Τζάκι δεν αποδίδει

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175621 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Τζάκι δεν αποδίδει
Επαναδιαστασιολόγηση σημαίνει επανυπολογισμος της απαιτουμενης ωφέλιμης ισχύος του κάθε σώματος στο χώρο που είναι τοποθετημένο.
Επίσης, στενοχωρώντας σας, προφανώς, θα σας πω ότι τα εγχειρίδια τοποθέτησης εγκατάστασης του κάθε κατασκευαστή δεν υποκαθιστούν τη μηχανολογικη μελέτη κάθε ειδικής εγκατάστασης όπως η δική σας (έχουν βγάλει καλούς τα δάχτυλα μου να το γράφω εδώ μέσα).
Το buffer είναι για να αποθηκεύεται η εκάστοτε περισσότερη από την απαιτούμενη παραγόμενη θερμική ενέργεια (όταν δλδ. έχετε "φορτώσει" με ξύλα παραπάνω από όσο χρειάζεται τη δεδομένη στιγμή) με τη μορφή ζεστού νερου, που χρησιμοποιείται στην επόμενη χρήση, ξεκινώντας να ζεσταίνει το τζάκι νερό οχι 10, αλλά 40 βαθμών, π.χ.
Δεν έχει σχέση με την απόδοσή του συστηματος. Έχει σχέση με την ασφάλεια, την οικονομία στη λειτουργία και τη μακροζωία του.
Αυτό που χρειάζεστε είναι να δει ένας μηχανολόγος μηχανικός την εγκατάστασή σας και να προτείνει τις βελτιώσεις που απαιτούνται.
Last edit: 2 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175644 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Ευχαριστώ πολύ! 
τις θερμίδες για τα σώματα τις υπολόγισε μηχανολόγος.
Τώρα ίσως αν ανεβάσω την πίεση στο δοχείο να ανεβάσουν θερμοκρασία τα σώματα... πιστεύω αυτό θα πρέπει να κάνω πρώτα και μετά να δούμε τη απόδοση θα έχω...λογικά κάποια μικροβελτιωση θα την έχει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175648 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Επίσης να σας παραθέσω το σχέδιο  με βάση το οποίο έγινε η εγκατάσταση
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175675 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Έχετε ανεβάσει κάποιο σχέδιο του μηχανολόγου σας ή εννοείτε αυτό που έχει ο κατασκευαστής στο manual;
Γιατί η υδραυλική εγκατάσταση που έχετε κατασκευάσει είναι σχεδόν όπως αυτή που υποδεικνύει στο manual ο κατασκευαστής για κλειστό δοχείο με αποκλειστική μονάδα παραγωγής θερμότητας το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175676 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Συγγνώμη. Τώρα είδα το σχέδιο της εγκατάστασης.
Αυτό είναι από το manual του κατασκευαστή για συνδυασμένη λειτουργία με άλλο λέβητα.
Τα έγραψα προηγουμένως. Εδώ χρειάζονται 3 ξεχωριστά κυκλώματα (είτε με πλακοειδή εναλλάκτη είτε με υδραυλικό διαχωριστή) με αντίστοιχους κυκλοφορητές, δοχεία διαστολής, αυτόματους πλήρωσης, βαλβίδες πίεσης, κ.λ.π.
Με τέτοια εγκατάσταση συν το θερμοθάλαμο που έχετε κατασκευάσει δεν πρόκειται να ζεσταθούν ποτέ τα σώματά σας ικανοποιητικά από το τζάκι (ούτε από το λέβητα, νομίζω).
Τι είπε ο μηχανολόγος σας όταν του δείξατε το συγκεκριμένο σχέδιο πριν ξεκινήσετε την υλοποίησή του;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 2 Μήνες πριν #175678 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Τζάκι δεν αποδίδει
Καλησπέρα
το σχέδιο είναι του κατασκευαστή και όχι του μηχανικού...και επίσης να σας εξηγήσω ότι δεν υπάρχει λέβητας...απλά είναι το μποιλερ του νερού. 
Προτίμησα αυτό το σχέδιο διότι αυτό μου υπέδειξαν από την εταιρεία που αγόρασα το τζάκι ώστε και να ισχύει η εγγύηση. 
Μπορεί να διορθωθεί κάτι τώρα? Έχετε κάποιο σχέδιο να μου δείξετε να δω τι ακριβώς εννοείτε?  Τι διαφορά θα έχω με την υπόδειξη σας? 
επίσης ο θερμοθαλαμος,. Έχει κάποιο ελλατωμα? Έβαλε πετροβάμβακα ο τζακας στις εξωτερικές μεριές και πάνω στην καμινάδα...και από την περσίδα είδα που βγαίνει ζεστός αέρας...
Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ