Τζάκι δεν αποδίδει

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #175989 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Τζάκι δεν αποδίδει
Η εστία είναι μια χαρά. Η εγκατάσταση που έχετε κάνει δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί τις δυνατότητές της.
Βρείτε μηχανολόγο που να ασχολείται με θέρμανση βιομάζας και θα λυθεί το προβλημά σας.
Δυστυχως, δωρεάν μέσα από ένα forum δε θα μπορέσετε να το λυσετε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176022 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Δυστυχώς έχει χαθεί η εμπιστοσύνη σε μαστορους τεχνικούς, μηχανικους γι αυτό και βρήκα το φόρουμ ώστε να πάρω κάποιες συμβουλές και γνώσεις ώστε να βρω βοήθεια να λύσω το πρόβλημα της θέρμανσης. 
δυστυχώς φίλε μου δωρεάν δεν έχω κάνει τίποτα ως τώρα...αντίθετα έχω πληρώσω  τόσα λεφτά και επειδή βλέπω ότι πλήρωσα ένα σύστημα θέρμανσης που δεν αποδίδει...ψάχνω να βρω λύσεις και συμβουλές για να δω τι  βελτιώσεις μπορουν να γινουν.... 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176035 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Τζάκι δεν αποδίδει
Ο,τι μπορεί να συμβαίνει και ό,τι μπορείτε να κάνετε τα γραψαμε όλοι όσοι σας απαντησαμε.
Από εκεί και πέρα εσείς κρίνετε τι πρέπει να κάνετε.
Το ότι έχετε πληρώσει ένα κάρο λεφτά ως τώρα, δυστυχως δεν μπορεί να σας απαλλάξει από το να ξαναπληρώσετε.
Άλλωστε, κάποια από αυτά για τα οποία σας δόθηκαν συμβουλές εδώ μεσα μπορείτε να τα κάνετε και μόνος σας χωρίς κανένα απολύτως κοστος.
Last edit: 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176084 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Έχεις δίκιο και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που έχεις δείξει από την πρώτη στιγμή που έγραψα για το πρόβλημα μου. 
κοίτα τώρα έρχεται καλοκαίρι. Μπορώ να σκεφτώ τι αλλαγές χρειάζομαι. 
Σαν πρώτη φάση θέλω να μονώσω τη πλάκα από πάνω. 
Επίσης θέλω να αξιοποιήσω καλυτερα την αεροθερμη λειτουργία του τζακιού. Άρα θα πρέπει να χαλάσω τον θερμοθαλαμο. Το πρώτο σπάσιμο της καμινάδας που ξεκινά από το τζάκι να μεταφερθεί ένα μέτρο τουλάχιστον πιο πάνω και μετά να πάει η γωνιά. Άρα θα πρέπει να σπάσω τον τοίχο όσο πιο ψηλά γίνεται. Αν έχω το φουγάρο σε πιο άμεση επαφή με την πάνω περσίδα τόσο καλύτερα θα εκμεταλλευτω την θερμοκρασία του. 
Επίσης αυτό που δεν έχει γίνει είναι η μόνωση της εσωτερικής γυψοσανίδας. Όπως σωστά μου είπες καλό είναι η ακτινοβολία να εκπέμπει μόνο από το τζάμι του τζακιού, εγώ βάζω το χέρι μου στη γυψοσανίδα και είναι αρκετά ζέστη. 
Μετά θα πρέπει να βάλω και μια περσίδα κάτω χαμηλά και αν μπορώ να κάνω και δύο περσίδες δεξιά και αριστερά πάνω στο τζάκι για καλύτερα εξαγωγή του ζεστού αέρα. Ο θερμοθαλαμος που έχω κάνει είναι οριακά μικρός. 
Τώρα για τον εναλλάκτη καμινάδας διάβασα ότι σαν μειονεκτήμα είναι  ότι κάνει υγροποίησεις στα καυσαέρια. Οπότε μήπως χρειαστώ να το αφήσω έτσι ή να βάλω χάλυβα σε τουλάχιστον ένα μέτρο μέχρι τη γωνία που θα σπάει η καμινάδα. 
Επίσης κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου είναι να μονώσω και το ταβάνι του υπόγειου που επηρεάζει και τη θερμοκρασία του σπιτιού. 
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #176086 από Fonkan
Απαντήθηκε από Fonkan στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Καλησπέρα πριν 1 μήνα έβαλα ενεργειακη κασέτα  τζάκι salgueda 800 με δύο περσίδες σε ήδη ένα γωνιακό τζάκι που κάπνιζε πολυ αλλά τώρα δεν μου ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από 21 βαθμούς.Ενω το απλό που είχα πήγαινε στους 24 σε έναν ενιαίο χώρο 45 τμ.Αυτο που με προβληματίζει είναι από τις περσίδες δεν βγαίνει ο αέρας με κάποια πίεση.Βαζω το χέρι μου και αισθάνομαι τον αέρα στην πρώτη σκάλα στον ένα πόντο και όταν βάζω την δεύτερη στους 3 πόντους αισθάνομαι να ζεστό αέρα.θελω να ρωτήσω εάν είναι αυτή η ροή του αέρα που βγάζουν οι περσίδες σε ένα ενεργιακο τζακι.Το σπίτι είναι μονωμένο με διπλά τζάμια  αλουμίνια.
Last edit: 2 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by Fonkan.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν #176090 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Τζάκι δεν αποδίδει
Αγαπητέ @Harrus τόσο καιρό γράφατε ότι δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού που πηγαίνει στα σωματα (προσαγωγή).
Πώς προέκυψε η βελτίωση της εκπομπής θερμότητας στο χώρο; Δεν έχετε καταλάβει.πώς αυτά τα 2 λειτουργούν συμπληρωματικά μέσα σε ένα συγκεκριμένο σύνολο ισχύος; Όσο περισσότερη ισχύ δίνετε στο 1, αυτή αφαιρείται από το αλλο.
Επισης, δεν έχει σχέση η χαμηλή θερμοκρασία προσαγωγής με τη μόνωση της πλακας. Αυτό είναι καθαρά θέμα σχεδιασμού υδραυλικής εγκατάστασης.
Last edit: 2 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ