Τζακι καλοριφερ προβλημα-αερας στο υδραυλ. κυκλωμα

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139488 από puntomad

Savvas έγραψε: Είναι πράγματι πρόβλημα που το δοχείο σου είναι τόσο χαμηλά. Κανονικά θα έπρεπε να το ανεβάσεις 2 μέτρα ψηλότότερα.
Για το θέμα του κλειστού δοχείου, νομίζω ότι δεν είναι σωστό να μπει, καθώς το τζάκι αυτό δεν έχει διατάξεις ασφαλείας για κλειστό δοχείο. (Δε φτάνουν μόνο βαλβίδες πίεσης και θερμοκρασίας. Στα κλειστά κυκλώματα θέλει και σερπαντίνα απόρριψης θερμότητας που νομίζω δεν μπορείς να βάλεις εκ των υστέρων).

Αν και δεν είμαι υδραυλικός, απο μια σκέψη πρόχειρη επισκόπιση που έκανα στο σχεδιο σου, νομίζω ότι πρέπει να δεις μια διόρθωση στην τοποθέτηση της τρίοδης (κοίτα το πορτοκαλί και μπλε χρώμα).
Έτσι μάλλον δε θα σου τραβάει αέρα λόγω υποπίεσης απο τον κυκλοφορητή.


Την εχουμε δοκιμασει και ετσι, το ιδιο εκανε.
Για αυτο τα σπασαμε και με τον υδραυλικο, στην αρχη δεν ειχα τριοδη, μετα απο ενα τυχαιο τηλεφωνο στην εταιρεια για ασχετο λογο μας προεκυψε.
Ο υδραυλικος πιστευει οτι δεν χρειαζεται η τριοδη και δεν παιζει με αυτη, η εταιρεια επιμενει οτι χρειαζεται και μπορει να δουλεψει με αυτη.
Εγω στην μεση :(

Εντωμεταξυ δεν εχω δει κανεναν να εχει ετσι πανω απ το τζακι τα υλικα (κυκλοφορητη, τριοδη), μηπως αν φυγει μακρια η τριοδη, π.χ. αν μπει 3-4 μετρα μακρια απο το τζακι, θα υπαρχει διαφορα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139506 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
Για να βαλεις κλειστο δοχειο διαστολης πρεπει το τζακι να αντεχει στην πιεση πραγμα χλωμο οποτε το ξεχνας κατα την γνωμη μου..Βγαλε την τριοδη αν εχεις διαπιστωσει οτι αυτο ειναι το προβλημα,βαλε τον κυκλοφορητη να ανοιγει στους 65 βαθμους και παιζε το τζακι σου οπως λεει ο Χρηστος για τους ξυλολεβητες,δηλ φορτωμα με ξυλα και γκαζια μεχρι να καουν ολα.Με αυτο τον τροπο δεν προκυτε να κανει πισσα.Το δοχειο παντως εχουν δικιο ειναι πολυ χαμηλα...Το ασπρο δοχειο ειναι εξωτερικο ανοδιο μαγνησιου.Α μονωσε και τις σωληνες.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by panosf01.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139527 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα

puntomad έγραψε:

Savvas έγραψε: Είναι πράγματι πρόβλημα που το δοχείο σου είναι τόσο χαμηλά. Κανονικά θα έπρεπε να το ανεβάσεις 2 μέτρα ψηλότότερα.
Για το θέμα του κλειστού δοχείου, νομίζω ότι δεν είναι σωστό να μπει, καθώς το τζάκι αυτό δεν έχει διατάξεις ασφαλείας για κλειστό δοχείο. (Δε φτάνουν μόνο βαλβίδες πίεσης και θερμοκρασίας. Στα κλειστά κυκλώματα θέλει και σερπαντίνα απόρριψης θερμότητας που νομίζω δεν μπορείς να βάλεις εκ των υστέρων).

Αν και δεν είμαι υδραυλικός, απο μια σκέψη πρόχειρη επισκόπιση που έκανα στο σχεδιο σου, νομίζω ότι πρέπει να δεις μια διόρθωση στην τοποθέτηση της τρίοδης (κοίτα το πορτοκαλί και μπλε χρώμα).
Έτσι μάλλον δε θα σου τραβάει αέρα λόγω υποπίεσης απο τον κυκλοφορητή.


Την εχουμε δοκιμασει και ετσι, το ιδιο εκανε.
Για αυτο τα σπασαμε και με τον υδραυλικο, στην αρχη δεν ειχα τριοδη, μετα απο ενα τυχαιο τηλεφωνο στην εταιρεια για ασχετο λογο μας προεκυψε.
Ο υδραυλικος πιστευει οτι δεν χρειαζεται η τριοδη και δεν παιζει με αυτη, η εταιρεια επιμενει οτι χρειαζεται και μπορει να δουλεψει με αυτη.
Εγω στην μεση :(

Εντωμεταξυ δεν εχω δει κανεναν να εχει ετσι πανω απ το τζακι τα υλικα (κυκλοφορητη, τριοδη), μηπως αν φυγει μακρια η τριοδη, π.χ. αν μπει 3-4 μετρα μακρια απο το τζακι, θα υπαρχει διαφορα?


Δε νομίζω ότι θα γίνει κάτι έτσι που λες. Επανέρχομαι με τις ερασιτεχνικές ιδέες μου. Αλλάζεις τη σύνδεση της τρίοδης όπως στο σχέδιο και επιπλέον στη θέση του κόκκινου βέλους βάζεις και μια αντεπίστροφη βαβίδα. Το πρόβλημα όπως το βλέπω είναι ότι στο σημείο του bypass (και λόγω του χαμηλού δοχείου που δε προσφέρει επαρκή πίεση στο κύκλωμα που να υπερνικά την υποπίεση του κυκλοφορητή) η υδραυλική αντίσταση απο δοχείο είναι μικρότερη απο την αντίσταση στη γραμμή των σωμάτων και γι'αυτό τραβάει απο εκεί αέρα, αντί να τραβάει νερό απο τα σώματα. Το νερό διαλέγει πάντα τον εύκολο δρόμο. Μια αντεπίστροφη θα εμπόδιζε αυτή την αναρρόφηση.



ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑ ΠΑΡΑΤΥΠΟ ΚΑΘΩΣ Η ΓΡΑΜΜΗ ΕΚΤΟΝΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΟΧΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΧΩΡΙΣ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ, ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ. (μπορεί πάντως αυτό να σου λύσει το πρόβλημα...)
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139536 από puntomad
Καλημερα,
το ιδιο μου ειπε και ο τελευταιος υδραυλικος που εφερα.
Μαλιστα μου ειπε οτι αν βαλω την αντεπιστροφη στην καταληξη της μαγκουρας, θα ειναι το ιδιο πραγμα και λογικα θα ειναι οκ.
Απο την αλλη οπου το εγραψα αυτο σε φορουμ (η διαβασα αντιστοιχα τοπικ), μου τονισαν οτι ειναι μεγαλο λαθος γιατι δεν θα μπορει να εκτονωσει σωστα το τζακι.
Βεβαια ο ιδιος υδραυλικος που προτεινε αντεπιστροφη, μου ειπε να μην το φοβαμαι γιατι εχω ηδη βαλβιδα 90-3, οποτε ειναι πολυ δυσκολο στην Αθηνα ιδιως που δεν εχω διακοπες ρευματος ποτε, να τυχει να κολησει και η αντεπιστροφη και η βαλβιδα ασφαλειας.

Δεν θελω παντως να βγαλω την τριοδη, τις τελευταιες μερες που οργωνω το ιντερνετ εχω δει πολλα θεματα με πισσα. Αν πιασει απο πανω πισσα δεν θα μπορεσω ποτε να την καθαρισω.

Δυο ερωτησεις, που σκεφτηκα χτες.
1. Υπαρχει αντι για ταφ, σταυρος? Δλδ να βαλω στο ιδιο σημειο τριοδη και την σωληνα των σωματων (ευθεια απεναντι).
2. Αν βαλω ενα χειροκινητο διακοπτη στο ζεστο της τριοδης και "σπασω" την ροη, ωστε να περνει λιγοτερο νερο, θα ειναι καλυτερα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139538 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
ακριβως επειδη ειναι θεμα ασφαλειας ...ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ αλλος θα παθει την ζημια

η λυση ειναι μια αν θες καταλαβε το ... αυτη την στιγμη παιζεις με τα ασφαλιστικα μεχρι να κολλησει κανενα
το κλειστο δοχειο σαφως δεν ειναι προτιμοτερο αλλα δεν εχει καμμια σχεση με την πιεση που δηθεν δεν θα αντεξει το τζακι ....μην μας τρελανετε κιολας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #139540 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Re:Τζακι καλοριφερ προβλημα με αερα
Εγώ απλά το αναφέρω για να υποδείξω που βλέπω την υδραυλική αιτία του προβλήματος που μας αναφέρθηκε. Αν δεν ανέβει πιο ψηλά το δοχείο, πλήρης και σωστή λύση δε νομίζω ότι μπορεί να δοθεί. Μόνο ημίμετρα.

Για το κλειστό δοχείο διαφωνώ κάθετα. Απο τη στιγμή που δεν υπάρχει σερπαντίνα απόρριψης θερμότητας με ξεχωριστή γραμμή κρύου νερού, είναι εν δυνάμη βόμβα το σύστημα.
Έχεις δηλαδή ένα (Βουλγάρικο) λέβητα 28KW (μη ελεγμένο και πιστοποιημένο για πάνω απο 1 bar) να δουλεύει στα 1.8barκαι που αν χρειαστεί να εκτονώσει (ενώ η φωτιά είναι σε πλήρη εξέλιξη) θα περιμένεις απο τις βαλβίδες των 2,5bar?
Επιπλέον έχεις τον κίνδυνο απο τον αυτόματο πλήρωσης να αστοχήσει απο βλάβη (καθώς και η διατομή της σωλήνωσης πλήρωσης πιθανά είναι εκτός προδιαγραφών για αποθέρμανσης ασφαλείας -νομίζω θέλει φ22-).
Δεν θα το επιχειρούσα.
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.111 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ