Εκτόνωση θερμού αέρα στο μπαλκόνι;

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136287 από βασιλιης
Εγω θα προτιμουσα να μην αναβει το τζακι παρα να ανοιξετε περσιδα εκτονωσης απο εξω

Βοηθαμε οσο μπορουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136291 από panosf01
Στις δυο εσωτερικες περσιδες καταληγουν οι αεραγωγοι απο το τζακι?Αλλη περσιδα εσωτερικα ελευθερη ψηλα, υπαρχει?Αν δεν υπαρχει το πιο πιθανο ειναι να εγκλωβιζεται ο θερμος αερας και να μυριζει.Αν δεν υπαρχει ανοιξε και μια χαμηλα θα επρεπε,αλλα αερας μπαινει και απο εξω.Αν ανοιξεις τρυπα απο εξω που λες θα χασεις ολη αυτη την θερμοτητα τσαμπα.Χρειαζεται να δημιουργησης ροη εσωτερικα του σπιτιου πιστευω ωστε να ψηχεται η κατασκευη και να μην μηριζει.Επρεπε να το ειχατε μονοσει.Τωρα κανε οτι παρεμβασεις μπορεις ωστε να μην χαλασεις την κατασκευη σου που ειναι και πολυ ωραια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136294 από Στελιος1
Div Δεν απαντας σε ολα οσα σε ρωτανε και εξ αιτιας αυτου οτι γνωμη ακους ειναι εικασια.
Εγω δεν νομιζω (εικασια μου αυτη κ εμενα) οτι ειναι ενεργειακο αυτο το τζακι, πρωτο μελημα ομως ειναι να μην μυριζει. Ναι ανοιξε τρυπα εξω οπως λες και ανναβε το μονο για το γουστο σου, εχει δικιο ο Βασιλης κ οι αλλοι αλλα εχουν δικιο συμφωνα με οτι καταλαβαν (εγω δεν καταλαβα καλα καλα τι τζακι ειναι, νομιζω οτι δεν εχει σχεση με ενεργειακο και φυσικα μπορει να κανω λαθος).
Μπορεις να βαλεις το μοτερ εξω και να απορροφα αερα απο μεσα, αλλα θελει ηχοπαγιδα (αυτοσχεδια τωρα πλεον) οποτε ειναι απιθανο να το καταφερεις αυτο, ο θορυβος θα μεταφερεται στην αναρροφηση (κανενα μοτερ δεν κανει θορυβο, ο αερας ακουγεται).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136295 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
λοιπόν τώρα θα σε στεναχωρήσω !!το τζάκι σου είναι απο έξω κούκλα και απο μέσα ..............!!!έχουμε και λέμε !!
1) άσχετα απο το πόση απόσταση έχουν αφήσει στο πίσω μέρος αριστερά και δεξιά είναι απαράδεκτο αυτές οι αποστάσεις !!
2) ο αέρας απο το μοτέρ που παίρνει απο έξω πάλι πολύ μεγάλο λάθος !!
3) απο την στιγμή που τα κουφώματα σου σφραγίζουν πολύ καλά το μοτερ σου ζορίζεται α βάλει αέρα στο σπίτι σου που φυσικά τον χάνεις αντίστοιχα απο τον απορροφητήρα σου !!αν έχεις κλαπέτο στον απορροφητήρα το ζορίζεις ακόμα περισσότερο !!
4) απαράδεκτο το τζάκι να μην έχει μόνωση !!
5) φυσικά η περσίδα στο κάτω μέρος απο το τζάκι που δεν υπάρχει πάλι απαράδεκτο !!

οι μυρωδιές σου τώρα είναι απο 2 πλευρές το πρώτο και ποιο αποπνικτικό είναι η γυψοσανίδα που καίγεται και κατα δεύτερο λόγο της μη απαγωγής θερμοκρασίας μπορεί να σου μυρίζουν μέχρι και τα μεταλλικά σημεία του σκελετού της γυψοσανίδας .
αυτό θα έχεις σαν αποτέλεσμα σύντομα η γυψοσανίδα να γίνει σαθρή και να γίνεται σκόνη !!
το χαρτί παρόλο οτι είναι πυράντοχο να καψαλίζεται και να βρομάει για πάντα μέχρι να σου πέσουν οι γυψοσανίδες !!
λύσεις:
1)με εναν σωλήνα βάλε το μοτέρ σου να παίρνει αέρα μέσα απο το σπίτι ΟΧΙ απο έξω !!(άνοιξε τρύπα δίπλα απο το τζάκι δηλαδή )
2)περσίδα κάτω απο το τζάκι !!
αν τα 2 παραπάνω δεν πιάσουν (10% σου δίνω να πιάσουν ) ξήλωσε το τζάκι και πάλι απο την αρχή !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136304 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Εκτόνωση θερμού αέρα στο μπαλκόνι;
Εγώ θα έπιανα από το λαιμό τον εγκαταστάτη.
Φταις λίγο κ εσύ που δεν ρώτησες/ασχολήθηκες γιατί στην μπανανία που ζούμε δεν είναι να εμπιστεύεσαι κανέναν "τζακά" γιατί με τις μ@λακίες του κράτους που ανάγκασε τον κόσμο να το γυρίσει στο ξύλο, βρέθηκαν οι επιτήδιοι που εκμεταλεύτηκαν την κατάσταση.
Αν και οι φωτογραφία είναι σκοτεινή , φοβάμαι ότι έδωσες ένα σκασμό λεφτά για ένα όμορφο τζάκι πο υ όπως λέει ο Δημήτρης έχει τόσες κακοτεχνίες που ειλικρινά είναι να το ξηλώσεις και να του το καρφώσεις στην καρκάλα του.

1ο. Η εστία ως Ελληνικής κατασκευής (υστερούμε πολύ) έχει χαμηλότατο βαθμό απόδοσης το οποίο ναι μεν καίει ξύλα αλλά το μεγαλύτερο ενεργειακό φορτίο το στέλνει στα πουλάκια.
2ο. Η έλλειψη μόνωσης εσωτερικά του θερμοθαλάμου σε ΟΛΗ την επιφάνεια του καθιστά το τζάκι επικίνδυνο για την υγεία σας και προσωπικά δεν θα το ξανα άναβα.

Αν μπορείς δώσε παραπάνω στοιχεία για την εστία (μάρκα/μοντέλο) και αν έχεις φωτογραφίες ή αν δεν έχεις δώσε περιγραφή της εγκατάστασης (αποστάσεις/ ίσως ύπαρξη μεταλλικού θερμοθαλάμου /στοιχεία μοτέρ/ διατομές περσίδων έξω κ μέσα κτλ)

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν #136312 από Div
Απαντήθηκε από Div στο θέμα Εκτόνωση θερμού αέρα στο μπαλκόνι;
Ουπς, παρδόν που καθυστέρησα αλλά δεν μου ήρθαν ειδοποιήσεις για νέα μηνύματα.

Λοιπόν το τζάκι είναι αυτό και το μοτερ είναι αυτό .
Σαν απόδοση είμαι πολύ ικανοποιημένος όσο και σε οικονομία ξύλων.
Η τοποθέτηση της εστίας έγινε απο τζακά τον οποίο όμως δεν άφησα να προχωρήσει και στο στήσιμο της επένδυσης καθώς δεν μου ενέπνευσε και πολύ εμπιστοσύνη.
Έτσι λοιπόν φώναξα γυψοσανιδά να μου κάνει κάτι μερεμέτια που ήθελα στο σαλόνι και να μου στήσει και την επένδυση με σημαντικά χαμηλότερο κόστος απο αυτό που ζητούσε ο τζακάς.
Προφανώς και δεν φταίει ο γυψοσανιδάς καθώς έκανε οτι του έλεγα εγώ, βάση του πως το είχα στο μυαλό μου.
Το μόνο που ζήτησα να τηρηθεί αυστηρά είναι η τοποθέτηση διπλής στρώσης πυράντοχης Knauff γυψοσανίδας, όπως και έγινε.
Περσίδα εσωτερική για εισαγωγή αέρα κάτω απο την εστία ΔΕΝ υπάρχει. Τραβάει αέρα απο περσίδα στο μπαλκόνι.
Οι 2 περσίδες που φαίνονται επάνω είναι με υποδοχή Φ125 οπου καταλήγει ο αερας που στελνει το μοτερ και το υπόλοιπο μισό της περσίδας είναι για εκτόνωση της θερμοκρασίας που αναπτύσσεται στον χώρο πίσω απο την επένδυση. (Φούσκα λέγεται; )
Στη φωτογραφία μάλιστα διακρίνεται να βγαίνει κι ενα φως απο αυτό το σημείο λόγω των σποτς που έχουν τα ράφια.
Η μυρωδιά λοιπόν βγαίνει απο το σημείο εκτόνωσης.

Τί έχω κάνει μέχρι στιγμής; Αγόρασα 2 περσίδες 15χ15 περίπου οι οποίες θα τοποθετηθούν κάτω για εισαγωγή εσωτερικού αέρα και 1 περσίδα εκτόνωσης 15χ30 περίπου η οποία θα τοποθετηθεί επάνω κεντρικά μαζί με τις αλλες 2.
Αν θέλετε τη γνώμη μου νομίζω οτι πάλι θα μυρίζει και μάλλον θα πάω για γκρέμισμα αυτής της επένδυσης που γ@...κα για να τη σχεδιάσω.
Φωτογραφίες υπάρχουν απο κάθε στάδιο της κατασκευής τις οποίες θα ανεβάσω σε μελλοντικό ποστ.
Last edit: 9 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Div.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ