Καυστήρας βιομάζας

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17437 από ^silent_power^

Βιομαζιστής έγραψε:

^silent_power^ έγραψε:
λοιπον,στην δευτερη φωτο που εχεις βαλει, σκεψου οτι στην κορυφη του κωνου που γυριζει περνωντας κινηση απο τον κοχλια, αν κολισουμε εναν αξονα που θα γυριζει τρελά μεσα στο βαρελι, δεν θα εχουμε προβλημα αν το σιλο ειναι κωνικο ή ειναι σαν βαρελι. αυτο που θα κολισεις στην κορυφη του κωνου της δευτερης φωτο ειναι ενας ''καρδανικος αξονας'' σαν αυτον που βαζουμε στο τρακτερ για να δωσουμε κινηση απο το πτο. μονο που εμεις στο κωνο θα κολησουμε μονο το ενα κομματι του αξονα,οχι και τα δυο. και φυσικα μιλαμε για εναν πολυ πολυ ψιλο αξονα.οχι κατι βαρη.


Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα κατορθώσεις να πάρεις κίνηση από τον κοχλία χωρίς να καταφέρεις να τον σταματήσεις λόγω των τριβών και της αντίστασης του αναδευτήρα πάνω στο chip.
Οι κινητήρες των κοχλίων από τα εργοστάσια κατασκευής των λεβήτων, είναι σχεδιασμένοι να δέχονται ένα στάνταρ φορτίο. Δεν μπορεί ο καθένας να τους επιφορτίζει και με άλλες έξτρα λειτουργίες εκτός των αρχικών.
Λογικά χρειάζεσαι δεύτερο μοτέρ με μειωτήρα.


και που ξερεις εσυ ποσσο δυναμη χρειαζεται αυτο που σκεφτηκα για να γυρισει???
ριξε μια ματια στη δευτερη φωτο που ανεβασε το μελος stratis και θα δεις πως θα παρω κινηση αλλα και ποσση αντισταση θα μπορουσε να εχει με αυτες τις τοσο ψιλες ΄΄βελονες΄΄ που εχει για ανδευτηρες.
ποια εργοστασια...ποιους σχεδιασμους και πρασινα αλογα μου τσαμπουνας??? ποιος μιλησε για κατι τετοιο???
εγω ''ο ασχετος'' δεν μιλησα ποτε για κατι ετοιμο.εσυ μιλησες για εργοστασια.εγω μιλησα για ιδιοκατασκευη λεβητα βιομαζας, μιας και εχουμε εναν εδω που φτιαχνει χειροποιητα.
στην τιμη που θα αγορασεις εσυ εναν βιομαζας, εγω θα σκασω τα μισα για κατι πιο ενισχυμενο.βαζω οτι μοτερ θελω, βαζω οτι αξονα θελω στον κοχλια κλπ.

οσω για μειωτηρα που λες...εγω αυτους που εχω δει...ειναι με γραναζια και ετσι μεταβαλουν τις στροφες.δυλαδη εχουν 3-4 γραναζια και βαζουν το αναλογο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17438 από ^silent_power^

Βιομαζιστής έγραψε: Τελικά αντιλαμβάνομαι πως τα ανοιχτά forum χωλαίνουν ως προς την πράξη και όχι ως προς τον σχεδιασμό. Την φαντασία θα έλεγα καλύτερα.

Η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών μιλά με θεωρία. Όχι έμπρακτα.
Μόνο που η θεωρία πολλάκις απέχει έτη φωτός από την πράξη.



ναι χωλαινουν...ευτυχως δυλαδη! μιας και αν δεν το εκαναν...θα την ειχαμε πατησει ολοι οπως εσυ που βιαστηκες και την πατησες.μιας και εχεις τωρα κατι αντιπαραγωγηκο εντελως(εσυ μας το λες αυτο). αν βιαζομουν οπως εσυ, τωρα θα ειμουν στην ιδια φαση με εσενα.(να εχω σκασει ενα τσουβαλι λεφτα και να μην με συμφερει να παραγω).
αν δεν πας βημα-βημα την εχεις πατησει.
δεν ηξερες καν τον καταστροφεα για συλλογη κλαδεματων(εσενα μπορει να μην σε ενδιαφερει μιας και δεν εισαι αγροτης, αλλα εναν αγροτη τον παει μπροστα ως προς την συλλογη. αν δεν γραφοταν εδω μεσα...κανεις δεν θα ειχε ιδεα οτι υπαρχει τετοιο μηχανημα.
και εκει που εσυ ο γνωστης και ο πεπειραμενος...τυραννιεσε ολη την ημερα να βγαλεις μερικες εκατονταδες κιλα τριμμα....εγω ο θεωρητικος θα μαζευω το τριμμα ολης της χρονιας σε ενα πρωινο, χωρις καν να εχω κατεβει κατω απο το τρακτερ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17439 από ^silent_power^

stratis 1 έγραψε: Μηπως λες για κατι τετοιο ^silent_power^ ?


ναι stratis! περιπου ετσι!ο αξονας πρεπει να ειναι ομως πολυ πιο κοντος..να ειναι πολυ χαμηλα δυλαδη και επισης οταν θα ειναι τερμα γυρμενος ο αξονας, να αγλειφη σχεδον το σιλο. πρεπει δυλαδη να μετρηθει για να μην ακουμπαει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17440 από ^silent_power^

stratis 1 έγραψε: ^silent_power^ εγραψε
Αν το τριμα πεφτει απο ψηλα το μισο δεν θα φτασει κατω και θα γεμισει μικροσωματιδια η γειτονια.
Αυτο θα το καταλαβης αν ριξεις μια χουφτα με το χερι πανω στην εστια.Μεχρι να παρει φωτια βγαζει καπνο,ενω οταν βγαινει απο κατω (το τριμα) ο καπνος καιγεται.
Για το τηγανολαδο, θελει ηλεκτρονικη συσκευη που να ρυθμιζει τη ροη.
Ανακατεψετο πριν μπη στο σιλο (αν και αυτο ειναι μπελας),η δωστο στις κοτες που θα κανουν πανηγύρι.
ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΣΧΕΔΙΟ το ανεβασα για να καταλαβης πως λειτουργουν οι δυο κοχλιες.


stratis θα κοιταξω να παω το συντομοτερο να δοκιμασω. προς το παρον δεν εχω γνωμη μιας και δεν εχω εμπειρια.θα λυθουν ολες οι αποριες οταν θα παω να δοκιμασω.
τωρα οσον αφορα το ποια ειναι η καλητερη λυση για το πως θα επρεπε να δουλευει ενας λεβητας βιομαζας...θα μου λυση πολλες αποριες αυτος που θα παω να δοκιμασω...μιας και ειναι βετερανος πλεον πανω σε αυτα και επισης πανω στα μηχανηματα ειναι πιο παλιος και απο τους αρχαιους.
οσω για το τηγανολαδο...δεν ξερω εαν εχεις δικιο...! εβλεπα καποιον να κοβει ξυλα με το αλυσοπριονο και μου ηρθε στο μυαλο πως λυπαινει την αλυσιδα. δεν ξερω πως το κανει ακριβως αλλα σιγουρα δεν ειναι ηλεκτρονικο!!!! δεν θα μπορουσε ετσι, να σταζει πανω στο τριμμα λαδια? θα ανεβαζε πολυ την αποδοση του λεβητα.
κρητικε αν εχεις τρακτερ, κοιταξε να αλλαξεις τον τροπο παραγωγης τριμματος μιας και ειναι λιγο μπελας στον κλαδοτεμαχιστη. θα μειωσεις πολυ το κοστολογιο με εναν καταστροφεα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17444 από OANNHSEA

Δεν υπάρχει όρος 2 μειωτήρες εκτός αν υπήρχε ένας αρχικός και κάποιος πρόσθεσε αργότερα έναν επιπλέον.

Εδώ σε πιάνω λίγο αδιάβαστο μάστορη, γιατί έχω σχεδιάσει και μηχανήματα με δύο μειωτήρες στη σειρά - ο άξονας εξόδου του ενός είναι είσοδος του άλλου. Αυτό το κάνουμε γιατί είναι δύσκολο να βρεις στην αγορά μειωτήρα με σχέση πάνω από 1:100...
Άρα για μονοφασικό μοτέρ, με περιστροφή 0,5rpm θα έχει λογικά ένα μειωτήρα των 1:100 και έναν κάπου στο 1:30 αναλόγως την εταιρεία.

Και κάτι άλλο: ροπή λέγεται και όχι δύναμη...

κορυφη του κωνου της δευτερης φωτο ειναι ενας ''καρδανικος αξονας'' σαν αυτον που βαζουμε στο τρακτερ για να δωσουμε κινηση απο το πτο. μονο που εμεις στο κωνο θα κολησουμε μονο το ενα κομματι του αξονα,οχι και τα δυο.

Ο σύνδεσμος καρντάν όμως θα μπει πριν τους μειωτήρες, γιατί μετά θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα...
Γενικά σε ένα σύστημα το πρόβλημα δεν είναι τόσο οι στροφές, όσο η ροπή.
Για παράδειγμα: στον λέβητα του stratis ο άξονας παίρνει μισή στροφή το λεπτό. Δεδομένου ότι οι πιο φτηνοί κινητήρες είναι των 1400rpm, τότε με μείωση περίπου 1:3000, η ροπή θα έχει αυξηθεί 3000 φορές!!!

δεν θα μπορουσε ετσι, να σταζει πανω στο τριμμα λαδια? θα ανεβαζε πολυ την αποδοση του λεβητα.

Υπάρχει ειδικό σύστημα για αυτό - λέγεται συσκευή λιπάνσεως μηχανημάτων... :evil:
Προσοχή γιατί είναι με λάδι ή με γράσο.
Επίσης δεν πρέπει να το ρίχνεις στο σιλό, αλλά στην αρχή του κοχλία και φυσικά θα πρέπει να το έχεις πρώτα φιλτράρει.

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θα το σχεδίαζα όπως το τελευταίο σχέδιο που παράθεσε ο statis.
Είναι πάρα πολύ περίπλοκο. Για ποιό λόγο να το κάνεις τόσο περίπλοκο;
Πρέπει πάντα να θυμάστε: οι κατεργασίες και τα εξωτικά απάρτια κοστίζουν.
Επίσης κοστίζει να μπαίνουν τα εξαρτήματα σε περίεργα σημεία - π.χ. κάτω από τα μηχανήματα.
Το πιο λογικό είναι να βάλεις τον ηλεκτρομειωτήρα στο άνω τμήμα με ένα βαρβάτο άξονα ( ή και σωλήνα με μεγάλο πάχος εάν υπάρχει) και βαρβάτες φτερωτές.
Απλά, γρήγορα, φτηνά...

ΥΓ Ακόμα και τώρα που τσακώνεστε να ξέρετε ότι με πωρώνετε σε απίστευτο βαθμό, γιατί προσπαθείτε ότι μόνο να κάνετε οικονομία και να γίνεται ανεξάρτητοι, αλλά και μάλιστα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο... Αχχχ.... Πώρωση...

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by OANNHSEA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #17448 από Βιομαζιστής

OANNHSEA έγραψε: Δεν υπάρχει όρος 2 μειωτήρες εκτός αν υπήρχε ένας αρχικός και κάποιος πρόσθεσε αργότερα έναν επιπλέον.

Εδώ σε πιάνω λίγο αδιάβαστο μάστορη, γιατί έχω σχεδιάσει και μηχανήματα με δύο μειωτήρες στη σειρά -ο άξονας εξόδου του ενός είναι είσοδος του άλλου. Αυτό το κάνουμε γιατί είναι δύσκολο να βρεις στην αγορά μειωτήρα με σχέση πάνω από 1:100...


Δεν με έπιασες αδιάβαστο. Το πόσταρες το μήνυμα μου αλλά δε το κατάλαβες. Αυτό που έκανες εσύ υπάγεται εδώ:
"...εκτός αν υπήρχε ένας αρχικός και κάποιος πρόσθεσε αργότερα έναν επιπλέον"

Ο μειωτήρας δεν είναι μια έννοια με σταθερή σχέση. Άρα το σύμπλεγμα των 2 ή και των 3 έτοιμων μειωτήρων που θα πάρει κάποιος από το εμπόριο για να τους βάλει να δουλεύουν εν σειρά θεωρείται σαν ένας μειωτήρας αφού κατορθώνει να μειώσει τις αρχικές στροφές. Το ότι υπάρχουν 2 ή 3 αποτελούν απλώς "πατέντα".
Ένα σοβαρό εργοστάσιο παραγγέλνει να του κατασκευάσουν έναν μειωτήρα (1 γκρουπ) με την επιθυμητή σχέση.

OANNHSEA έγραψε: Και κάτι άλλο: ροπή λέγεται και όχι δύναμη...


Και δύναμη λέγεται. Δύναμη στρέψης.
Ροπή και δύναμη στρέψης είναι το ίδιο πράγμα.
Μπορείς να διαβάσεις το 3δ πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο. (link)

www.texnologia.org/filla/alykeio/mixanismoi/22.pdf

Ο χρυσός κανόνας της μηχανικής δεν είναι δικό μου εφεύρημα. Αναφέρεται στην θεωρία του Αρχιμήδη και έτσι όπως ακριβώς τον διατύπωσα διδάσκεται στις τεχνικές σχολές.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by Βιομαζιστής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ