Δεν αποδιδει το τζακι καθολου!!Τι φταιει?

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115979 από LEONAS

dimitris11 έγραψε: Κριμα τα λεφτα που εδωσες,ο μαστορας που στο εφτιαξε ειναι απαραδεκτος,Το καλο ειναι οτι δεν πηρες καμια φωτια με αυτες τις κακοτεχνιες.

Το οτι δεν σου ειχε εξωτερικη τρυπα αερα αυτο βοηθησε στον να μην παρεις φωτια γιατι το τζακι δεν ανεπνεε,τωρα που θα αναπνεει φτιαξε οτι σου προτειναν παραπανω γιατι τα παραγματα ειναι επικινδυνα.




Σε ολα τα τζκια - σομπες που εχει φωτια μεσα στο σπιτι τα πραματα ειναι
επικινδυνα και βρωμικα :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115980 από dimitris11
Την εξωτερικη τρυπα χαμηλα εσυ την εκανες ή υπηρχε;
Αυτη η τρυπα καλο ειναι να πηγαινει απευθειας στο τζακι και να μην εχει σχεση με το υπολοιπο(φουσκα),εκει θα ανοιξεις τρυπες εσωτερικα οπως σου εχουν πει προηγουμενος δυο χαμηλα δυο ψηλα για φυσικη ροη.
Κατα την γνωμη μου τον εναλακτη μην τον βγαλεις,ενα μοτερ θελει για βελτιωση της αποδοσης αλλα οχι 500ευρω εχει φθηνοτερα,Θα το βαλεις χαμηλα ωστε να μην επιρεαζεται απο την ζεστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115982 από dimitris11

LEONAS έγραψε:

dimitris11 έγραψε: Κριμα τα λεφτα που εδωσες,ο μαστορας που στο εφτιαξε ειναι απαραδεκτος,Το καλο ειναι οτι δεν πηρες καμια φωτια με αυτες τις κακοτεχνιες.

Το οτι δεν σου ειχε εξωτερικη τρυπα αερα αυτο βοηθησε στον να μην παρεις φωτια γιατι το τζακι δεν ανεπνεε,τωρα που θα αναπνεει φτιαξε οτι σου προτειναν παραπανω γιατι τα παραγματα ειναι επικινδυνα.




Σε ολα τα τζκια - σομπες που εχει φωτια μεσα στο σπιτι τα πραματα ειναι
επικινδυνα και βρωμικα :whistle:

Σωστα αλλα υπαρχουν και καποια ορια αν το τζακι εκαιγε σωστα θα ειχε σοβαρο προβλημα(το σπιραλ δεν θα αντεχε),λογο της κακοτεχνιας την γλυτωσε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115984 από liakjim

sakmar έγραψε: Αλλα και πως να το αλλαξω αφου ο σωλήνας απο την καμηνάδα μου είναι 50 ποντους πιο αριστερα λόγο άλλης σωλήνας που είναι διπλα στην δικιά μου.Αναφέρθηκε επίσης στο και να βγάλω αν χρειαστεί και τον συλλέκτη αλλα μετά πως θα συνδέσω την εστία μου με τον σωλήνα της καμηνάδας?πάλι ευκαμπτος δε θα χρειαστεί?
Άλλο θέμα τώρα...ο πάταράκι σε πιο ύψος θα χρειαστεί να γίνει λέτε?μέχρι το πάνω μέρος της εστίας ή μεχρι το ύψος των περσίδων?


Με γωνιές. Ευθύγραμμο τμήμα - γωνιά - ευθύγραμμο τμήμα - γωνιά - παλιά inox.
Η κάθε εστία έχει εγχειρίδιο , όπου ο κατασκευαστής λέει του περιορισμούς.
Η δικιά σου ποια είναι ?
πχ η invicta εδω λέει : www.invicta-sa.com/portail/images/storie...ice-generaleGREC.pdf
"το πολύ γωνίες όχι πάνω από 20μοίρες από την κατακόρυφο".

Σε εσένα δεν ξέρω αν έχεις χώρο , λόγω του εναλλάκτη που είναι μακρύς.
Ίσως όπως έγραψα πιο πάνω πρέπει να καταργηθεί.
Η kratki έχει κάτι γ@μιστερές γωνιές που σου επιτρέπουν την ακριβή ρύθμιση των γωνιών. Δες εδώ σε εμένα πώς το έκανα : www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&limitstart=0#112667

Ειναι αυτές kratki.gr/index.php?option=com_virtuemar...emart_category_id=54

Αν χρειαστέι να καταργηθεί ο εναλλάκτης μπορείς να βάλεις αυτον που έβαλα : kratki.gr/index.php?option=com_virtuemar...emart_category_id=54

Είναι του μισόυ μέτρου οπότε λογικά χωράει. Εγώ είχα 20 εκατοστά αποκλιση προς τα πίσω. Πιο λίγο. Σε εσένα ίσως να είναι αλλιώς.


Για το παταράκι , στην invicta πάντα λέει σε απόσταση μεγαλύτερη ή ίση από 30εκ από το ταβάνι.
Εσύ πρέπει να δεις από το εγχειρίδιο της εστίας σου.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115988 από Stavrax
Η τοποθέτηση νέας καμινάδας μπορεί να γίνει με τηλεσκοπική. Αν μετρήσεις ακριβείς αποστάσεις θα μπορέσω να σου σχεδιάσω τον τρόπο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116042 από glf
επειδή και γω έβαλα παταράκι σε τζάκι που δεν είχε, σου λέω, κάντα όλα σωστά και πάρε και ένα γυψοσανιδά να στα κάνει, σε μια μέρα θα έχεις τελειώσει.

μόνωση πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε!!!!! τώρα σκέψου ότι η ζέστη του τζακιού ζεσταίνει τα ντουβάρια από πίσω και το σκελετό του κτιρίου. είναι αμαρτία να το αφήσεις έτσι, άσε που αν το μπουμπουνίζεις η επάνω πλάκα θα υπερθερμανθεί, δεν είναι αστεία πράγματα. φτιάξτο σωστά, έχεις πετύχει χρυσή φλέβα εμπειρίας εδώ πέρα.

τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις από το καύσιμο θα τα ρίξεις για τις επισκευές. μη λυπηθείς δηλαδή τα λεφτά για τον πετροβάμβακα. καλύτερα να μη βάλεις μοτέρ παρά να μη βάλεις τον πετροβάμβακα. αφού έτσι κι αλλιώς στο ίδιο δωμάτιο πάνε οι σωλήνες. με τη φυσική ροή θα ζεσταθείς μια χαρά.

φυσικά και πρώτη προτεραιότητα είναι να φύγει το σπιράλ, αλλά θα μου είναι απίστευτο να το κλείσεις χωρίς μόνωση της φούσκας (των τοίχων). θα περιμένεις πότε θα ραγίσουν οι γυψοσανίδες με λίγα λόγια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ