Αντικατάσταση καμινάδας σπιράλ με λεία

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #91069 από Στελιος1
Δεν ειχα μετρησει τιποτα στ εναλλακτη της σομπας, σιγουρα οι θερμοκρασιες ηταν παρα πολυ υψηλες γιατι εφτιαξα εναν στ αρχη προχειρα (τοτε δεν υπηρχαν τετοιοι εναλλακτες) με εξω μπουρι σπιραλ αλουμινιου και.. ελιωσε! Ο υαλοβαμβακας απ εξω καηκε κανονικοτατα. Μετα εφτιαξα σοβαρη κατασκευη με ισως και 1000 κυβικα ροη και οταν ειχε καλη φωτια η σομπα εκαιγε ο αερας, στ τελός καηκε και το ανοιξειδωτο μεσα μπουρι (σαπισε, επαιρνε νερα μεσα) το ταμπερ της σομπας και ιδια μεχρι τ μεση και τα ξηλωσα ολα.
Ειδικα με την διαδρομη αυτη πρεπει να αλλαχτουν με ανοξειδοτα, ελαχιστο ειναι το κοστος. Μα καλα δεν βλεπετε ποσο ξεκαρφωτη ειναι η διαδρομη? Αν κοπει το ρευμα σε 5 λεπτα θα εχουν ιδια θερμοκρασια με την καπνοδοχο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105990 από GeoTa

GeoTa έγραψε: Όταν με το καλό τελειώσει η χειμερινή περίοδος και σταματήσω να καίω το σελενικ, θέλω να αντικαταστήσω το σπιράλ με λεία καμινάδα.


Τελικά αγόρασα ανοξειδωτες λείες καμινάδες και τις τοποθέτησα μόνος μου (πολύ πακέτο καθώς με εμπόδιζε ο εναλλάκτης να κανω ανετες κινησεις)

Στις ενώσεις δεν έβαλα ουτε σιλικόνη ούτε μαγγανέζα. Το μονο που έκανα ητανε αφου τις ένωνα να βιδώνω 2-3 βίδες (αυτοδιατρητες λέγονται νομίζω) στα σημεία που η μια ητανε μεσα στην αλλη. Επίσης πάνω στις ενώσεις περνούσα αλουμινοταινία.

Υπάρχει πρόβλημα που δεν έβαλα σιλικόνη;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105992 από Stavrax
Γιώργο ταινία έβαλες την απλή ή την ενισχυμένη?
Και οι ενώσεις αυτές είναι μέσα στην φούσκα?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105994 από GeoTa
Σταύρο στις ενώσεις στη φούσκα δεν έβαλα ταινία γιατί θυμόμουν που είχες γράψει ότι έλιωσε. Πάνω από την φούσκα στις ενώσεις έβαλα απλή αλουμινοταινια.

Λες να έχω διαρροή καπνού;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105995 από Stavrax
Το αν έχεις ή όχι μόνο η πράξη θα το δείξει. Εξαρτάται από την συναρμογή που έχουν τα κομμάτια. Αν κουμπωσαν καλά μπορεί και να μην έχεις. Σίγουρος όμως εν μπορείς να είσαι. Αν δεν έχεις αγοράσει ήδη να το βάλεις στο πρόγραμμα για ανιχνευτή μονοξειδίου και καπνού για να σε ειδοποιεί σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Γενικά είναι απαραίτητος σε όλους μας με τον τρόπο που θερμαίνονται τα σπίτια μας, αλλά στην περίπτωση σου είναι επιβεβλημένη η χρήση του.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105997 από GeoTa
Κοίτα ακόμα δεν έκλεισα φούσκα, οπότε με παίρνει να βάλω κάποιο συγκολλητικό.

Το θέμα είναι αν είναι απαραίτητη η εκάστοτε σιλικόνη/μαγγανέζα :dry:

Μάλιστα δεν έβαλα γιατί έτσι μου πρότεινε o μάστορας στη λευκοσιδηρουργία θερμης.
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.227 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ