Ύψος περσίδων εξαγωγής αέρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76566 από ben1973
Απαντήθηκε από ben1973 στο θέμα Ύψος περσίδων εξαγωγής αέρα
gt τι προτεινεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76588 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Ύψος περσίδων εξαγωγής αέρα

ben1973 έγραψε: οκ το καταλαβα συγνωμη αν σας κουρασα αλλα θελω αφου θα ξηλωσω την κατασκευη να την κανω σωστα οσο για πετροβαμβακα να βαλω τον ακριβο της knauf η τον πιο οικονμικο της fibran η καποιν αλλο που γνωριζεται και οσο για τον περιβοητο εξωτερικο αερα το καταλαβα απλα να τον οδηγησω με σπιραλ καπου συγκεκριμενα η δεν χρειαζεταιται και θα τον τραβαει η εστια ειτε απο το πανω μερος της που θα υπαρχει στη μετωπη το κενο που εχω ειτε απο τα πλαγια που υπαρχουν κενα ενος χιλιοστου


Κανέναν δεν κούρασες, γι' αυτό είμαστε στο φόρουμ. :)

Προτείνω αρχικά να μελετήσεις λίγο τα βασικά θέματα για ενεργειακά τζάκια, γιατί ίσως έχεις μπερδευτεί.

Τα κενά περιμετρικά της εστίας, βοηθούν στο να εισέρχεται αέρας από το δωμάτιο προς το εσωτερικό της κατασκευής, ώστε να απάγει θερμότητα από την εστία μας ανακουφίζοντάς τη, η οποία στη συνέχεια φυσικά αποδίδεται στο χώρο μας εξερχόμενη από την πάνω περσίδα. Φυσικά αυτό είναι επικουρικό ως προς τη θέρμανση (ζωτικό για την εστία όμως) και σαφώς δεν υποκαθιστά τη χρησιμότητα της κάτω περσίδας εισαγωγής αέρα θέρμανσης.

Αν παρατηρήσουμε ότι από τα κενά αυτά βγαίνει αέρας προς το δωμάτιο, σημαίνει ότι κάπου κάναμε πατάτα και η κατασκευή μας κινδυνεύει με υπερθέρμανση (πχ κακή τοποθέτηση - πατέντα βεντιλατέρ).

Αυτός ο ακριβός πετροβάμβακας που λες είναι νομίζω 3cm όμως, κάποιοι κατασκευαστές ζητάνε πάχος 4-5cm.
Το βασικό είναι νομίζω να τον τοποθετήσεις σωστά (αλουμίνιο προς την εστία, τήρηση αποστάσεων από εστία), ώστε και τη δουλειά του να κάνει και να μη μυρίσει μελλοντικά.

Ο εξωτερικός αέρας καλό είναι να οδηγηθεί με σπιράλ INOX στο σημείο απ' όπου τραβά η εστία μας αέρα καύσης (πχ κοντά στο συρτάρι στάχτης κάτω από την εστία).


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76816 από ben1973
Απαντήθηκε από ben1973 στο θέμα Ύψος περσίδων εξαγωγής αέρα
gt αερα καυσης η εστια απο οτι εχω δει τραβαει μονο απο μπροστα εννοωντας οτι το συρταρι της σταχτης δεν εχει καποιο ανοιγμα η κενο οπως αλλες εστιες για να παρει αερα απο εξω αρα αφηνω την τρυπα ως εχει χωρις σπιραλ απο οτι ειδα και σε ενα σχεδιο στο forum που εχει απο εστια axis απο το σιτε estianet αν μπορεις να το δεις γιατι δεν θυμαμαι σε ποιο θεμα ηταν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76847 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Ύψος περσίδων εξαγωγής αέρα

ben1973 έγραψε: gt αερα καυσης η εστια απο οτι εχω δει τραβαει μονο απο μπροστα εννοωντας οτι το συρταρι της σταχτης δεν εχει καποιο ανοιγμα η κενο οπως αλλες εστιες για να παρει αερα απο εξω αρα αφηνω την τρυπα ως εχει χωρις σπιραλ απο οτι ειδα και σε ενα σχεδιο στο forum που εχει απο εστια axis απο το σιτε estianet αν μπορεις να το δεις γιατι δεν θυμαμαι σε ποιο θεμα ηταν


Γενικά είναι καλό να σηκώνουμε την εστία 1-2cm από τη βάση της.

Αν το κάνεις αυτό, τότε μπορείς να οδηγήσεις το σπιράλ όσο πιο κοντά μπορείς στους αεραγωγούς.

Ίσως δεν είναι καλό να αφήσεις χύμα την τρύπα, σκέφτομαι μήπως τυχόν η ανεξέλεγκτη είσοδος του αέρα αφενός διαταράσσει τη φυσική ροή του αέρα θέρμανσης, αφετέρου ψύχει ασσύμετρα κάποια σημεία της εστίας. Καλύτερα ελεγχόμενα...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76947 από ben1973
Απαντήθηκε από ben1973 στο θέμα Ύψος περσίδων εξαγωγής αέρα
το να σηκωθει η εστια δεν ειναι ευκολο τωρα μιας και παταει φαντασου σε χτιστη βαση αρα οταν το κανω θα ανοιγωκλεινω την εξω περσιδα οταν το φτιαξω για να δω ποτε θα ειναι καλυτερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77076 από ben1973
Απαντήθηκε από ben1973 στο θέμα Ύψος περσίδων εξαγωγής αέρα
καλησπερα gt και σε ολα τα παιδια του forum θελω να σας ευχαριστησω για ολες τις συμβουλες που μου δωσατε !!!!!!!!!!!! gt οσο για τον περιβοητο εξωτ αερα αφου η εστια ειναι στεγανη και δεν μπορει να σηκωθει λιγο για ναπαρει αερα απο κατω την αφηνω ως εχει αφου ειναι ρυθμιζομενη και βλεπουμε ετσι κι αλλιως και στο manual για φυσικη ροη αερα καυσης τραβαει ΜΟΝΟ απο μεσα και παλι χιλια ευχαριστω!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ