Τζάκι δεν αποδίδει

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #176095 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Η βελτίωση της εκπομπής θερμότητας στο χώρο προέκυψε μέσα από τις συμβουλές και επίσης γιατί βλέπω ότι 3 μέτρα από το τζάκι δεν ανεβάζει ούτε 20 βαθμούς. Διότι αν μπορέσω εδώ στο σαλόνι που βρίσκεται το τζάκι να ανεβάζω τη θερμοκρασία εκμετάλλευοντας την αεροθερμη λειτουργία τότε θα κλείσω και τα τρία σώματα στο σαλόνι( αυτή τη στιγμή έχω τα δύο κλειστά και έχω αφήσει ανοικτό το μεγαλύτερο σώμα που έχω στο σπίτι, ένα τριστηλο ). Τώρα δε κλείνω κι αυτό το σώμα γιατί εκεί έχει 14 -15 βαθμούς και κάνει ρεύματα. Ναι καταλαβαίνω ότι αυτά δουλεύουν συμπληρωματικά αλλά το μανουαλ του τζακιού μου βγάζει 12 στο νερό και 7 στον αέρα. Οπότε και τα δύο μαζί 19. Αλλά κανωντας ένα σωστό αεροθαλαμο θα τραβήξω τον κρύο αέρα του σπιτιού. 
Επίσης κι εσείς μου προτείνατε να βάλω μόνωση πάνω στη πλάκα...να μειωθούν έτσι τα κυβικά αέρα που θα πρέπει να θερμανθούν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #176100 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Το ότι το τζάκι γράφει 19 KW αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να αποδώσει και 30 . Πάρε με τηλέφωνο να σου εξηγήσω τι πρέπει να κάνεις όσον αφορά το τζάκι γιατί αυτό που σκέφτεσαι πάλι δε θα σου φέρει αποτέλεσμα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #176101 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Τζάκι δεν αποδίδει

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Το ότι το τζάκι γράφει 19 KW αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να αποδώσει και 30 . Πάρε με τηλέφωνο να σου εξηγήσω τι πρέπει να κάνεις όσον αφορά το τζάκι γιατί αυτό που σκέφτεσαι πάλι δε θα σου φέρει αποτέλεσμα

Ακριβώς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 5 Ημέρες πριν - 2 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #176176 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές στο τηλέφωνο, όταν θα γίνουν πράξη θα ανεβάσω φωτογραφίες...
Συνημμένα:
Last edit: 2 Χρόνια 5 Ημέρες πριν by Harrus.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #176197 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Επίσης όσο αφορά στο υδραυλικό κομματι. 
μήπως μια τριοδη θερμοστατικη κεφαλή θα βοηθούσε το πρόβλημα? 
Επίσης στο προηγούμενο μήνυμα παρέθεσα και μια φωτογραφία από το υπόγειο και εκεί που φαίνονται οι σωληνώσεις προς τα καλοριφέρ ίσως αν αυτό το κομμάτι του έβαζα μια μόνωση για να μην είναι εκτεθειμένα ίσως βοηθούσε λιγάκι την απόδοση του συστήματος..
Έχω δει και σε άλλες εγκαταστάσεις που μονωνουν και τις ενώσεις των σωμάτων τα κολεκτερ.. εμένα αν δείτε στη φωτογραφία είναι εκτεθειμένα αυτά...

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Ημέρες πριν - 2 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #176220 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Τζάκι δεν αποδίδει
Αγαπητέ μου, σας τα γράψαμε στα προηγούμενα posts πολυ απλά και απολύτως ξεκαθαρα.
Η ανεπαρκής μόνωση του δικτύου διανομης επηρεάζει την απόδοσή του συστηματος έως 5% κατά το μεγιστο (ΚΕνΑΚ, ΤΟΤΕΕ 20701-1, 20701-4).
Επιπλέον, η τρίοδη αναμεικτικη προσφέρει προστασία στο σύστημα από διάβρωση που προκαλειται από τη χαμηλή θερμοκρασία επιστριφης. Δεν αυξάνει τη θερμοκρασία προσαγωγης, που είναι το ζητουμενο.
Το πρόβλημά σας είναι ο σχεδιασμός της εγκατάστασης αυτής καθαυτής και όχι οι επιμέρους εργασίες εκτέλεσης.
Απορώ πόιος ήταν αυτος ο μηχανολόγος, που πληρώθηκε αδρα κιόλας, όπως λετε, που ενέκρινε μια τετοια τοποθέτηση.
Καλό θα είναι σε αυτό το forum, όπου ο καθένας με τη γνώση και τις εμπειρίες του βοηθά τον άλλον, να αναφέρονται και ονοματα ανεπαρκών επαγγελματιών για να τους αποφεύγουμε.
Τελική συμβουλη: Μην ψάχνεστε άλλο στο σκοτάδι. Οι εγκαταστάσεις κεντρικής θέρμανσης με στέρεα καύσιμα σε κλειστό κύκλωμα απαιτούν εξειδικευμένη γνώση. Ακόμη περισσότερη απαιτείται όταν η μονάδα παραγωγής θερμότητας/λεβητας (στην περίπτωση μας το τζάκι) είναι ταυτόχρονα στοιχείο τοπικής θέρμανσης (άλλο πρότυπο από τους λέβητες βιομάζας, που θερμαίνουν μόνο το θερμαντκό μεσο του συστήματος).
Last edit: 2 Χρόνια 3 Ημέρες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ