Μυρωδιά από περσίδες μαντεμένιου τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42993 από TSAGADOP
ΟΥΠΣΣΣ! πr2=78,5cm2 κάθε τρύπα. Τα άλλα περίπου 760cm2 που θα τα βρω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42994 από Asteris
Ή κάνε άλλες 12 τέτοιες τρύπες, ή κάνε μιά περσίδα 100χ10.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42996 από TSAGADOP
Μου λες δηλαδή πχ να κάνω μια τρύπα στη γυψοσανίδα που καλύπτει τη μονωμένη καμινάδα?

Συγνώμη, αν είναι να κάνουμε τρύπες όπου να 'ναι, γιατί υπήρχαν αυτες οι τρύπες στο μαντέμι, οπου συνδέθηκαν οι εύκαμπτοι σωλήνες, που καταλήγουν στις περσίδες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42997 από GT

TSAGADOP έγραψε: Η τρύπα είναι διαμέτρου 10cm (όπως και οι 3 τρύπες απ΄όπου βγαίνει ο ζεστός αέρας). Θεωρείται μακαρόνι για παστίτσιο?

Αλήθεια, το ξεκαθαρίσαμε με την είσοδο του αέρα, πρέπει να είναι 400cm2. Οι άλλες 3 τρύπες διαμέτρου 10cm έκαστη, είναι ΟΚ?


Για ανοιχτή εστία, η Φ100 μου φαίνεται μικρή. Τουλάχιστο Φ150 νομίζω, με επιφύλαξη, μη σου πω και παραπάνω. Ο αέρας καύσης που δίνει δεν επαρκεί, οπότε τραβάει συμπληρωματικό μέσα από το σπίτι. Αν δε σου καπνίζει, τότε μπάζεις από χαραμάδες αυτό τον έξτρα αέρα.

Η έξοδος ή το άθροισμα των εξόδων, πρέπει να υπερβαίνει ως εμβαδό την είσοδο κατά 2 1/2 φορές χοντρά χοντρά. Δηλαδή 1000cm2 ας πούμε.
Εσένα είναι λιγότερο, θέλουν μεγάλωμα. Αν τα υπολόγισα σωστά, διατηρώντας 3 στρόγγυλες τρύπες ίδιου εμβαδού που έχεις, πρέπει καθεμιά να έχει διάμετρο 20cm.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43000 από GT
Με προλάβατε βλέπω :blush: . Μέχρι να κάνω υπολογισμό στη χαρτοπετσέτα στο γόνατο... :lol:

Φίλε δεν ανεβάζεις καμιά φωτογραφία ή κανένα σχέδιο στο χέρι έστω, να μη χρειάζεται να οργιάζει η φαντασία μας? Πως είναι μέσα η φούσκα?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43013 από TSAGADOP
Μάλλον έχεις δίκιο, πρέπει να ψάξω στα αρχεία μου μήπως βρω καμιά φωτό από πριν καλυφθεί με γυψοσανίδα (αν έχω). Αλλιώς θα πρέπει να περιμένω τον τζακά να μου πει τι τύπος είναι και από ποια εταιρεία (ελληνική).

Αυτό που θυμάμαι πάντως είναι ότι δεξιά και αριστερά της φούσκας είχε 2 τρύπες, όπου συνδεθήκανε οι 2 αεραγωγοί που βγαίνουν στον ίδιο χώρο με το τζάκι (σαλόνι) και κάπου κάτω μια τρύπα όπου συνδέθηκε ο σωλήνας που βγαίνει έξω και υποτίθεται φέρνει αέρα.
Έχω την εντύπωση τώρα που το σκέφτομαι, ότι μάλλον η τρύπα που βγαίνει στο διπλανό δωμάτιο είναι κάπου δίπλα στη μονωμένη καμινάδα (και δεν συνδέεται με τη φούσκα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ