Τζακι καλοριφερ προβλημα-αερας στο υδραυλ. κυκλωμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139454 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
τι ακριβως ηλεκτρολυετε;;; ενδιαφερον να μαθαινουμε κιολας .

σιγουρα ηταν υδραυλικος αυτος που εβαλε ανοιχτο δοχειο στο υψος των σωματων σχεδον ;
δεν σ απασχολει που γεμιζει αερα το κυκλωμα ; ... η βαλβιδα ασφαλειας σε λιγο θα θελει αλλαγη
οσο και να παιζεις με τον κυκλοφορητη ακρη δεν θα βγαλεις . αν εχεις προβλημα με το υψος βαζεις κλειστο δοχειο και αυτοματο πληρωσης

δημητρης.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139462 από puntomad

dimlyk έγραψε: τι ακριβως ηλεκτρολυετε;;; ενδιαφερον να μαθαινουμε κιολας .

σιγουρα ηταν υδραυλικος αυτος που εβαλε ανοιχτο δοχειο στο υψος των σωματων σχεδον ;
δεν σ απασχολει που γεμιζει αερα το κυκλωμα ; ... η βαλβιδα ασφαλειας σε λιγο θα θελει αλλαγη
οσο και να παιζεις με τον κυκλοφορητη ακρη δεν θα βγαλεις . αν εχεις προβλημα με το υψος βαζεις κλειστο δοχειο και αυτοματο πληρωσης

δημητρης.


Τι να σου πω, δεν ειμαι υδραυλικος, υποτιθεται οτι το βαλαμε για να μην σκουριασει το τζακι απο το νερο.

Οχι μονο με απασχολει που γεμιζει αερα, με εχει τρελανει γιατι εδωσα ολα μου τα χρηματα που μαζεψα με πολυ κοπο για να ζεσταθω λιγο φετος και δεν εχω τζακι, τρωω κοντα μια ωρα για να καταφερω να στειλω νερο στα σωματα.
Αυτο που με τρελαινει ομως και δεν μπορω να καταλαβω ειναι αυτο:
ολοι μου λενε για το δοχειο οτι ειναι πολυ χαμηλα, οκ να το δεκτω.
Ομως καταρχην εχω δει αρκετα στο ιντερνετ με δοχειο στο μπαλκονι, κατα δευτερο μολις "κλεισει" η τριοδη (αου εχει ολο το κυκλωμα ζεστο νερο) το τζακι δουλευει τελεια, μεχρι και 6 μετρα μανομετρικο (μεγιστη ταχυτητα) και τριτον οτι χωρις την τριοδη παιζει παλι τελεια.

Το θεμα ειναι οτι με εχει φοβισει ο αντιπροσωπος που μου λεει οτι του χρονου θα εχω την μιση αποδοση λογω πισσας + οτι εδωσα και 80 ευρω για την τριοδη.

Το κλειστο δοχειο, μπορει να παει ψηλα?
Ποσο μεγαλο θα ειναι?
Δεν θα εχω προβλημα? ολοι μου ειπαν μακρια.
Γιατι κοστος μιλαμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139466 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
δεν αλλαζει το μεγεθος το ιδιοπου εχεις θα βαλεις ..... κοστος οσο. θα σου στοιχισουν 4_5 μετρα σωληνα κι αν χρειαστεις βαση να το ακουμπησεις ... 2_3 μετρα πανω απ το πανω μερος των σωματων δεν χρειαζεται περισσοτερο
οσο γι αυτα που βλεπεις στο ιντερνετ ... κι εδω αμα ριξεις μια ματια στα θεματα θα βρεις πολλα διαμαντια κατασκευες :-)

δημητρης.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139468 από puntomad

dimlyk έγραψε: δεν αλλαζει το μεγεθος το ιδιοπου εχεις θα βαλεις ..... κοστος οσο. θα σου στοιχισουν 4_5 μετρα σωληνα κι αν χρειαστεις βαση να το ακουμπησεις ... 2_3 μετρα πανω απ το πανω μερος των σωματων δεν χρειαζεται περισσοτερο
οσο γι αυτα που βλεπεις στο ιντερνετ ... κι εδω αμα ριξεις μια ματια στα θεματα θα βρεις πολλα διαμαντια κατασκευες :-)

δημητρης.


Δεν μπορω να ανεβω σε υψος, το ταβανι μου ειναι 2,6 μετρα, ειμαι σε διαμερισμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139472 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
ταρατσα :-) αρκει να μην ειναι 20 μετρα ψηλα .....η κλειστο δοχειο και αυτοματο πληρωσης .....

δημητρης.


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139474 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
Είναι πράγματι πρόβλημα που το δοχείο σου είναι τόσο χαμηλά. Κανονικά θα έπρεπε να το ανεβάσεις 2 μέτρα ψηλότότερα.
Για το θέμα του κλειστού δοχείου, νομίζω ότι δεν είναι σωστό να μπει, καθώς το τζάκι αυτό δεν έχει διατάξεις ασφαλείας για κλειστό δοχείο. (Δε φτάνουν μόνο βαλβίδες πίεσης και θερμοκρασίας. Στα κλειστά κυκλώματα θέλει και σερπαντίνα απόρριψης θερμότητας που νομίζω δεν μπορείς να βάλεις εκ των υστέρων).

Αν και δεν είμαι υδραυλικός, απο μια σκέψη πρόχειρη επισκόπιση που έκανα στο σχεδιο σου, νομίζω ότι πρέπει να δεις μια διόρθωση στην τοποθέτηση της τρίοδης (κοίτα το πορτοκαλί και μπλε χρώμα).
Έτσι μάλλον δε θα σου τραβάει αέρα λόγω υποπίεσης απο τον κυκλοφορητή.
Συνημμένα:
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ