υπάρχει μία τεράστια επιχειριματική ευκερία για αγρο πελλετ ...
ή να τω πω αλλιώς ... αν στήσω μία μονάδα να παράγω πέλλετ για ιδιόχρηση και ότι μου περισεύει το πουλάω που θα κολλήσω αν όταν το πουλάω λέω ότι είναι αγροπελλετ ... και στην τελική πόσο υστερεί στην καύση από το πελλετ προδιαγραφών αν έχει γίνει σωστά η διαδικασία παραγωγής ...

προς ΟΝΝΗΣΕΑ
να πω ότι εδώ στην Κρήτη, στο Ηράκλειο βάζουν συνέχεια καυστήρες βιομάζας αλλά δεν βρίσκουν φτηνό πέλλετ, όμως πλέον δεν βρίσκουν και φτηνό πυρηνόξυλο ,, ένας από τους λόγους που πολλοί προτιμούν το πέλλετ παρόλο που είναι ποιο ακριβό είναι ότι όταν είσαι σε μία πολυκατοικία το πέλλετ διευκολύνει στην διαχείριση, ... άρα υπάρχει τεράστια επιχειρηματική ευκερία για μικρές μονάδες φτηνου αγροπέλλετ ...

και επειδή υπάρχει αύθονο υλικό από ελαιεργοστάσιο (πυρήνα συν φύλλα ελιάς) συν ότι κλαδέματα από ελιάς κλπ ... τι θα πρέπει να με αποθαρρύνει στο να προχωρήσω σε μία μικρή μονάδα δίπλα στο εργοστάσιο;;;

να προσθέσω ακόμα ότι η πυρήνα μυρίζει μέσα στην πόλη και τα ξύλα πλέον δεν επαρκούν
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by kritikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ