Αντικατάσταση καμινάδας σπιράλ με λεία

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90415 από GeoTa
Και για να συνεχίσω τις ερωτήσεις:

Δημήτρη αυτό το κλαπέτο με μισοφέγγαρο ελέγχεται με ντίζα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90455 από house

Stavrax έγραψε: @Geota
Ναι, 250 - 200
@Alex nous
Υπάρχουν και έτοιμοι με κλαπε. Αν θυμάμαι καλά, ο χαουζ έχει βάλει και κάτι φώτο. Το σημαντικό σε μια τέτοια κατασκευή είναι το καλό σφράγισμα με μαγγανέζα και κοτετσόσυρμα για μην βγαίνει καπνός από τις χαραμάδες. Ένα δεύτερο θέμα που μπορεί να προκύψει, αλλά λύνεται με ρύθμιση της γωνίας του κλαπε, είναι οι υγροποιήσεις.


γιαυτο σε καναν μοδερατορ εχεις καλη μνήμη .... εμενα αρχισε το αιλτζαχαιμερ απο τωρα ......

Φιλιπακοπουλος ..... λεω εσενα γιατι μονο σε σενα εχω δει τετοιο εναλλακτη ,,,,,, να πας να ζητήσεις δικαιωματα απ την πατεντα !

ο εναλλακτης φενεται καθαρα απο μεσα στο βιντεο απ την ερτ3 με τον νασικα .... καπου ειναι και αυτο μεσα στο συτε .......
το ειχα τονισει οτι καλο ειναι να μπει κοφτρα απο πανω , αμα εχει το τζακι πρεπει να βγει και να μπει αυτη ! ο φιλιπακοπουλος εχει και απ τα 2 , εγω θα τα εβαζα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90496 από Στελιος1
Δυστυχως παιδια (και τελικα ευτυχως για μενα!) δεν προλαβαινα και ενω εβαλα εναλλακτη στ καπνοδοχο μου, δεν μετακινησα οπως σκεφτομουν το κλαπε στο επανω μερος του (το κλαπε μου κλεινει οσο θελω κλεινοντας την πορτα τ τζακιου). Ευτυχως ομως για μενα διοτι.. ταυτοχρονα σε αυτην τ παρεμβαση κατεβασα την καπνοδοχο μου λογω φωτοβολταικων και το τζακι μου αλλαξε συμπεριφορα. Εκαιγε αρωστημενα, μαυριζε το τζαμι και η εστια ακομα και μεσα επιανε καπνα, ειχε μερες που με ξερα ξυλα δεν εκαιγε σχεδον εσβηνε! Αναγκαστηκα τελικα να το καιω με πιο ανοιχτο το κλαπε απο πριν. Οποτε και να μετεφερα το κλαπε εκει θα ηταν δωρον αδωρον, ξυγκι απο μυγα δεν βγαινει λεμε..
Μην επιχειρειτε τετοια, κατ αρχην ο εναλλακτης αυτος ειναι τμημα της καπνοδοχου, πως θα καθαριστει???
Geota θα κανω πιο σοβαρες (κατα τ γνωμη μου παντα) επισημανσεις απ αυτο που ρωτας.. Οταν το ανοιξεις αλλαξε τα σπιραλ με ανοξειδοτα (πριν πολλα χρονια ξηλωσα σπιραλ σε αντιστοιχο εναλλακτη σε σομπα μου και ηταν σαθρα, εσπαγαν στ χερι, καμια ελαστικοτητα). Επισης ειναι λαθος που κατεβαζεις τα σπιραλ εξοδου, αν θες να με ακουσεις ανεβασε τα ψηλα ωστε και με φυσικη ροη (υποθετω οτι εχεις μοτερ αλλιως ειναι περα για περα λαθος) να μπορει να εκτονωνεται το κυκλωμα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90502 από GeoTa

Στελιος1 έγραψε: Δυστυχως παιδια (και τελικα ευτυχως για μενα!) δεν προλαβαινα και ενω εβαλα εναλλακτη στ καπνοδοχο μου, δεν μετακινησα οπως σκεφτομουν το κλαπε στο επανω μερος του (το κλαπε μου κλεινει οσο θελω κλεινοντας την πορτα τ τζακιου). Ευτυχως ομως για μενα διοτι.. ταυτοχρονα σε αυτην τ παρεμβαση κατεβασα την καπνοδοχο μου λογω φωτοβολταικων και το τζακι μου αλλαξε συμπεριφορα. Εκαιγε αρωστημενα, μαυριζε το τζαμι και η εστια ακομα και μεσα επιανε καπνα, ειχε μερες που με ξερα ξυλα δεν εκαιγε σχεδον εσβηνε! Αναγκαστηκα τελικα να το καιω με πιο ανοιχτο το κλαπε απο πριν. Οποτε και να μετεφερα το κλαπε εκει θα ηταν δωρον αδωρον, ξυγκι απο μυγα δεν βγαινει λεμε..

Κοιταξε δεν έχω άποψη για το θέμα, οπότε ό,τι και να πω ψεμα θα ειναι

Μην επιχειρειτε τετοια, κατ αρχην ο εναλλακτης αυτος ειναι τμημα της καπνοδοχου, πως θα καθαριστει???
Geota θα κανω πιο σοβαρες (κατα τ γνωμη μου παντα) επισημανσεις απ αυτο που ρωτας.. Οταν το ανοιξεις αλλαξε τα σπιραλ με ανοξειδοτα (πριν πολλα χρονια ξηλωσα σπιραλ σε αντιστοιχο εναλλακτη σε σομπα μου και ηταν σαθρα, εσπαγαν στ χερι, καμια ελαστικοτητα). Επισης ειναι λαθος που κατεβαζεις τα σπιραλ εξοδου, αν θες να με ακουσεις ανεβασε τα ψηλα ωστε και με φυσικη ροη (υποθετω οτι εχεις μοτερ αλλιως ειναι περα για περα λαθος) να μπορει να εκτονωνεται το κυκλωμα.

Το σπιράλ ειπαμε θα το αλλάξω. Τωρα για τις εξόδους του εναλλάκτη τις έβαλα χαμηλά γιατί:
α. Ψηλά έτσι κι αλλιώς έχω περσίδες απο την φυσική ροή στο θερμοθάλαμο
β. Οπως ξες καλυτερα απο μενα ο ζεστός έτσι και αλλιώς παέι επάνω οπότε με τη βοήθεια του μοτέρ τον στέλνουμε μια "βόλτα" χαμηλά και μετα αυτός θα παρει την πορεία του. Άρα νομίζω βοηθαμε στην καλύτερη κατανομή θερμου αέρα

Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90516 από Στελιος1
Το σπιράλ ειπαμε θα το αλλάξω. Τωρα για τις εξόδους του εναλλάκτη τις έβαλα χαμηλά



Ποιο σπιραλ? Της καπνοδοχου σου? Ειναι τρελος οποιος βαζει τετοιο σε καπνοδοχο, αλλα εγω.. Δεν μιλησα για αυτο, ΤΑ σπιραλ λεω. Τα σπιραλ εξοδου του εναλλακτη λεω. Αφου εχεις μοτερ στ εναλλακτη, τοτε ας πουμε, ''καλως'' τροφοδοτουν κατω. Εχει λιγο χρωμα ο εναλλακτης σου λιγο κατω απο τ μεση καθως και το ενα σπιραλ και ελπιζε να μην ειναι τραγικος καποιες στιγμες ο εγκλωβισμος θερμοτητας εκει, τι να πω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90535 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εγώ με το κλαπέτο που αναφέρω πιο πάνω και με 5 μέτρα φ200 δε φοβάμαι την καμινάδα αυτό που φοβάμαι είναι οτι αυτοί οι εναλλάκτες δεν πρέπει να έχουν πάνω απο 0.4 χιλιοστά πάχος και απο την υπερβολική θερμοκρασία μην έχεις κανένα πρόβλημα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ