Regal Vision 77/55: μεγάλη κατανάλωση ξύλων

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69768 από mallik
Απαντήθηκε από mallik στο θέμα Regal Vision 77/55: μεγάλη κατανάλωση ξύλων
Τοτε εχεις πολυ καλυτερη μονωση απο εμενα , αφου χανεις μονο 2.5 βαθμους και με αρχικη θερμοκρασια 24 και -3 εξω.
Εγω παω απο τους 20 στους 17 με +10 εξω και στους 16 με +5.
Στο τζακι για να το δουλεψεις ρελαντι ή με γκαζια παιζεις με τον δευτερογενη και τον πρωτογενη μονιμα
κλειστο ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69776 από nivosgr

Asteris έγραψε: Τα 120τμ μου, άντε να θέλουν 9-10kW, αλλά στους μηδέν εξωτερική. Όταν έχει παραπάνω θερμοκρασία, θέλει λιγότερο. Οπότε ημερησίως σε μια συνηθισμένη μέρα των μηδέν το βράδυ, 8-9 βαθμών το μεσημέρι, το σπίτι θα θελήσει 80-90kw ενέργειας μέσα σε 15-16 ώρες. 90% απόδοση δεν έχει το Selenic, αλλά παρέα με τον εναλλάκτη ένα 80άρι το πιάνει, οπότε πρέπει να κάψω ξύλα ενέργειας 110kW, άρα 30-32 κιλά την ημέρα. Σε χειρότερες μέρες 5 πάνω, σε καλύτερες μέρες 5 κάτω.

Οι 27-28 που είπα, είναι γιατί κάποια μεσημέρια που το σαλόνι το χτυπάει ο ήλιος κατακούτελα, αν αφήσεις το τζάκι στο ρελαντί βγάζει 6-7kw (τόσο είναι το ρελαντί στα Selenic). Αν και η γυναίκα το ξεχάσει στο 1/3, δίνει 8-9kW. Οπότε όταν ένα σαλόνι που με το ζόρι θέλει εκείνη την στιγμή 1-2kW, του δώσεις 7-8, δεν θέλει παραπάνω από ώρα για να πιάσει την θερμοκρασία που αναφέρω. Όταν συμβεί αυτό, αφού κράξω την γυναίκα για την υποχρεωτική σάουνα μας έκανε, αφήνω το τζάκι για κάνα δυό ώρες μόνο στο κάρβουνο, μέχρι να πάει πέντε η ώρα και να πέσει ο ήλιος.

Το ίδιο φαινόμενο έχω και όταν μαζευτούμε παρέα στο σαλόνι. Τις προάλλες ήμασταν 6 μεγάλοι και 5 παιδιά και με εξωτερική 4-5 βαθμούς, δεν ήταν δυνατόν να δουλεύει τζάκι, ακόμη και στο ρελαντί που το είχα με ένα κούτσουρο, κόντεψε να πάει 26 και οι άμαθοι από ζέστη κουμπάροι κοκκινήσανε σαν φιλανδοί τουρίστες.


Εμένα το δικο μου που ειναι 11kw ( βγαζει 9500-10000 θερμιδες) ποτέ δεν εχει πιασει τετοιες θερμοκρασιες. Σε ενα χωρο 55-60 τετραγωνικων - με ενα υπερυψωμενο επιπεδο 20 τετραγωνικων όπου ειναι το τζακι και αλλα 35 ενα μετρο πιο κατω, αλλα και με εσωτερικη σκαλα που παει σε αλλο οροφο- μου δινει 22-23 στο υπερυψωμενο και 20-21 κοντα στην εξωπορτα. Τωρα με τα πολυ κρυα εδω για Αθηνα (-2 έως 4 βαθμους) πιανει απο 22 εως 19 στην πορτα.

Ειναι καλα;;; :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69786 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Regal Vision 77/55: μεγάλη κατανάλωση ξύλων
Προσωπικά πιστεύω ότι είσαι μια χαρά Νίκο.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69790 από Asteris
Καλά μου φαίνονται. Ειδικά αν η κατανάλωση ξύλου είναι νορμάλ (2.5-3.5 κιλά την ώρα).
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nivosgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69835 από nivosgr

Asteris έγραψε: Καλά μου φαίνονται. Ειδικά αν η κατανάλωση ξύλου είναι νορμάλ (2.5-3.5 κιλά την ώρα).


Ναι τόσο καιει. Θα βαλω και το κορδονι που σου ελεγα μηπως δωσει κατι παραπανω απο αποδοση. Λες να μπορω να το βαλω μονος μου;. Αυτο με τι κολλάει; Με πυραντοχη σιλικόνη;

Υ.Γ: Σου εχω στειλει και προσκληση στο fb
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nivosgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69840 από Asteris
Όχι με σιλικόνη, θα το κάνεις χάλια. Έχει ειδική κόλλα για αυτά τα κορδόνια. Στην Δωδεκανήσου στην Θεσσαλονίκη είδα ότι φέραν κορδόνι με αυτοκόλλητο από την μία μεριά.

Δεν είδαι τίποτα ακόμα στο fb.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ