Δεν αποδιδει το τζακι καθολου!!Τι φταιει?

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116122 από Στελιος1
Dival εγω μεχρι να δω φωτο την καπνοδοχο πανω απο το κλιμακοστασιο θα επιμενω οτι πρωτα και κυρια φταιει αυτο. Φυσικα και μπορει να εχω αδικο, αλλα λεω αυτο που καταλαβαινω εγω.. Σε ενοχλει προσωπικα? Δεν ειναι και το καλυτερο να απαντας θελοντας καλοπροαιρετα να βοηθησεις και αυτο να το συνδιαζεις με αναφορες σου σ εμενα. Οσο για την ψυξη του θαλαμου καυσης λογω υπερβολικου ελκυσμου (αποκλειεται να υπαρχει υπερβολικος ελκυσμος στην περιπτωση αυτη!) θα σου πω το αυτονοητο που το ξερει καθε χρηστης τζακιου στον ΚΟΣΜΟ ΟΛΟΚΛΗΡΟ, οτι δηλαδη.. πολυς αερας=εντονη καυση=υπερβολικη θερμοκρασια (υπερβολικη θερμοκρασια τοπικα, εκει στην φωτια και οχι στον αερα που θα παρεις για ζεστη..)= ασκοπη καταναλωση==== χιλια δυο ισον θα βρω να σου πω.
Παντως οχι να μην τραβαει και να μην καιει το τζακι απο υπερβολικο ελκυσμο. Συγνωμη αλλα δεν θα διαβασω τιποτα απ οσα μου προτεινεις γιατι εισαι σε τελειως λαθος λογικη.
Σου ζηταω δημοσια να μην ξαναασχοληθεις μαζι μου, ειναι πολυ μιζερο αυτο που κανεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116123 από Gdevil

liakjim έγραψε: @gdevil

Λαμβάνωντας υποψην τα :
1. την είσοδο καπνού στο σπίτι όταν ανοίγει την πόρτα
2. το μαύρισμα στο σπιράλ που σωστά εντόπισε ο Στέλιος1
3. την ίδια την ύπαρξη σπιράλ με την απότομη γωνία
4. την έλλειψη τρύπας για άερα ανανέωσης από έξω

δεν συμφωνώ με την θεωρία του υψηλού ελκυσμού.
Αλλά αντίθετα πιστεύω ότι έχει πολύ χαμηλό ελκυσμό , τόσο χαμηλό που όταν κλέινει η πόρτα της εστίας , η στένωση του αέρα καύσης άρα και άυξησης της ταχύτηάς του , αναζωπυρώνει τα ξύλα.
Όταν αυτή ανοίγει , δεν υπάρχει έντονη ροή αέρα προς την φλόγα σύν την υποπίεση μέσα στο σπίτι που αντιστρέφει την ροή προς το σπίτι (εξού και το κάπνισμα) , οπότε αυτή τίνει να σβήσει.
...

Για να καταλάβεις τι λέω..
Στην δικιά σου εστία όταν έχεις λίγα κάρβουνα βάλε 2-3 μεγάλα ξύλα και άσε την πόρτα ανοιχτή.
ΔΕΝ θα πάρουν.
πιθανώς και να σου σβήσει η φωτιά.
Γιατί θα μπαίνει πολύς αέρας που θα κρυώνει την εστία και δεν θα είναι στον χώρο που είναι τα ξύλα.
Μόλις κλείσεις την πόρτα τα ξύλα θα αρπάξουν αμέσως.
Γιατί θα έρχεται αέρας κάτω από τα ξύλα το οποία έχουν θερμότητα από τα κάρβουνα
Ε το ίδιο γίνεται και με τον θεματοθέτη.
(φαντάζομαι χωρίς να κόβω και το χέρι μου αλλά το βλέπω πολύ πιο πιθανό από το να χρειάζεται σήκωμα η 12 μέτρων καμινάδα του που είναι και 2 μέτρα πάνω από την ταράτσα)

Τέλος ας γράψω και αυτό στον θεματοθέτη περί ανάματος της εστίας του.
Εχεις πολλά μετρα καμινάδα.
(Λίγοι εδώ μέσα έχουν 4 ορόφους από πάνω τους.)
Αυτό σημαίνει πως πρέπει να ζεσταθεί ο αέρας (ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΝΟ) μέσα στην καμινάδα, να αρχίσει να κυκλοφοράει, να υπάρχει ροή και ΜΕΤΑ να αρχίσεις να βάζεις ξύλα.
Αν βάζεις πολύ νωρίς ξύλα τότε δημιουργείς καπνό που είναι βαρύς και δεν ξεκινάει ο "απορροφητήρας" (γιατί η καμινάδα ένας αποροφητήρας είναι αλλά θέλει να ξεκινήσει)
Τι να κάνεις λοιπόν?
Προσάναμα από χαρτιά + προσάναμμα από λεπτά ξυλαράκια.
Αναμα και κλείσιμο της πόρτας.
Μόλις αρπάξουν τάισμα με πιο μεγάλα ξυλαράκι και πάλι κλείσιμο.
Μετά μπορείς να ξεκινήσεις να βάζεις τα ξύλα που έβαζες μέχρι τώρα.
Θέλεις δλδ κανά 5λεπτο παραπάνω από ότι έκανες μέχρι τώρα.
Για την συνέχεια ΑΝ (που δεν υπάρχει κανένας λόγος) αλλά ΑΝ θέλεις να δουλεύεις για κάποιες στιγμές το τζάκι σου ανοιχτό θα πρέπει να φροντίζεις να βάζεις τα ξύλα όρθια και όχι στον πάτω πάνω σε καρβουνιά.
Δλδ τα ήδη αναμένα σου ξύλα να τα σηκώνεις όρθια και να βάζεις δίπλα σε αυτά και άλλα


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116124 από Στελιος1
Οσο για τον εναλλακτη προκαλω δημοσια εδω οποιον θελει να βαλουμε τον δικο μου εναλλακτη υπεραποδοσης πανω απο το ΚΑΛΥΤΕΡΟ τζακι και τοτε τα ξανασυζηταμε. Μεχρι να βρεθει καποιος τα σχολια για μενα ειναι χαζα. Δεν χαρακτηριζεται κατι ως εφευρεση τοσο ευκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116125 από pontios74
sakmar δες προσεκτικά τις παρουσιάσεις που έχουμε κάνει να καταλάβεις πώς κατασκευάζετε ο θερμοθάλαμος πως στηριζεται ο πετροβάμβακας κλπ... εγω στη θεση σου θα έκανα το εξής
1)βγάλσιμο της γυψοσανίδας όλης.
2)ξήλωμα του εναλάκτη και της καμινάδας.
3)τοποθέτηση πετροβάμβακα ή κεραμοβάμβακα με φυλλο αλουμινιου στο ταβάνι και το βιδώνεις με μπετόβιδες εμπορίου με ροδελα ας ειναι 10- 15 εκ.
4)κατασκευη του θερμοθαλαμου με πετροβαμβακα ή izol το παταρακι στην περιπτωση σου θα το έφτιαχνα 50 εκ απο το ταβανι.
εξαρταται πως θα συνδεσεις τη καμιναδα.Εγω θα έβαζα καμιναδα μαυρου χαλυβα με 2 45 αρες γωνιες που προσαρμοζονται όπως θελουμε(οπως ειπε και ο liakjim) αν δεν γινεται μπορει να γινει με την κατασκευη ενος ες ινοξ.
Αν εχεις κοντα σου καμμια βιοτεχνια που φτιαχνει καμιναδες θα κατασκευασει κατι στα μετρα σου απλα οπως σου ειπαν και τα παιδια θα πρεπει να μετρησεις να δεις αν σε παιρνει ο εναλακτης και παλι αν βρεις βιοτεχνια μπορει την ιδια να στην κοντινη προτιμαω βεβαια τον εναλλακτη της κρατκι.
Αυτο ειναι το δυσκολο κομματι για να μην μπαινεις σε διαδικασιες να αλλαξεις την θεση της εστια σου.
5)Φτασε μεχρι εκει και βλεπουμε.
μοτερ δε θα εβαζα μπορεις να κανεις οτι κανει η κρατκι και οτι εκανα εγω και αλλοι συμφορουμιτες έβαλα μικρα τουνελ (6εκ.Χ80εκ.) αντι για περσιδες και πεταει τον αερα με πιεση μακρυα ζεσταινοντας τους απομακρυσμενους χωρους.
εμενα τα 100 τετραγωνικα (40τ.μ.ενιαιος)τα ζεσταινει ανετα
Ότι και να κανεις δες πως θα παει χωρις μοτερ και μετα βλεπεις αν θα βαλεις η οχι!
αυτες τις δουλειες θα τις ξεκινησεις με βηματα και σιγα σιγα θα το τελειωσεις μια χαρα οταν τα σκεφτεσαι ολα μαζι πελαγωνεις και σου φαινονται βουνο!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116134 από liakjim

sakmar έγραψε: alex nous εισαι πολυ κατατοπιστικος.Πολυ καλη δουλειά.
liakjim εχω ανοίξει μια τρυπα πισω απο την εστία για εξωτερικο αερα στο χωρο της εστίας.Η δευτερη όπως εγραψα και νωριτερα εκανα ενα ανοιγμα ψηλά πάνω στην γυψοσανιδα για φυσικη ροή.Τιποτα το ιδιαίτερο δηλαδή αλλά είδα μια διαφορά.


Ωραία.
Με το θέμα των κακοτεχνιών που αναφέρθηκαν τι έχεις σκοπό να κάνεις?

Gdevil έγραψε: Για να καταλάβεις τι λέω..
Στην δικιά σου εστία όταν έχεις λίγα κάρβουνα βάλε 2-3 μεγάλα ξύλα και άσε την πόρτα ανοιχτή.
ΔΕΝ θα πάρουν.
πιθανώς και να σου σβήσει η φωτιά.
Γιατί θα μπαίνει πολύς αέρας που θα κρυώνει την εστία και δεν θα είναι στον χώρο που είναι τα ξύλα.
Μόλις κλείσεις την πόρτα τα ξύλα θα αρπάξουν αμέσως.
Γιατί θα έρχεται αέρας κάτω από τα ξύλα το οποία έχουν θερμότητα από τα κάρβουνα


Εδώ εξακολουθώ και πιστεύω πως κάνεις λάθος.
Η λογική λέει και αυτό γίνεται και στην πράξη ότι με το ανοίξεις την πόρτα και αυξηθεί ο αέρας και άρα το οξυγόνο , θα φουντώσει η φλόγα.
Στο δικό μου λοιπόν αν ανοίξω την πόρτα , έιναι σαν να μπήκα στο turbo. Η φλόγα αυξάνει δραματικά.
Αναρωτιέμαι γιατί επιμένεις σε αυτό ακόμα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #116159 από dimitris11

sakmar έγραψε: alex nous εισαι πολυ κατατοπιστικος.Πολυ καλη δουλειά.
liakjim εχω ανοίξει μια τρυπα πισω απο την εστία για εξωτερικο αερα στο χωρο της εστίας.Η δευτερη όπως εγραψα και νωριτερα εκανα ενα ανοιγμα ψηλά πάνω στην γυψοσανιδα για φυσικη ροή.Τιποτα το ιδιαίτερο δηλαδή αλλά είδα μια διαφορά.


Πραγματικα δεν ξερω πως να χαρακτηρισω εναν μαστορα που δεν σου ανοιξε τρυπα εξωτερικη για να περνει αερα το τζακι και να αναβει καθως επισης για το σπιραλ που σου εβαλε(ακρος επικυνδινο για διαροες)και σου πηρε και τοσα λεφτα.
Οτι πληροφορια χρειαζεσαι εχει γραφτει και αναλυθει,αν δεν μπορεις να το κανεις μονος σου φωναξε καποιο μαστορα και πες του τι θελεις βαση αυτα που διαβασες εδω μεσα.
Ετσι οπως εχεις ανοιξη τις τρυπες υπαρχει θεμα,η εξωτερικη πρεπει να πηγαινει απευθειας στο τζακι και η εσωτερικη(ψηλα)να περνει αερα απο εσωτερικη(χαμηλα) οχι απο την εξωτερικη που εχεις τωρα.
Αυτο εξηγει και την μυρωδια που λες μπορει να φερνει μυρωδια απο την εξωτερικη τρυπα μεσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ