Κατασκευή αερόθερμης εστίας - Αγορά βεντιλατέρ

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171367 από papagayor
photos.app.goo.gl/BC9rPtgXUisL7u9s9
Ανέβασα και μερικές σημερινές φωτό από την κατασκευή. Κάθε πρόταση-υπόδειξη-βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171375 από dimlyk
μια χαρα πας,,,φροντισε μονο η καμιναδα σου να εχει σωστες αναλογιες κι οχι πολυ μεγαλυτερη
καλη επιτυχια !


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 3 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171376 από papagayor
"Μιά χαρά, και δυό ....τρομάρες" λέμε στα μέρη μου όταν τα βρίσκουμε δύσκολα. Φίλε dimlyk η καμινάδα είναι 30άρα σωλήνα μονωμένη ύψους περί τα 6.5μ. Το σπίτι είναι μονοκατοικία και βγαίνει εντελώς ίσια πάνω από την κεραμοσκεπή.
Το κόλλημά μου συνεχίζει να είναι η παροχή αέρα. Τι να προτιμήσω: βεντιλατέρ εφαπτόμεης ροής, ή διπλής αναρρόφησης;
Να επιλέξω πολλά κυβικά και λιγότερη πίεση: 2 βεντιλατερ Χ 300m³/h/50-70Pa έκαστο περίπου;
Λίγα κυβικά και περισσότερη πίεση: 2 βεντιλατέρ X 210m³/h/170Pa έκαστο;
Πλλά κυβικά και πολλή πίεση: 1 βεντιλατέρ Χ 800-1000m³/h και πίεση πάνω από 100Pa;
Αυτό είναι το πρόβλημά μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171377 από papagayor
Προβληματίζομαι γιατί βλέπω διάφορες αερόθερμες εστίες με εντελώς αντίθετα σε παροχή και κατασκευή βεντιλατέρ.
Π.Χ. η μία έχει βεντιλατέρ 800m³/h και βλέπω η άλλη να έχει 2Χ140m³/h, αν και η θερμική απόδοσή τους είναι παραπλήσια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171382 από dimlyk
αν η εσωτερικη διατομη ειναι 30 εχω την εντυπωση οτι ειναι μεγαλη
το θεμα με τους κατασκευαστες ειναι οτι δινουν μονο μ3 αλλα ενα μοτερ χαμηλης στατικης μπορει να βγαζει τελικα τα μισα μ3
απο την αλλη τζακια με βερμικουλιτη κλπ αποδοδουν αρκετο ποσοστο θερμοτητας με ακτινοβολια αρα χρειαζονται μικροτερους ανεμιστηρες ...χωρις να υπολογισουμε την σοβαροτητα του καθε κατασκευαστη
ας το πιασουμε ομως κι αλλιως αν κανεις θερμοθαλαμο δεν ειναι τοσο κρισιμο ο αερας ...κι αναρωτιεμαι γιατι διαλεξες ανεμιστηρες που και δυσκολευουν και ανεβαζουν το κοστος ..ετσι κι αλλιως ενας θερμοθαλαμος συνισταται ακομα αι σε κασετες
υπολογισε παλι οπως σου ειπα τις στατικες αλλα μιλα και ε κανα εμπορο-κατασκευαστη εξαερισμων ...
γενικα προτιμαμε φυγοκεντρικους διπλης ρυθμιζομενων στροφων η τουλαχιστον 2-3 ταχυτητων ...αν σου βγει πολυς ο αερας μπορεις να προσθεσεις αντιστασεις ...πχ μια περσιδα στην εισοδο και στην εξοδο....κατι τετοιο μειωνει την διατομη αρκετα ...αρα μην κινηθεις οριακα στους υπολογισμους κι επειδη μπορει να βρεις και διαφορες στο κοστος εχοντας μια εκτιμηση ψαξτο και το κοστος μπορει να σε οδηγησει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
3 Χρόνια 4 Μήνες πριν #171394 από papagayor
Είναι όντως μεγάλη η διατομή αλλά γι' αυτό υπάρχει το τάμπερ να ρυθμίζει τον ελκυσμό. Εξαλλου σε μια ανοικτή εστία των 100cm, θεωρώ ότι η διατομή είναι λογική.
Δεν κάνω θερμοθάλαμο, σαν κασέτα το κατασκευάζω, απλά δεν ξέρω αν θα είναι αρκετή η φυσική ροή, ή ακόμη περισσότερο αν θα ΕΧΩ φυσική ροή μέσα από τους σωλήνες για να αγνοήσω την τοποθέτηση βεντιλατέρ.
Τώρα όσον αφορά τους εμπόρους, μην νομίζεις ότι έχουν διάθεση να ασχοληθούν -και δικαιολογημένα- με έναν πελάτη που ζητά θερμομηχανική μελέτη προκειμένου να πραγματοποιήσει μια αγορά των 100€.
Όσο για ψάξιμο φίλε......άλλο τίποτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ