Τζάκι που καπνίζει (παρά τον αντικαπνιστικό νόμο!)

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74586 από Stavrax
Στα παραπάνω έχω μόνο να προσθέσω την δυνατότητα να το καις με μπρικέτα. Έχω την εντύπωση ότι ειδικά για Αθήνα μπορεί να βγαίνει και φθηνότερα από το ξύλο. Σίγουρα πάντως είναι βολικότερο!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76598 από degeor

eugenia έγραψε: Καλημέρα σας, θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια σας. Βρηκα το forum σας αφού μπήκα στο τριπάκι ν' αλλάξω το απλό ανοιχτο μου τζάκι με ενεργειακό ή κασέτα σε μια απελπισμένη προσπάθεια να λύσω το πρόβλημα του καπνίσματος του τζακιού. Βέβαια αφού διαβασα 30 σελίδες στο θέμα με τα ενεργειακά τζάκια εξακολουθώ να μην είμαι σίγουρη για το αν αυτή θα ήταν όντως η σωστή λύση. Λοιπόν για να μην πολυλογώ η κατάσταση έχει ώς εξής : το σπίτι μας είναι στην Νίκαια περίπου 90 τμ με ένα ενιαίο χώρο γύρω στα 55 τμ σαλοκουζινοτραπεζαρία οπου φυσικά βρίσκεται και το τζάκι. Είμαστε τελευταίο όροφο, το σπίτι αρκετά εκτεθειμένο για τα διπλανά είναι πιο χαμηλά κτίρια. Ναι μεν το χειμώνα είναι ψυγείο αλλά τα τελευταία 2 χρόνια ψιλοκάνουμε δουλειά με μια σομπίτσα υγραερίου οπότε δεν έχει ιδιαίτερα υψηλές ενεργειακές απαιτήσεις. Το ζήτημα του τζακιού ειναι το εξής αν δεν υπάρχει παράθυρο έστω λίγο ανοιχτό αυτό καπνίζει, έχουμε βρεί λίγο τα χούγια του δλδ να μην το αναβουμε με νοτιά, να βάζουμε τα ξύλα στο βάθος της εστίας κλπ οπότε τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα αλλά όχι καλά. Τώρα που οι καταστάσεις έχουν δυσκολέψει θα θέλαμε να το καίμε περισσότερο, όμως δεδομένου ότι για να ζεστάνει έστω και λίγο πρέπει να χω ανοιχτό παράθυρο παγώνουμε, και επειδή στην γειτονιά ντουμανιάζει ο τόπος απ' τα άλλα τζάκια που καίνε βρωμίζει ο τόπος είτε με κλειστό είτε με ανοιχτό παράθυρο. Απ' ότι κατάλαβα μέρος του προβλήματος είναι ότι δεν έχω τρύπα για εισαγωγή αέρα στην εστία απ'έξω. Όμως αυτό πιθανότατα δεν γίνεται επειδή στον ένα τοίχο βρίσκονται οι καμινάδες των υπολοιπων διαμερισμάτων που περνάνε μέσα από το δικό μου και στον άλλο τοίχο βρίσκεται το κούφωμα. Και η ερώτηση μου είναι : αξίζει τον κόπο να βάλω κασέτα; Δεν θα χρειάζεται κι αυτή τρύπα για εισαγωγή αέρα; Βάζω μια φωτό του τζακιού μήπως και διαφωτίσει τα πράγματα. ευχαριστώ πολύ απο πρίν.

Ευγενία δώσε βάση. Αν το κούφωμα είναι διπλό βγάλε τα στοπ που έχουν στη μέση και πήγαινε τα προς τα δεξιά και τα τρία (παντζούρι,κρισάρα και σίτα) όπως βλέπουμε στη φώτο. Μετά μέτρα πόσο κενό έχει μέσα στην αριστερή μεριά πίσω από το τζάκι και μέτρα πόσο μπαίνει μέσα το παράθυρο (προσοχή το παράθυοο δεν μπαίνει ποτέ όλο μέσα). Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αφήνει κάποιο κενό όταν ανοίγει τέρμα το συρόμενο. Αν στο κενό λοιπόν που υπάρχει, αν καταλήγει στα πλάγια του τζακιού και όχι στις καμινάδες που λες, ανοίγεις τρύπα φ75 αν σε παίρνει και αν όχι μπορείς να ανόίξεις ορθογώνια προς τα πάνω. Αυτή η τρύπα θα καταλήγει με σωλήνα πλαστική κάτω από το τζάκι. Το τζάκι θα παιρνεί αέρα μέσα από το σταχτοδοχείο, αν δεις ότι καπνίζει και έτσι αφαίρεσε ένα πυρότουβλο μπροστά από το άνοιγμα τις εστίας σου, άνοιξε τρυπα να βγεις στο κενό που έχει πριν τα πλακάκια και έτσι δεν θα έχεις σίγουρα κανένα πρόβλημα θα τραβάει αέρα ομοιόμορφα. Εγώ χρειάστηκε να ανοίξω τρύπα στο πυρότουβλο δεν τράβαγε σωστά μόνο από το σταχτοδοχείο.Αν τα καταφέρεις στη σωλήνα από την έξω μεριά μην ξεχάσεις να βάλεις κρισάρα.

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76608 από degeor
Αν βγαίνει η τρύπα στις καμινάδες έχεις και άλλη λύση αλλά θέλει λίγο περισσότερο κόπο. Τρυπάς μόνο τον εξωτερικό τοίχο φ75 εκεί που θέλεις αλλά να υπάρχει το κενό του συρόμενου εκεί (εννοείται τέρμα χαμηλά). Μετά το δύσκολο κομμάτι, βγάζεις σταχτοδοχείο και τρυπάς τώρα το εσωτερικό τοιχίο και όπου σε βγάλει. Πρέπει να βγάλεις τα στοπ στα συρόμενα να τα μετακινήσεις για να καθαρίσεις τα μπάζα της τρύπας του εσωτερικού τοιχίου γιατί δεν θα είναι εύκολο μέσα από το τζάκι. Και σε αυτή την περίπτωση θα μπαίνει αέρας στο τζάκι, όπως και να το κάνεις θα δουλέψει σίγουρα. Και δεν είναι λύση για 3-5 ευρώ υλικά να βάλεις σόμπες ή κασέτες. Το δοκιμάζεις,αξιολογείς πως δουλεύει,αν καίει πολύ, αν εντέλει σε συμφέρει και έχεις τα χρήματα για να διαθέσεις σ΄αυτό τότε ψάχνεσε και βλέπεις τι θα κάνεις

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76611 από Gdevil
δλδ προτείνεις να ζεσταθεί με ανοιχτό τζάκι που θα έχει παροχή αέρα καύσης από έξω?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76613 από degeor
Ξέχασα να σου γράψω ότι αν χρειαστεί να βγάλεις και το πυρόβλουβο να ανοίξεις τρύπα, δεν το ξανατοποθετείς αλλά βάζεις ένα κρισαράκι στη θέση του

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76614 από degeor
Δεν προτείνω με τι θα ζεσταθεί, αλλά πως θα δουλέψει το υπάρχον τζάκι σωστά χωρίς να ανοίγει την μπαλκονόπορτα και να κρυώνει από το κρύο που θα φέρνει

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ