Υγρασια στον πανω οροφο

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117510 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

demosthenes έγραψε: στο σπιτι μπηκα πρινα απο 15 μερεσ ειναι καινουριο οποτε και αυτο παιζει τον ρολο του.

απλα δεν εδωσα πολυ σημασια στην πλακα γιατι δεν το σκέφτηκα.

να αεριζω το σπιτι καθε μερα ειανι πολυ δυσκολο ειδικα τωρα με τισ βροχεσ. γιατι οταν εχει 90% υγρασια εξω τι να αεριζεισ.

οαλ γίνονται απο διαφορά θερμοκρασίας στο ταβανι απ οτι καταλαβα ανεβαινει η ζεστη πανω και μολισ ακουμπαει στη πλακα παγωνει.

σκέφτηκα να παρω μια σομπα χαλαζία και να την βγάλω φέτος μέχρι να ανοίξει παλι ο καιρός και να βάλω σκεπή άλλα τισ φοβάμαι γιατί δεν ξέρω τι κατανάλωση έχουν.


Εντελώς λάθος η σκέψη σου: Έστω μέσα 19 βαθμοί και 70% σχετική υγρασία και έξω 5 βαθμοί και 90% σχετική υγρασία. Για αέρισε τότε να δεις. Θα πέσει ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ η εσωτερική σχετική υγρασία. Αυτό γιατί - σε απόλυτες τιμές - όταν έχεις χαμηλή θερμοκρασία ο αέρας μπορεί να συγκρατήσει πολύ λιγότερους υδρατμούς.

Αέρισε λοιπόν άφοβα το πρωΐ, και ας έχει έξω @#(κρυο και πολύ υγρασία. Θα γίνεις ίσως "βατραχ'ανθρωπος" από το κρύο, αλλά η σχετική υγρασία μέσα θα πέσει πολύ. ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ.

macon.gr/index.php?option=com_content&vi...59&Itemid=60&lang=el

Εδώ το διάβασα και εγώ και δουλεύει μια χαρά. Γι'αυτό βολεύει και το αερόθερμο τζάκι, τραβάει κρύο αέρα από έξω, με λίγη ΑΠΟΛΥΤΗ υγρασία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117513 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
Δείτε και αυτό, παρόμοι είναι.

steganosi.blogspot.gr/2011/03/1_10.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117514 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
Γι'αυτό βολεύει και το αερόθερμο τζάκι, τραβάει κρύο αέρα από έξω, με λίγη ΑΠΟΛΥΤΗ υγρασία

πως το εννοεις αυτο ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117551 από demosthenes
Απαντήθηκε από demosthenes στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο
το εχω κανει αυτο επεσε η θερμοκρασια στο 14 η υγρασια κατέβηκε πολυ έκλεισα το σπιτι για να ανεβάσω την θερμοκρασία και η υγρασια ξανανέβαινε. ειναι να τρελαίνεσαι

το ολο θεμα γινετε γιατι σε ενα μηνα περιπου θα γεννήσει η γυναικά μου και πρεπει να εχουμε σταθερη θερμοκρασια μεσα στο δοματιο του μικρου αλλιωσ εμεισ κουτσα στραβα θα την βγαζαμε ενα χειμονα μεχρι να φτιαξουμε την σκεπη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117560 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Απαντήθηκε από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

dimlyk έγραψε: Γι'αυτό βολεύει και το αερόθερμο τζάκι, τραβάει κρύο αέρα από έξω, με λίγη ΑΠΟΛΥΤΗ υγρασία

πως το εννοεις αυτο ?


Φαίνεται να ισχύει αυτό που αναφέρεται στα links που έδωσα. Και λέω "φαίνεται", γιατί εγώ το πρωΐ αερίζω και ας έχει κρύο. Πέφτει μεν η θερμοκρασία του σπιτιού, ανοίγει ο θερμοστάτης της ενδοδαπέδιας, αλλά επειδή το σπίτι είναι (σχετικά) καλά μονωμένο, δεν περιμένω να ζεσταθεί το σπίτι από την Α/Θ αλλά αναλαμβάνουν δράση τα δομικά στοιχεία, που έχουν αποθηκεύσει θερμότητα (έχω εξωτερική θερμομόνωση) και την αποδίδουν πίσω στο χώρο. Και ενώ οι θερμοστάτες είναι ρυθμισμένοι στο 21, με τον αερισμό δείχνουν έως και 19, μόλις κλείσω, σε 20-30 λεπτά, είμαι πάλι στο 21, και λόγω θερμκής αδράνειας και λόγω Α/Θ.

Στο θέμα μας τώρα: Τι ισχυρίζεται λοιπόν ο κος Στρογγύλης: Προτείνει να βάλουμε στο σπίτι μας κρύο εξωτερικό αέρα (που έχει μεγάλη σχετική αλλά μικρή απόλυτη υγρασία) και να τον θερμάνουμε. Να ανακατέψουμε δηλαδή αέρα με πολλούς υδρατρμούς (ο υπάρχων εσωτερικός) με αέρα που έχει λίγους υδρατμούς (ο εξωτερικός δηλαδή). Και μετά, να τον ζεστάνουμε κιόλας. Ε, αυτό που κάνει δηλαδή το βεντυλατέρ του αερόθερμου (τζακιού ή ότι έχει ο καθένας), να τραβά αέρα από έξω, και πριν τον βάλει μέσα, να τον ζεσταίνει κιόλας. Φαντάζομαι ότι καλό είναι να έχουμε και καμμιά ανάκληση ανοιχτή κάπου ψηλά, να μη "φουσκώνουμε" το σπίτι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117587 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υγρασια στον πανω οροφο

demosthenes έγραψε: το εχω κανει αυτο επεσε η θερμοκρασια στο 14 η υγρασια κατέβηκε πολυ έκλεισα το σπιτι για να ανεβάσω την θερμοκρασία και η υγρασια ξανανέβαινε. ειναι να τρελαίνεσαι

το ολο θεμα γινετε γιατι σε ενα μηνα περιπου θα γεννήσει η γυναικά μου και πρεπει να εχουμε σταθερη θερμοκρασια μεσα στο δοματιο του μικρου αλλιωσ εμεισ κουτσα στραβα θα την βγαζαμε ενα χειμονα μεχρι να φτιαξουμε την σκεπη


για το μωρο ...καλοριφερ ηλεκτρικο και μακρυα απ το τζακι :)
και υγραντηρα μαζι το 85 δεν του φτανει :)
με το καλο φιλε να το δεχτητε
καλυτερα ομως να ρωτησεις απο τωρα και τον παιδιατρο
μ αυτον θασαστε συνυπευθυνοι απεναντι στο μωρο για μερικα χρονια κι οχι μ εμας :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ