Ειναι λογικό η καμινάδα να καεί πολυ;;;;

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121710 από Gdevil
Οι φλόγες πάντως στο βίντεο δεν φαίνονται να είναι με τέρμα κλειστό αέρα.
Με σχεδόν τέρμα ανοιχτό μοιάζει να λειτουργεί το τζάκι στο βίντεο.
Όταν δουλεύει έτσι και δεν έχεις εναλλάκτη καμινάδας τότε η καμινάδα σου ζεσταίνεται πολύ.
Κάτι που μπορείς να κάνεις για να μη χάνεις τόση ενέργεια στην καμινάδα λοιπόν είναι ο εναλλάκτης καμινάδας.
Αν δε θέλεις να μπείς σε τέτοια διαδικασία τότε ίσως να έχεις κάποιο όφελος αν βάλεις πιο δυνατά βεντιλατέρ.
Αλήθεια από τις περσίδες τι θερμοκρασίες έχεις?
Και με πόσα κιλά ξύλα ανά ώρα?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121819 από Gianniskreta
κι ομως στο video ειναι ο αερας τερμα κλειστος!!!
καιει 3 - 4 κιλα την ωρα δλδ 2 μετρια ξυλα πολυ ξερα ομως
Η θερμοκρασια στις εξοδους ειναι 100 εως 140 και στην εκτωνοση 80 ως 120

Δεν το παιζω ειδικος αλλα μπορω να σκευτομαι... ακομα!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gianniskreta.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121841 από Gdevil
Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις δεν είναι κακές.
Της εκτόνωσης θα έπρεπε να είναι βασικά πιο χαμηλή και ίσως να πρέπει να το προσπαθήσεις να την κατεβάσεις με μεγαλύτερο άνοιγμα και επάνω και κάτω αλλά δεν δείχνουν κάποια υπερθέρμανση.

Όσον αφορά την θερμοκρασία της καμινάδας. Εχε υπόψιν σου ότι η θερμοκρασία είναι το ένα σκέλος που θα σου δείξει αν έχεις απώλειες. Το άλλο είναι το πόσα κυβικά φεύγουν από αυτήν. Αν πχ ίσα ίσα που αισθάνεσαι από την καμινάδα να βγαίνει κάτι τότε μην πολυανυσηχείς για την θερμοκρασία.

Πάντως πρέπει να κοιτάξεις νομίζω απο που μπάζει αέρα η εστία σου. Στο βίντεο εσυ μπορεί να έχεις ρυθμίσει τον αέρα στο τέρμα κλειστό αλλά η φωτιά δείχνει ότι έχει οξυγόνο. Είναι ζωηρότατη. Αν καταφέρεις να ελέξεις τον αέρα που μπαίνει στην εστία θα ελέξεις και τις φλόγες και επίσης θα κατεβάσεις τις απώλειες από την καμινάδα.

Από αυτά που σου γράφω αντιλαμβάνεσαι ότι δε νομίζω ότι είναι κάποιο θέμα η θερμοκρασία αυτή καθεαυτή της καμινάδας σου. Μια χαρά είναι που είναι ζεστή. Ζεστή καμινάδα σημαίνει καλό τράβηγμα, καλή καύση, λίγες επικαθήσεις.... Γενικώς καλά πράγματα. Να φανταστείς ότι εργοστασιακά πολλές εστίες αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους κάτι θερμοκρασίες καυσαερίων γύρω στους 250 με 300 βαθμούς.
Το θέμα που εντοπίζω είναι ότι μάλλον έχεις και πολλά κυβικά να βγαίνουν από αυτήν (γιατί πολλά κυβικά μπαίνουν και στην εστία σου) οπότε αυτό ίσως να είναι θέμα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gianniskreta

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121851 από Gianniskreta
Λοιπον! εχω τσεκαρει αυτο που λες με τον αερα γιατι κι εμενα μου εκανε τρομερη εντυπωση!!!
εχω τσεκαρει και πορτα και εισαγωγες αερα με αναπτηρα δεν δειχνει να μπαζει απο πουθενα!!!
εργοστασιακα δειχνει οτι εχει μια εισαγωγη ασφαλειας ιση με την εξαγωγη του κλαπετου!!!
οσο δηλαδη η διαμετρος ενος τσιγαρου!!!
οταν εχει αναψει λιγο το τζακι και κλεισω τον αερα ανεβαζει πολυ περισοτερο θερμοκρασια λογω μικρης ροης αερα μαλλον!
δηλαδη δεν μπαινει πολυς αερας να παγωσει το θαλαμο καυσης ετσι καιγονται και τα καπναερια φαντασου οτι βλεπεις φλογες πανω απο τα ξυλα στο ταβανι του θαλαμου!!!
ασε που βγαζω 1 λιτρο σταχτη απο 60 κιλα καμενα ξυλα!!!
μπορει κι αυτο να φταιει οτι ανεβαζει πολυ την θερμοκρασια της καμιναδας.
να ανοιξω κι αλλο την πανω εξαγωγη ειναι ευκολο αλλα δεν ξερω αν υπαρχει λογος αφου δεν μπορω να ανοιξω αλλο την εισαγωγη απο κατω λογω πετρας!!! και παντοφλας οπως θα καταλαβαινεις αν εισαι παντρεμενος!!!
και ενας λογος ακομα το οτι δεν μπαζει ειναι οτι τα ξυλα αυτα τα καιει μπορει και μιαμιση ωρα αργα αργα.
αυτο ομως το πετυχα μονο οταν καταφερα να ρυθμισω ακριβως πορτα και κλαπετο (μετα απο πολλεσ δοκιμες και παρατηρηση) ωστε να κλεινει ακριβως χωρις ροδελες και εχτρα υαλοκορδονα
κι ετσι ουτε μαυριζει το τζαμι και δεν μπαζει κι αερα!!!

Δεν το παιζω ειδικος αλλα μπορω να σκευτομαι... ακομα!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Gianniskreta. Αιτία: ορθογραφικα λαθη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121865 από Gianniskreta
κατι αλλο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι γιατι πρεπει να εχουμε εισαγωγη αερα φ120 αφου ακομα κι οταν την κλεινω εντελως λειτουργει κανονικα χωρις να καπνιζει? κι υπ οψιν οτι τα κουφωματα μου κλεινουν παρα πολυ καλα! για ασφαλεια μηπως και καπνισει?? για να μην καιγεται το οξυγωνο του σπιτιου ισως?
σε ενα αλλο θεμα κατι ειχες γραψει αλλα δεν το ειχα καταλαβει και πολυ καλα

Δεν το παιζω ειδικος αλλα μπορω να σκευτομαι... ακομα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #121879 από Στελιος1
Μια χαρα ειναι το τζακι σου. Γιατι απορειτε, αφου ολοι οι σοβαροι κατασκευαστες ανναφερουν υψηλοτατες θερμοκρασιες καπνοδοχου ως πλεονεκτημα. Εχεις πολυ καλα ξυλα και το τζακι καει λιγο πανω απ την κανονικη του ισχυ και γ αυτο ισως χανεις παραπανω θερμιδες, αλλα καλυτερα αυτο παρα υγρα να παιδευεσαι να τα καψεις και οι θερμοκρασιες να ειναι χαμηλες. Τα μηχανακια ειναι μικρα γ αυτα τα δεδομενα, καιγε το καπως πιο σιγα, τροφοδοτησε πιο λιγα ξυλα. Ο εναλλακτης σιγουρα θα σου εβγαζε αλλη τοση ζεστη η και περισσοτερη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ