Δεν αποδιδει το τζακι καθολου!!Τι φταιει?

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115223 από pontios74
ΣΩΣΤΟΣ ο Γιώργος μπορει να εχει εξωτερική εισαγωγη....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115232 από Στελιος1
sakmar το προβλημα σου συμφωνα με τα οσα λες θα επρεπε λογικα να ειναι το τραβηγμα. Δειξε σε παρακαλω με φωτο την καπνοδοχο σου 2 μετρα (νοικιασε την και για κεραια στ βονταφον αν ειναι τοση) πανω απ το σπιτακι ωστε να σε βοηθησουμε καλυτερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115250 από liakjim

Στελιος1 έγραψε: sakmar το προβλημα σου συμφωνα με τα οσα λες θα επρεπε λογικα να ειναι το τραβηγμα. Δειξε σε παρακαλω με φωτο την καπνοδοχο σου 2 μετρα (νοικιασε την και για κεραια στ βονταφον αν ειναι τοση) πανω απ το σπιτακι ωστε να σε βοηθησουμε καλυτερα.


Στέλιο δεν είναι μόνο το τράβηγμα. Το μισό πρόβλημα είναι αυτό.
Η εστία του δεν έχει κάτωθι :
1. Είσοδο αέρα φυσικής ροής ή πάρα πολύ μικρή απότο σήκωμα της εστίας.
2. Εξοδο αέρα φυσικής ροής .

¨Αρα πώς να ζεστάνει. Μόνο με ακτινοβολία και τον εναλλάκτη ο οποίος και αυτός με φυσική ροή είναι.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115262 από dimitris11

sakmar έγραψε: Για το τελευταίο σου σχόλιο δε θα σου απαντήσω...
Σε όλα τα υπόλοιπα εχουμε και λέμε:
H καμινάδα εγραψα πως είναι 12 περιπου μετρα καθαρη χωρις φωλιές κτλ.
Έχω μια είσοδο αέρα εσωτερική
Έχω μια είσοδο αέρα στο κάτω μέρος της εστίας 0.5χ1μ
Έχω 2 εξόδους αέρα 0.10χ0.30 η κάθε μια. πάνω στην γυψοσανιδα
Έχω μια εστία σε καλή κατάσταση
Έχω μια γυναίκα και ένα γιο!!! :lol:

Λες οτι εχεις μια εισοδο 0,5χ1 να υποθεσω οτι ειναι εξωτερικη.
Ο κουβας για τις σταχτες πως ακριβως ειναι,μηπως σφραγιζει αυτη την τρυπα και δεν αφηνει να παρει αερα το τζακι.Ριξε μια ματια.
Μαλλον προβλημα εισαγωγης αερα εχεις(γι αυτο σου εχα προτειναι ανοικτο παραθυρο με ανοικτο τζακι) εφοσον περιγραφεις οτι η καμιναδα ειναι καθαρη.
Για να βγαλει η καμιναδα εξω αερα απο καπου πρεπει να παρει εξωτερικο αερα(αυτο ειναι το ζουμι της υποθεσης).
Η αποδοση με ενα βεντιλατερ στην εσωτερικη τρυπα μπορει να βελτιωθει(αυτο ειναι αλλη ιστορια).
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimitris11.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115276 από panosf01
Ρε παιδια αν καταλαβα καλα το τζακι του ανθρωπου δεν εχει καθολου περσιδες για φυσικη ροη πρωτον,και δευτερον οι περσιδες που υπαρχουν συνδεονται με τον εναλλακτη ο οποιος δεν εχει μοτερ..Η θερμοτητα που περνει στον χωρο ειναι μονο απο ακτινοβολια,οπως στα ανοιχτα τζακια,και οτι βγαλει ο εναλλακτης με φυσικη ροη,τριχες δηλαδη.Το θεμα του τραβηγματος που λεει,ειναι οντως περιεργο,μαλλον χρειαζεται τρυπα απο εξω.Αν δεν σπασεις γυψοσανιδα παντως δουλεια δεν κανεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #115285 από dimitris11
Το βεντιλατερ θα το βαλεις κατω δεξια οπου αναφερεις οτι εχει περσιδα για να περνει αερα(εσωτερικο).Αυτο ειναι το ευκολο,στη θεση σου θα εβαζα και ενα διακοπτη με σκαλες ωστα να μεταβαλω τις στροφες του βεντιλατερ.Κατα προτιμηση να βγαζει ηχο κατω απο 35db,εκει κατω δεν επιρεαζεται απο την θερμοκρασια του τζακιου οποτε δεν θελεις κατι που να αντεχει σε υψηλες θερμοκρασιες,και να βγαζει γυρω στα 500 κυβικα αερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ