Δεν αποδιδει το τζακι καθολου!!Τι φταιει?

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115515 από dimitris11
ok.
Γιάυτο ειπα να δει το σχεδιο προσεκτικα.Εκει τα δειχνει ολα αναλυτικα.Αν το καταλαβει θα βρει τι φταιει.Δεν νομιζω οτι μπορουμε να τον βοηθησουμε περισοτερο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115591 από sakmar
Οχι παιδιά δε χρειάζομαι κάτι άλλο σας ευχαριστώ ΟΛΟΥΣ πάρα πολύ ,πραγματικά ,απλά δεν είχα ιδέα τι ήθελε αυτή η μακακια που μου εφτιαξε αυτός ο και καλά μάστορας.Φανταστείτε ότι μου στοίχησε αυτό το πράγμα 4300 και ζεστασιά δεν έχω.Με κατατοπείσατε και θα το παλέψω να το κάνω.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115617 από liakjim
Μπράβο για το μαχητικό spirit.
Και όπου κολλήσεις εδώ είμαστε!!!

Υ.Γ. 4300?????????

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115815 από sakmar
ναι παιδια...4300...αστα να πάνω...Λοιπόν..εχω νέα.Χθες άνοιξα στην γυψοσανίδα ένα κομμάτι 25χ30 ψιλά για φυσική ροή και είδα διαφορα :lol: :lol: ...αύριο θα ανοίξω και μια τρύπα για εξωτερικό αέρα για το οξυγόνο που λέγαμε.Δε θα μπω σε διαδικασία για παταράκι αν και μου φένεται πολύ καλή μαγκιά γιατι πρέπει να γκρεμίσω όλη την γυψοσανίδα και να φτιάξω άλλη αλλά δεν έχω μία οπότε δε θα το κάνω.Θα αρκεστώ στην φυσική ποή που έφτιαξα στο θέμα της απόδοσης και στην έξοδο με το περιβάλλον.Αν μου κάτσει και κανένα 500ρικο κάποια στιγμή θα βάλω και ένα βεντυλατερ για τον ζεστό αέρα(τόσο μου είπε ο μάστορας) και τέλος.Αν έχετε εσείς να μου προτείνετε κάποιο ευχαρίστως :blush:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115819 από liakjim
25X30=750εκ^2

Θες τουλ τα διπλάσια.
Είναι μια αρχή όμως.
Τώρα που άνοιξες την τρύπα μπορείς να δεις τι έχει μέσα ή και καμιά φωτογραφία?
Η γυψοσανίδα είναι φτηνή , έχει 6Ε το φύλλο.
Και μαζί με πετροβάμβακες = 30Ε
και κανά σίδερο=2Ε
και κανα 2 αλουμινοτανίες=1,5Ε
δεν θα σου πάει πάνω από 50Ε.
Για ventilator πολλά σου έιπαν. Μαζι με controller γύρω στα 300Ε.
¨Αστο σε 2ο βήμα , έτσι κ αλλιώς το 90% της ζέστης το έχει η φυσική ροή της εστίας.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115821 από liakjim
Περίεργο που δεν μπορώ να κάνω edit.

@sakmar , αν μπορείς κάνε την τρύπα 25Χ50=1250cm^2 ή 30Χ40=1200cm^2 ότι σε βολεύει για πιο σιγουριά.
Επίσης θα χρειαστείς και μια τρύπα 20X20=400cm^2 ή 2 τρύπες 10Χ10=200cm^2 ,κάπου χαμηλά στο ύψος που ξεκινάει η εστία για φυσική ροή.
Έτσι όπως βλέπω την φωτογραφία στην 1η σελ όμως δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό.
Είναι κ λίγο σκοτεινή. Μπορείς να βγάλεις και άλλες? Η εστία είναι τσίμα τσίμα με τα μάρμαρα ΔΕ , ΑΡ και πάνω , κάτω ή έχει κενά?
Επίσης την τρύπα για οξυγόνο πρέπει να την φέρεις μέσα στον χώρο της εστίας , στην πλάτη της ώστε να αποφύγεις κρύα ρεύματα αέρα.
Τέλος όταν άνοιξες την τρύπα τί είδες? Βρήκες πετροβάμβακα?
Όπως είπα και πιο πάνω αν μπορείς χώσε μέσα στην τρύπα που άνοιξες μια φωτογραφική ή κινητό με flash και τράβα καμιά φωτογραφία από την φούσκα.

Τέλος αν όντως ο εναλλάκτης σου είναι του μέτρου , ο stavrax έχει πει πιο παλιά ότι με φυσική ροή αρκεί να ζεστάνει (σε πιο πολύ χρόνο βέβαια). Αν δεν θες τον θόρυβο του ventilator , άστο έτσι.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ