Μυρωδιά από περσίδες μαντεμένιου τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42184 από GeoTa
Ειχα δει ένα σχέδιο και μου άρεσε, φαινεται πολύ όμορφα τι ειναι η φυσική ροή. Είσοδος κρυου αέρα μεσα απο το σπίτι και μετά αφού ζεσταθεί έξοδος...Αστέρη αν υπάρχει λάθος στο σχέδιο ή στην περιγραφή πες μου να το κατεβάσω

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42186 από Asteris
Όχι, σωστό είναι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42187 από TSAGADOP
Δυστυχώς δε νομίζω ότι θα φανεί και τίποτα γιατί υπάρχει γυψοσανίδα..
Δε νομίζω πάντως ότι έχω καταλάβει πως θα έπρεπε να λειτουργεί το σύστημα φυσικής ροής και γιατί μπορεί να υπερθερμαίνεται εφόσον παίρνει ψυχρό αέρα απ' έξω.
Κάτι που τσέκαρα σήμερα είναι ότι τελικά μόνο ο τρίτος αεραγωγός μυρίζει άσχημα (αυτός που καταλήγει στο διπλανό δωμάτιο).Είναι δυνατόν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42234 από GT

TSAGADOP έγραψε: Δυστυχώς δε νομίζω ότι θα φανεί και τίποτα γιατί υπάρχει γυψοσανίδα..
Δε νομίζω πάντως ότι έχω καταλάβει πως θα έπρεπε να λειτουργεί το σύστημα φυσικής ροής και γιατί μπορεί να υπερθερμαίνεται εφόσον παίρνει ψυχρό αέρα απ' έξω.
Κάτι που τσέκαρα σήμερα είναι ότι τελικά μόνο ο τρίτος αεραγωγός μυρίζει άσχημα (αυτός που καταλήγει στο διπλανό δωμάτιο).Είναι δυνατόν?


Ο αέρας γύρω από την εστία ζεσταίνεται και γίνεται ελαφρύτερος, οπότε ανεβαίνει.
Βρίσκει διέξοδο από την πάνω περσίδα, απ' όπου βγαίνει στο δωμάτιο.
Οπότε αφήνει χώρο γύρω από την εστία.
Βγαίνοντας όμως, πιέζει τον ήδη υπάρχοντα αέρα του δωματίου, ο οποίος βρίσκει διέξοδο στο να εισέλθει από την κάτω περσίδα στο χώρο γύρω από την εστία, όπου άφησε κενό ο αέρας που βγήκε πριν.
Ο αέρας θερμαίνεται και συνεχίζει ο ίδιος κύκλος.
Εκτός της θέρμανσης, η ροή αυτή ανακουφίζει το σύστημά μας από υπερβολικές θερμοκρασίες.

Στο λέω όσο πιο απλά και περιγραφικά μπορώ. Φυσικά δεν υπάρχουν κενά, συνεχής ροή αέρα υπάρχει.

Τώρα η εισαγωγή κρύου αέρα, δεν είναι πανάκεια για την ψύξη της εστίας.
Για να μπει μια ποσότητα αέρα στο χώρο, πρέπει να βγει μια ίση ποσότητα έξω.
Ε πως θα γίνει αυτό, όταν η εισαγωγή αέρα γίνεται από έξω, ενώ η εξαγωγή γίνεται μέσα?
Άρα όσο κρύο αέρα και να οδηγήσεις στην εστία, δε θα αρκεί γιατί δε θα ρέει. Δεν αρκεί η χαμηλή θερμοκρασία. Θες ροή που θα απάγει τη θερμότητα από την εστία και θα στην αποδίδει ως θέρμανση.

Ελπίζω να κατάλαβες.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42600 από TSAGADOP
Το ότι ο αέρας καθώς θερμαίνεται γίνεται ελαφρύτερος και το κενό που αφήνει αναπληρώνεται από κρύο αέρα κλπ το είχα καταλάβει. Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι ποια η διαφορά του ψυχρού αέρα απο μέσα και του ψυχρού αέρα από έξω. Ο κρύος αέρας είναι κρύος αέρας...
Άλλωστε ο κύκλος της φυσικής ροής δεν μπορεί να σταματάει αν π.χ ανοίξει για λίγο κάποιο παράθυρο και μπει φρέσκος αέρας. Κατά τη γνώμη μου πάντα, θεωρητικά το σύστημα ίσως θα έπρεπε να δουλεύει και καλύτερα εφόσον υπάρχει μεγαλύτερη διαφορά θερμοκρασίας. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.
Τονίζω ότι οι 2 περσίδες που βρίσκονται στον ίδιο χώρο με το τζάκι(στο σαλόνι), αφού ζεσταθεί το μαντέμι βγάζουν ζεστό αέρα που δεν μυρίζει. Το σύστημα της φυσικής ροής φαίνεται να δουλεύει. Το ζήτημα είναι πόσο καλά...
Μήπως αντί να μπαίνει αέρας από ένα αεραγωγό και να βγάζει σε 3 έπρεπε να παίρνει από 2 και να βγάζει σε 2...
Όπως και να έχει απο βδομάδα θα ξαναέρθει ο τζακάς να το δούμε. Το θέμα είναι με τι μπούρδες θα μου το δικαιολογήσει..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42621 από Asteris
Για να υπάρξει ροή αέρα, απαιτείται διαφορά πίεσης. Αυτό συμβαίνει όταν ζεσταίνεται ο αέρας μέσα στην φούσκα του τζακιού, ανεβαίνει και δημιουργεί υποπίεση πίσω του που αναπληρώνεται αμέσως από΄αέρα δωματίου. Από έξω δεν είναι δυνατόν να μπει αέρας με αυτόν τον τρόπο, γιατί αυτή η ροή θα ανέβαζε την πίεση μέσα στο σπίτι, η οποία αντιβαίνει στην ροή αυτή. Κοινώς δεν μπορεί να μπαίνει εξωτερικός αέρας μέσα στο σπίτι, παραπάνω από αυτόν που καίει το τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ