Turbo Fonte Eliseo 77 P 15kW: πρόβλημα θερμοστάτη

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73234 από Gdevil

dimlyk έγραψε: αν κι εχει καποιο δικιο ο σταυρος δεν ειναι τοσο απολυτο αυτο
στην ουσια αυτο που λέει ειναι οτι δεν μπορεις σ ενα χωρο μεσα να βαζεεις αερα οσο θες αλλα απο καπου πρεπει να βγαινει ο παραπανω αερας για να μπαινει ο καινουριος ....

Κάτι τέτοιο θα σου έλεγα και εγώ.
Και θα συμπλήρωνα ότι ο παραπάνω αέρας που βγαίνει ουσιαστικά βγαίνει από χαραμάδες. Και έτσι πετάμε αέρα που τρομάξαμε να τον ζεστάνουμε στο εξωτερικό περιβάλλον.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73236 από Gdevil

Stavrax έγραψε: Είχα καταλάβει ότι μιλούσες για το γειτονικό σπίτι. Σε τέτοια απόσταση δε νομίζω ότι γίνεται τίποτα ιδιαίτερο :( Μόνο αν τραβούσε το βεντιλατέρ αέρα από το σπίτι των γονιών σου μπορεί να καλυτέρευε κάτι αλλά να τον τραβάει από τα 10 μέτρα για να τον ξαναστείλει στα 10 μέτρα? Πολύ χλωμό!!!

Το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι τώρα το βεντιλατέρ τραβάει αέρα από 7,5 μέτρα μακριά από εξωτερική πηγή και το στέλνει 10 μέτρα μακριά σε 2 αγωγούς. και τα καταφέρνει σχετικά καλά
Οπότε αν
α) ανοίξει τελικά τρύπα όπως του πρότεινες (και χωρίς να χρειάζεται να έρθει αγωγός μεχρι το τζάκι) θα επικοινωνεί ο αέρας του σαλονιού του με τον χώρο των 50 τμ. ( ο αέρας πάντα βρίσκει δρόμο. και ακολουθάει τον πιο εύκολο. Ε! πιο εύκολο θα είναι να φύγει από την τρύπα που θα ανοίξει παρά από χαραμάδες παράθυρων και πορτών)
β) κλείσει τον αγωγου εξωτερικού αέρα και
γ) άνοιγμα κάπου χαμηλά στη φούσκα τρυπας ώστε να τραβάει το βεντιλατέρ αέρα από το σαλόνι

ουσιαστικά θα πετύχει να κάνει ανακύκλωση και στους 2 χώρους.
(νομίζω :huh: )


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73250 από Stavrax
Κι εγώ αυτό και το νομίζω αλλά και θα το εφτιαχνα αν ήταν στο σπίτι μου. Και μάλλον θα πετύχαινε, όμως σίγουρος δεν είμαι. 20 μέτρα σπιραλ είναι αυτά. Το μοτέρ του βγάζει 730cbm/h με 77w, θα αντέξει?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73255 από Stavrax
Το μοτέρ είναι αυτό?

Αν είναι αυτό και δεν το έχει βάλει σε κουτί, τότε τραβάει και εσωτερικό αέρα χωρίς να χρειάζεται Τ, καθώς είναι διπλής αναρρόφησης.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74104 από Vasilis 1969
Αυτο ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74105 από Vasilis 1969
Τι να κανω βρε παιδια τελικα γιατι μπερδευτηκα. Να ανοιξω τρυπα χαμηλα για να τραβαει το μοτερ αερα απ το σαλονι; Να κλεισω τον αεραγωγο που φαιρνει αερα απ το περιβαλλον; Δηλαδη το μοτερ να τραβαει μονο απ το σαλονι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ