Φυσική ροή

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179802 από Harrus
Απαντήθηκε από Harrus στο θέμα Φυσική ροή
ΚαλημέραΗ φυσική ροή για να επιτευχθεί, θέλει ο θερμοθαλαμος να είναι μέχρι το ταβάνι πάνω δηλαδή 2.90? Και με 2 περσίδες εσωτερικά του σπιτιού θα πετύχουμε την φυσική ροή? Η πάνω 75% μεγαλύτερη από την κάτω...
το πατάρι πάνω από την πάνω περσίδα τι χρειάζεται?
Και επίσης η εξωτερική τρύπα στην πίσω μεριά του τζακιού τι Φ πρέπει να είναι? Πρέπει να είναι όσο και το Φ του τζακιού στο χώρο καύσης? 
Ευχαριστώ πολύ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179804 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φυσική ροή
το υψος δεν εχει σημασια ...η πανω ειναι 25% μεγαλυτερη ....το παταρι διευκολθνει την ροη στην περσιδα ... η τρυπα Φ 10 ,,αλλα γενικα στις διαστασεις οτι λεει ο κατασκευαστης μια και μεγαλωνουν οσο μεγαλωνει η ισχυς


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Harrus, picdev

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #180053 από picdev
Απαντήθηκε από picdev στο θέμα Φυσική ροή
Καλησπερα στη παρέα! Έχω και εγώ ένα τζάκι με δυστυχώς κακή εγκατάσταση. (υπερθέρμανση , μυρωδιά κτλ )
Ειμαι μαντεμένιο το μοντέλο ATINA αγορασμένα απο leroy και μετατροπή απο παραδοσιακό τζάκι.
14kw τζάκι με μια τρύπα απο εξωτερικό αέρα φ80 μονο στη πλατη και απο πάνω ενα άνοιγμα 30χ15.
(οι οδηγίες λενε για ανοίγματα 900cm2 πανω και κάτω)
Ενα αλλο πρόβλημα είναι η καμινάδα είναι αρκετά κοντα στους πετροβαμβακες , επειδή από πίσω υπάρχει άλλη καμινάδα απο σπίτι που βρίσκεται απο κατω,
με αποτέλεσμα σε κάποια σημεία μπροστά να εχει βγει το αλουμίνιο.
Δυστυχώς το τζάκι δεν βγαίνει ευκολα απο την εστία και εχω πει οπως μπορώ να κανω καποιες παρεμβάσεις.

Αρχικά έβγαλα γύρω γύρω τα πυροτουβλα που είχαν μπει για να κρύψουν το κενό και κάπως διορθώθηκε η υπερθέρμανση.
Τωρα θελω να ανοιξω την εξαγωγή , και απο 30χ15 , να την κανω 80χ15,
κατι που ηθελα να ρωτήσω ειναι αν ειναι σωστό να ανεβάσω την εξαγωγή κοντα στο πατάρομα?
τωρα υπαρχει κενό 10cm , να το μειώσω στους 5cm?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #180054 από picdev
Απαντήθηκε από picdev στο θέμα Φυσική ροή

το υψος δεν εχει σημασια ...η πανω ειναι 25% μεγαλυτερη ....το παταρι διευκολθνει την ροη στην περσιδα ... η τρυπα Φ 10 ,,αλλα γενικα στις διαστασεις οτι λεει ο κατασκευαστης μια και μεγαλωνουν οσο μεγαλωνει η ισχυς
 
οταν λέμε οτι το ματάρωμα διευκολύνει τη ροή ? αν το πατάρωμα του θαλάμου τελειώνει στο 2.90 , η περσίδα να τελειώνει στο 280 ? ή στο 285?
απλα βλέπω οτι η θερμοκρασία πάνω απο τη περσίδα αυξάνεται κατά 10 βαθμούς τουλάχιστον και έλεγα να την ανεβάσω γιατι ξεκολάνε οι πετροβαμβακες και οι ταινίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #180055 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φυσική ροή
αν εχει κατασκευασει παταρι μπορεις αν ομως το παταρι ειναι στο ταβανι να το αποφυγεις γιατι μπορει να δημιουργησει αλλα θεματα στο μελλον να καψει τον σοβα δηλ ,,,οταν υπαρξει σωστη ροη η θερμοκρασια στον θερμοθαλαμο θα μειωθει δυστυχως οτι εχει ξεκολησει ηδη θελει επισκευη 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Μήνες 1 Ημέρα πριν #180814 από Gasab
Απαντήθηκε από Gasab στο θέμα Φυσική ροή
Καλησπέρα σας. Παρόμοιο θέμα και ερώτηση έχω και εγώ. Τοποθετήσαμε τζάκι ενεργειακό σε ένα σπίτι μονοκατοικία 90 τετραγωνικών περίπου, ένα Kratki Amelia με φυσική ροη. Παρόλο που λέει ότι καλύπτει 200 m², ο αέρας δεν φτάνει στα δωμάτια μέσα.

Σκέφτηκα την λύση του βεντιλατέρ, όμως από ότι διαβάζω δεν δίνει απόδοση. Μίλησα με τον τεχνικό που τοποθέτησε και μου πρότεινε μία τεχνική, μόλις αρπάξει καλά το τζάκι, να ανοίξω για 5-10 λεπτά σε ανάκληση το παράθυρο του δωματίου που θέλω να φτάσει ο αέρας.
Το δοκίμασα όμως και πάλι δεν βλέπω διαφορά.Σας επισυνάπτω φωτογραφίες,

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι θα μπορούσα να κάνω για να λυθεί το θέμα μου.  Επίσης έχει άλλη μία περσίδα από πίσω το τζάκι που βλεπει έξω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.  
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ